توقف عملیات آواربرداری با بیل مکانیکی در محدوده عرصه بافت شهر تاریخی یزد

توقف عملیات آواربرداری با بیل مکانیکی در محدوده عرصه بافت شهر تاریخی یزد
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد گفت: با حضور ماموران یگان حفاظت و معاونت میراث فرهنگی اداره کل عملیات آوار برداری و نخاله‌برداری پلاک واقع در عرصه بافت میراث جهانی یزد تعطیل شد.
شنبه ۹ دی ۱۳۹۶
ساعت ۱۰:۲۷
کد مطلب: ۷۵۱۳
Share
اسکان نيوز: فاطمه دانش‌یزدی پیرامون موضوع آواربرداری غیر اصولی ساختمانی در بافت تاریخی شهر جهانی یزد، گفت: با حضور یگان حفاظت و معاونت میراث فرهنگی کار آوار برداری تعطیل شد و در این خصوص واحد حقوقی اداره کل استان موضوع را پیگیری خواهد کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد افزود: پلاک ثبتی شماره ۳۱۲۶ بخش ۳ یزد از طریق شهرداری در سال ۱۳۹۲ از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد جهت ساخت و ساز و اخذ پروانه برای ۳ طبقه استعلام به عمل می‌آورد که توسط اداره کل با توجه به مخروبه بودن بنا و عدم وجود ارزش تاریخی با تخریب و نوسازی موافقت می‌گردد؛ البته این موافقت منوط به تایید نقشه‌های معماری طبق ضوابط بافت قدیم یزد در طبقات زیرزمین و همکف بوده است. در سال ۱۳۹۳ مالک نسبت به ارسال نقشه‌های معماری جهت بررسی اقدام و در سال ۱۳۹۴ نقشه ها با توجه به ضوابط بافت تاریخی یزد تایید و به شهرداری ناحیه تاریخی ارسال می‌گردد و براساس آن پروانه ساخت توسط شهرداری صادر می گردد.

با توجه به این‌که بخشی از ساختمان از سال ۱۳۹۲ مخروبه بوده، مالک براساس مجوز قبلی نسبت به تخریب بخش های باقی مانده به صورت دستی اقدام نموده است. تصاویر و اقدامات روز جمعه ۸ دی ماه نیز مربوط به آوار برداری و نخاله برداری تخریب های موجود هست که با بیل مکانیکی در حال انجام بوده است که با حضور نیروهای یگان حفاظت و فنی میراث استان تعطیل شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، و تغییر برخی شرایط ورود ماشین آلات سنگین به محدوده عرصه بافت جهانی مشکل آفرین است و می‌بایست با روش‌های دیگری آواربرداری‌ها و اقدامات در راستای توسعه و حفاظت صورت بگیرد که در این مورد با مالک این بنا مذاکره شده است تا تجدید بنای فوق با حمایت‌های لازم از سوی میراث فرهنگی و در نظر گرفتن کلیه ضوابط عرصه و صرفا با بهره‌مندی از شیوه ساخت و تکنیک‌های سنتی انجام شود و براین اساس می‌بایست براساس شرایط جدید پروانه صادره و نقشه‌های معماری مورد تجدید نظر قرار گیرد.

دانش‌یزدی ضمن تشکر از حساسیت‌های خوبی که در سطح جامعه محلی و ملی در خصوص بناها و بافت تاریخی یزد وجود دارد خواستار آن شد تا همه اعم از سازمان‌های متولی، رسانه‌ها و مردم به گونه‌ای عمل نماییم تا خدای نکرده نشان شهر تاریخی جهانی یزد خدشه‌دار نگشته و نام یزد و فرهنگ و تاریخ بلند آوازه‌اش پیوسته در مجامع بین‌المللی خوش بدرخشد.
مرجع: چمدان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.