ایران از ثبت جهانی میراث ناملموس در سال ۲۰۱۸ جا ماند

ایران از ثبت جهانی میراث ناملموس در سال ۲۰۱۸ جا ماند
ایران سهمیه اختصاصی یا چند ملیتی میراث ناملموس خود را برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۸ از دست داد.
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب: ۶۸۰۹
Share
اسکان نيوز: ایران می‌بایست پرونده‌های مورد نظر خود را برای ثبت در فهرست جهانی میراث ناملموس سال ۲۰۱۸ یونسکو در ماه مارچ سال ۲۰۱۷ تهیه می‌کرد و به کمیته مورد نظر در این سازمان ارائه می‌داد. اما این اتفاق نیفتاد و سازمان میراث‌فرهنگی هیچ پرونده‌ای برای بررسی به یونسکو نفرستاده است. این درحالی است که ایران با سایر کشورها موضوعات مشترک زیادی داشت و می‌توانست در حوزه میراث ناملموس پرونده چند ملیتی تهیه کند.

پرونده‌های چند ملیتی محدودیتی برای درج در فهرست جهانی ندارند و ایران می‌توانست درباره فرهنگ‌های مشترک بین دو یا چند کشور پرونده‌ای تهیه کند اما در حوزه پرونده‌های ملی تنها می تواند هر یک سال‌ونیم یک پرونده را وارد فهرست جهانی کند که چون امسال پرونده چوگان به صورت ملی ثبت می‌شود، امکان ثبت پرونده ملی برای سال ۲۰۱۸ وجود ندارد.

در فهرست میراث جهانی ناملموس یونسکو برای سال ۲۰۱۸ آذربایجان ، قزاقستان و ترکیه پرونده  Dede Qorqud را ثبت می کنند.

اکنون مسئولان معاونت میراث‌فرهنگی و دفتر ثبت آثار فرهنگی و تاریخی سازمان میراث‌فرهنگی در اجلاس میراث جهانی میراث ناملموس ۲۰۱۷ که در کره جنوبی برگزار می شود، حضور دارند تا از پرونده های چوگان که به صورت پرونده ملی ارائه شد و کمانچه که به صورت پرونده چند ملیتی با جمهوری آذربایجان تهیه شده برای ثبت جهانی دفاع کنند. آن‌ها تا ماه مارچ ۲۰۱۸ فرصت دارند تا پرونده میراث ناملموس ایران را برای ثبت در فهرست میراث جهانی سال ۲۰۱۹ ارائه کنند.
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.