ارتقاء شأن مهندسی با رعایت اخلاق حرفه‌ای

دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴
ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب: ۷۶۱
Share
  • رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با تاکید بر رعایت اخلاق مهندسی در ارائه خدمات حرفه‌ای اظهار داشت: برای ارتقاء شان و جایگاه مهندسی باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنیم.
 
اسکان نيوز: محسن قربانی به محور فعالیت‌های هیئت مدیره دوره هفتم اشاره کرد و  گفت: رویه‌های که هیئت مدیره سازمان در دوره جدید در نظر گرفته بر سه محور اصلی بنا نهاده که اولین محور ارتقاء شأن مهندسی است که این امر مستلزم همدلی و همکاری توامان مهندسان و هیئت مدیره سازمان است.
 
 وی افزود: هیئت مدیره وظیفه سیاست‌گذاری را بر عهده دارد  و بدیهی است که اتخاذ مصوبات و تدوین بخشنامه‌ها به تنهایی منجر به ارتقاء جایگاه نخواهد شد و برای دستیابی به این مهم جامعه مهندسی باید نسبت به ارائه خدمات موثر و کامل اقدام کنند.
 
رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران اظهار داشت: باید به جایگاهی نائل شویم که از نظر مردم ،حق‌الزحمه خدمات مهندسی، هزینه‌ایست که صرف ایمنی ساختمان و سلامت خانواده خواهد شد و این امر با توجه به ماهیت و نوع فعالیت‌های حرفه‌ای مهندسی که نتیجه کار در دراز مدت نمایان می‌شود با کارهای مقطعی و کوتاه مدت متفاوت بوده و نسبتا کار دشواری است.
 
 وی در ادامه افزود: در اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی که در سال 75 تدوین شد، سه ماده به آن الحاق خواهد شد که  یکی از موارد اساسی آن رعایت اخلاق مهندسی است و جرایمی برای عدم رعایت آن نیز در نظر گرفته شده است.
 
قربانی اظهار داشت: جامعه مهندسی در رعایت اخلاق مهندسی و ارائه خدمات مهندسی باید به یک من به معنای واقعی تبدیل شده و با تجمیع من، به ما تبدیل شویم و بدین گونه است که ارتقاء شأن و جایگاه مهندسی حاصل خواهد شد .
 
وی با تاکید بر همراهی هیئت مدیره در امور حرفه‌ای و تخصصی اذعان داشت: از دیگر محورهای فعالیت هیئت مدیره دوره هفتم، شفاف‌سازی فعالیت‌ها و عملکرد سازمان است که به همین منظور مصوبات هیئت مدیره بلافاصله از طریق وب سایت سازمان منتشر می‌شود.
 
 قربانی با اشاره به ایجاد مبادی اطلاع‌رسانی و اطلاع‌یابی سازمان اظهار داشت: بهره‌گیری از نظرات و پیشنهادات مهندسان در تصمیم‌گیری‌ها  سازمان از دیگر رویکردهای هیئت مدیره است و اعضا با مراجعه به کانال‌های اطلاع‌رسانی سازمان و مراجعه به هیئت رئیسه دفاتر نمایندگی و کانون‍‌های مهندسان  می‌توانند نظرات خود را انتقال دهند.
 
رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران به نقش کانون‌های مهندسین در دستیابی به اهداف سازمان اشاره کرد و بیان داشت: امرزو  کانون‌های مهندسین همیاری و همکاری‌های موثری در اجرای قوانین و مصوبات سازمان دارند.
 
وی افزود: با توجه به اینکه اعضا در کوران ارائه خدمات مهندسی هستند و مسائل را بهتر لمس می‌کنند، می‌توانند پیشنهادات و نظرات سازنده‌ای در ارائه هر چه بهتر خدمات داشته باشند به طوری که هم مردم و هم جامعه مهندسی منتفع شوند.
 
  قربانی به دو مصوبه و بخش‌نامه هیئت مدیره دوره هفتم اشاره کرد و گفت: موضوعاتی که از طرف اعضا به ما پیشنهاد می‌شود پس از بررسی منجر به اتخاذ مصوبات و بخشنامه‌هایی شده که منجر به سالم‌سازی روابط مالک و مهندس می‌شود و اخیرا بحث تفکیک  که در خیلی از شهرستان‌ها برای مهندسان و مردم مشکل ایجاد کرده بود طی جدولی که در هیئت مدیره تدوین و مصوب شد موجب روان‌سازی این فعالیت‌ها شد.
 
وی افزود: بحث گاز موضوع دیگری بود که مهندسان و مخصوصا مردم در روستاها را  تحت فشار قرار داده بود که این موضوع نیز در هیئت مدیره مطرح و جدولی برای ارائه خدمات مشخص و ابلاغ شد .
 
رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران در پایان خاطرنشان ساخت: یکی دیگر از موضوعاتی که به شدت در هیئت مدیره مورد تاکید و پیگیری است بحث تکریم ارباب رجوع در دفاتر و ستاد سازمان است که  با پیگیری این موضوع آسایش اعضا را در سازمان هدف‌گذاری کرده‌ایم.
مرجع: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.