با وجود ۱۵۰۰ اثر تاریخی

فراهم کردن بستر مشارکت بخش خصوصی درحوزه آثار تاریخی ایلام مهم است

فراهم کردن بستر مشارکت بخش خصوصی درحوزه آثار تاریخی ایلام مهم است
فراهم کردن بستر مشارکت بخش خصوصی در حوزه آثار و ابنیه تاریخی از جمله موضوعاتی است که می‌تواند به توسعه صنعت گردشگری استان ایلام کمک کند.
چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب: ۷۰۱۲
Share
اسکان نيوز: در گوشه گوشه‌های استان ایلام بناهای تاریخی باشکوهی چشم‌نوازی می‌کند و فراهم کردن بستر مشارکت بخش خصوصی در حوزه آثار و ابنیه تاریخی از جمله موضوعاتی است که می تواند به توسعه صنعت گردشگری استان کمک کند.

رویا ارجمندی، معاون میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام در این زمینه می‌گوید: در استان ایلام به دلیل وجود دوره‌های مختلف تاریخی ما توانستیم بیش از ۱۵۰۰ اثر تاریخی را شناسایی کنیم.

وی ادامه می‌دهد: توریستی بودن مناطق مختلف استان باعث شده تا آثار و ابنیه‌های تاریخی برای رونق گردشگری به بخش خصوصی واگذار شود.

واگذاری قلعه میرغلام هاشمی دره شهر به بخش خصوصی

سیدمجتبی فرهادی، رئیس میراث‌فرهنگی  و صنایع‌دستی شهرستان دره شهر اظهار کرد: هدف ما این است که با مشارکت بخش خصوصی از این آثار تاریخی به عنوان اقامتگاه‌های بوم گردی و معرفی آداب و رسوم برای گردشگران استفاده کنیم.

وی گفت: قلعه میرغلام هاشمی در شهرستان دره‌شهر با کاربری اقامتگاه بوم‌گردی به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شده است.


 
وی افزود: تغییر کاربری و واگذاری این آثار به بخش خصوصی باعث می‌شود تا مزاج گردشگران بیش از پیش شیرین‌تر شود.

فرهادی تصریح کرد: قلعه میرغلام هاشمی یکی از بناهای دوران قاجاریه در  شهرستان دره شهر است که طبق سنگ نوشته نصب شده بر دیوار ورودی بنا، در سال ١٣٠٣هجری قمری، توسط میر غلام هاشمی، حاکم وقت در روستای فرهاد آباد ساخته شده است.

استقبال گردشگران از بوم گردی

عباس ملکی یکی از گردشگران در این زمینه می‌گوید: اقامت در خانه‌های تاریخی به دلیل بافت قدیمی که دارند می‌تواند برای گردشگران خاطره‌انگیز باشد همچنین می‌توانند مکان بسیار خوبی برای اتراق مسافران و گردشگران باشند.

وی افزود: در این میان مهمترین رسالت میراث‌فرهنگی و گردشگری حفظ این بناها است.

بهره‌برداری از بناهای تاریخی  به رونق گردشگری استان کمک خواهد کرد

عبدالمالک شنبه‌زاده، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام اظهار کرد: بهره‌برداری از بناهای تاریخی  به رونق گردشگری در سطح استان کمک می‌کند چرا که علاقمندان زیادی برای استفاده از بناهای تاریخی به‌عنوان واحدهای اقامتی و به عنوان واحدهای سنتی هستند.

وی گفت: جذب بخش خصوصی در حوزه گردشگری موجب رونق در صنعت توریست و افزایش درآمد ارزی در استان می‌شود.

یکی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این باره گفت: ما می‌خواهیم در قالب طرح‌های گردشگری مکان‌های تاریخی استان را به یک قطب گردشگری تبدیل کنیم که شهرستان دره شهر نقطه شروع کار ما است، همچنین سعی بر این داریم که به زودی دیگر نقاط استان که ناشناخته و بکر و دست نخورده است را به جریان اندازیم.

به منظور رونق گردشگری در استان تا پایان سال شش اثر تاریخی در مناطق مختلف استان به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.