مشاور طرح بازآفرینی محلات قدیم شهر همدان در گفت‌و با اسکان نیوز:

بی‌توجهی شهرداری همدان به مصوبه شورای عالی شهرسازی/ طرح بازآفرینی محله کبابیان به پارکینگ طبقاتی تغییر یافت

خانه‌های محله کبابیان به شکل ناشیانه‌ای تخریب شد و دیگر قابل برگشت نیست
بی‌توجهی شهرداری همدان به مصوبه شورای عالی شهرسازی/ طرح بازآفرینی محله کبابیان به پارکینگ طبقاتی تغییر یافت
هرچند که در جلسه شب گذشته شورای شهر همدان که با حضور شهردار منطقه یک و شهردای همدان برگزار شد و البته دیگر مسئولان نهادهای ذی‌ربط غیبت کرده بودند، مساله تخریب سه خانه محله کبابیان ضروری به نظر رسید اما یکی از کارشناسان حوزه میراث بر این باور است که خانه‌های محله کبابیان به شکل ناشیانه‌ای تخریب شدند و تنها 20 درصد این خانه‌ها باقی مانده که دیگر قابل برگشت نیست.
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۴۴
کد مطلب: ۸۰۸۰
Share
  • محله کبابیان به عنوان یکی از سالم‌ترین محلات همدان به لحاظ ساختاری کمتر دست‌خورده و در نتیجه دارای یک مرفلوژی و هندسه خاص بود که طبق تصمیم شهرداری تخریب شد.
  • سه خانه محله کبابیان در طرح بازآفرینی با تغییر کاربری خانه بوم‌‎گردی و مهمانسرا پیشنهاد داده شده بود.
  • نمای خانه‌ها بخصوص خانه اخلاصی که ترکیبی از سنگ دیرین ( که مربوط به معماری بومی همدان است) و آجر قرمز بهمنی بود، جزو پتانسیل‌های ویژه این خانه‌ها بشمار می‌رفت.
  • سه خانه محله کبابیان به لحاظ فضاهای داخلی تخریب‌هایی از قبل داشتند اما فرسودگی و تخریب‌ها به اندازه‌ای نبوده تا هر سه خانه با این شیوه‌ای که شهرداری در پیش گرفت، تخریب شود.
اسکان نيوز- لیلا حسینی: «شمسیان»، «اخلاصی» و «بهرامی» نام سه خانه‌ای است که در دست ‌نخورده‌ترین مرکز محلی همدان واقع شده‌اند و شهرداری ویرانشان کرد؛ سه خانه‌ تاریخی که مربوط به دوره  قاجاری و پهلوی و در بافت قدیمی محله «چمن کبابیان» است.

بر اساس  رایزنی‌های  اداره‌کل راه و شهرسازی استان با شهرداری همدان، قرار بر مرمت و بازآفرینی‌ این سه محله از جمله کبابیان بود. مدیر کل‌میراث فرهنگی استان به تخریب بدون اجازه‌ این خانه‌ها اعتراض کرد اما شهردار گفت که قصدش ساخت پارکینگ طبقاتی و فضای سبز بوده است.


 
حسن سجادزاده، مشاور طرح بازآفرینی محلات قدیم شهر همدان در گفت‌وگو با اسکان نيوز گفت: بر اساس نظر وزارت راه و شهرسازی و  از سال 92 سه محله شهر همدان که از نظر موقعیت تاریخی و اجتماعی تقریبا منحصر به فرد و یا حداقل کم‌نظیر بودند به عنوان طرح پایلوت بازآفرینی محلات قدیمی در کشور انتخاب شدند.

به گفته سجادزاده، پس از بررسی‌های کارشناسی طرح بازآفرینی سه محله همدان تهیه شد و در کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید.


محله کبابیان به عنوان یکی از سالم‌ترین محلات همدان به لحاظ ساختاری کمتر دست‌خورده بود و  در نتیجه دارای یک مرفلوژی و هندسه خاص بود که به عنوان  الگوی محلات ایرانی  در تهیه طرح بازآفرینی مورد استفاده قرار گرفت.

مشاور طرح بازآفرینی محلات قدیمی شهر همدان می‌گوید: در طرح تهیه شده  سعی بر این بود که  بازآفرینی بناهای محلات گذشته متناسب با عملکردهای امروزی  تغییر کاربری بدهند تا روحی تازه دراین فضاها دمیده شود.


تخریب سه خانه محله کبابیان پیامدهای جدی برای بافت تاریخی در پی دارد

بر این اساس سه خانه محله کبابیان در طرح بازآفرینی با تغییر کاربری خانه بوم‌‎گردی و مهمانسرا پیشنهاد داده شده بود. نمای خانه‌ها بخصوص خانه اخلاصی که ترکیبی از سنگ دیرین ( که مربوط به معماری بومی همدان است)و آجر قرمز بهمنی بود، جزو پتانسیل‌های ویژه این خانه‌ها بشمار می‌رفت.

طبق گفته سجادزاده، سابقه سه خانه محله کبابیان به اواخر دوران قاجاری و پهلوی برمی‌گردد و هرچند که به لحاظ فضاهای داخلی تخریب‌هایی از قبل داشتند اما فرسودگی و تخریب‌ها به اندازه‌ای نبوده تا هر سه خانه با این شیوه‌ای که شهرداری در پیش گرفت،  تخریب شود.

در تخریب خانه‌های محله کبابیان تنها مساله تخریب و از بین رفتن خانه‌ها اهمیت نداشته بلکه این تخریب‌های پیامدهای جدی برای بافت تاریخ محله در پی داشته است.

مشاور طرح بازآفرینی محلات قدیمی شهر همدان این خانه‌ها را دارای ارزش تاریخی نسبی دانست و تاکید کرد: تخریب خانه‌ها هندسه، ساختار و مرفلوژی محله را بهم ریخته،  با از بین رفتن شکل اصلی محله، ساختار فیزیکی آن هم تحت تاثیر قرار گرفته  و به دنبال آن ساختار گردشگری و اجتماعی محله هم قطعا از این اتفاق بی‌نصیب نخواهد ماند.مسجد محله کبابیان

شهرداری قصد اجرای پارکینگی طبقانی داشت

به طوری که امروز با مراجعه به محله کبابیان حتی خود ساکنان محله دیگر احساس تعلقی به محله کبابیان ندارند، چرا که این خانه‌ها خاطرات چندین ساله یا چندصد ساله محله بوده‌اند که به راحتی تخریب شدند.

سجادزاده همچنین یادآورشد: شهرداری قصد اجرای طرح پارکینگ طبقانی در این محله را داشت و ترک بر روی دیوار خانه‌ها، بهانه‌ای برای تخریب آن‌ها شد، که درنهایت به هدف خود دست یافت.

اما مجموعه گروه بازآفرینی محلات قدیمی همدان در صدد بررسی این موضوع بوده تا برای میراث فرهنگی احقاق حق شود چرا که همدان به عنوان شهر تاریخ و تمدن در گردشگری  سال 2018 به عنوان شهر المان‌ها و مونومان‌ها شناخته می‌شود که بر همین اساس میلیاردها تومان برای اجرای پیاده‌راه هزینه خواهد شد ولی برنامه‌های آتی همدان با اقدام اخیر شهرداری منافات جدی دارد.

خانه‌های محله کبابیان به شکل ناشیانه‌ای تخریب شدند و تنها 20 درصد این خانه‌ها باقی مانده که دیگر قابل برگشت نیست.

تغییر کاربری محله کبابیان به گالری فرش و تابلو فرش

مشاور طرح بازآفرینی محلات قدیمی شهر همدان در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که حمام محله کبابیان هم در آستانه تخریب بوده و چرا مدیران مربوطه در این خصوص اقدامی انجام نمی‌دهند، گفت: پیشنهاد شده که  بر اساس طرح بازآفرینی، حمام محله کبابیان به گالری فرش و تابلو فرش تغییر کاربری ‌دهد. امید است که با توجه به اتفاقات اخیر حمام، مسجد و بخصوص مغازه‌های بازارچه محله کبابیان حفظ شود.


سجادزاده همچنین خاطرنشان ساخت: محله کبابیان و دومحله دیگر در سال 85 به ثبت ملی رسیدند و به همین دلیل هر اقدامی در خصوص این محلات باید با مجوز سازمان میراث فرهنگی استان همدان صورت می‌گرفت.

پیشنهاد شده تا آن‌جا که امکان دارد محله کبابیان با یک طرح جدید  دوباره احیا شود تا برای وضعیت آن مشکلی بوجود نیاید. دوسال از زمان تصویب طرح بازآفرینی محله کبابیان می‌گذرد و در طی این مدت علی‌رغم تاکید‌های بسیار اما در اجرای طرح بازآفرینی تعلل خیلی خاصی صورت گرفت. شهرداری همدان باید کف‌سازی  و اداره کل راه وشهرسازی استان جداره سازی می‌کرد که متاسفانه نشد و همچنان به دلیل رهاشدن محله این اتفاقات ناگوار رخ داد.


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.