مسئول کتابخانه کاخ گلستان:

کتابخانه کاخ گلستان دارای 2500 اثر تاریخی هنری متعلق به دوره قاجار است

کتابخانه کاخ گلستان دارای 2500 اثر تاریخی هنری متعلق به دوره قاجار است
مسئول کتابخانه کاخ گلستان گفت: از مجموع هفت هزار جلد کتاب موجود در این مجموعه جهانی، حدود 2500 کتاب آن تاریخی است و به همین مناسبت کتابخانه این کاخ منبع کتاب‌های قاجاری محسوب می‌شود.
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: ۶۶۷۴
Share
اسکان نيوز: به گفته طاهره ملامحمدی، ایجاد کتابخانه کاخ گلستان به دوره پهلوی باز می‌گردد که این کتاب‌ها در دو بخش کتاب‌های اموالی و غیراموالی هستند.

وی افزود: غیر از حدود 2500 کتاب تاریخی، بقیه کتاب‌های معاصر است و بیشتر با موضوعات تاریخی هنری مربوط به دوره قاجار است و بخشی نیز کتاب‌های خطی و چاپ سنگی را شامل می‌شود که نگهداری آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

ملامحمدی ادامه داد: کتابخانه کاخ گلستان مثل کتابخانه‌های عمومی شهر به همه مراجعان خدمات نمی‌دهد و عضوگیری ندارد.

وی درباره شرایط استفاده از این کتاب‌ها تصریح کرد: دانشجویان، استادان، یا محققان و نویسندگان با ارائه معرفی نامه می‌توانند از منابع موجود در این‌جا استفاده کنند.

ملامحمدی گفت: امسال در مجموعه جهانی گلستان، کارگاه مرمت راه‌اندازی شده و به مرور زمان و نیازی که بر اثر فرسایش کتاب‌ها به وجود می‌آید کتاب‌ها را مرمت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در مورد کتاب‌های چاپی «دیوان شمس» که 52 سال از قدمت آن می‌گذرد، قدیمی‌ترین است و قدیمی‌ترین کتاب دوره قاجار به نام «طوفان البکاء» نوشته جوهری است که روایت مصوری است از زندگی و داستان‌های امامان و در همه دنیا 56 نسخه از آن موجود است.

ملامحمدی اضافه کرد: قدیمی‌ترین کتاب‌ها در بخش نسخه‌های خطی نیز «مرقع گلشن» یا «نسخه شاهنامه بایسنقری» و قرآن‌های نفیس از دوره فتحعلی شاه و پیش از آن است.

وی یادآور شد: اقتضای زمانه ایجاب می‌کند کتاب های مرجعی که پژوهشگران بیشتر سراغ آن‌ها را می‌گیرند به نسخه دیجیتالی تبدیل شده و در فضای نت در اختیار همگان قرار دهیم، با این حال به دلیل بودجه ناکافی و زمان بردن هنوز تعداد این آثار روی وب ناچیز است.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.