مدیر‌کل میراث‌فرهنگی زنجان خبرداد:

احیای برج و بارو و دیوار جنوبی گنبد سلطانیه تا پایان دی‌ماه

احیای برج و بارو و دیوار جنوبی گنبد سلطانیه تا پایان دی‌ماه
مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان از آماده‌سازی و احیا‌ی بخشی از دیوار و خوانا‌سازی برج و باروی قسمت جنوبی گنبد سلطانیه تا پایان دی ۹۶ خبر داد.
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب: ۷۹۰۱
Share
اسکان نيوز: یحیی رحمتی، مدیر‌کل میراث‌فرهنگی زنجان، گفت: با توجه به این‌که گنبد سلطانیه در دوره ایلخانیان دارای دو دروازه اصلی بوده است، احیای این دروازه‌ها و برج و بارو‌ها می‌تواند نحوه خدمات و مراجعات عمومی و چگونگی ارتباط گنبد، برج و قلعه را با مردم بازنمایی کند.

وی افزود: در حال حاضر پروژه خوانا‌سازی سنگ‌ها و تهیه آن‌ها از این معدن آغاز شده است. همچنین آماده‌سازی و احیای بخشی از دیوار و برج و باروی قسمت جنوبی گنبد سلطانیه نزدیک به دو ماه است که در حال انجام است و هم‌اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان تصریح کرد: پیش‌بینی می‌‌شود تا پایان دی امسال خوانا‌سازی و باززنده‌سازی بخشی از برج و باروی قسمت جنوبی که ادامه طرح جامع احیای برج و باروی گنبد سلطانیه است به اتمام برسد.

وی تاکید کرد: پلان برج و بارو گنبد سلطانیه کاملا موجود است به‌نحوی که در برخی قسمت‌ها پی سنگی و در دیگر بخش‌ها دیوار برج نزدیک به چهار متر می‌رسد. در نقاطی هم که مشخص نیست کار‌شناسان در حال خوانا‌سازی هستند تا این پازل تکمیل شود.

رحمتی خاطرنشان کرد: احیای دروازه‌ها و برج و باروی گنبد سلطانیه می‌تواند مسیر تازه‌ای برای بازدید‌کنندگان فراهم آورد. و گردشگری مجموعه را از محوطه ارگ با توجه به کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناسی به‌دست‌آمده را تسهیل کند و به غنای این بازدید‌ها بیفزاید.

گنبد سلطانیه در دوره ایلخانیان از دو دروازه جنوبی و شمالی برخوردار بوده است که طبق گفته کار‌شناسان، دروازه جنوبی مختص رفت و آمد امرا و پادشاهان و دروازه شمالی مربوط به بار عام و مراجعات مردمی بود.

شهر سلطانیه در زمان پایتخت ایلخانیان در حالی در اوج رونق و فعالیت به سر می‌برد که گفته می‌شود، روزانه بیش از ۱۲ هزار نفر از دروازه‌های شهر و گنبد تردد می‌کردند، از همین رو کار‌شناسان و متخصصان میراث‌فرهنگی برای کسب اطلاعات بیشتر از چگونگی ارتباط این شهر با مردم به خوانا‌سازی برج و بارو و دیوار جنوبی گنبد سلطانیه روی آوردند.
مرجع: میراث فرهنگی زنجان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.