شورای پنجم و 1000 هکتار بافت فرسوده در کلانشهر کرج

شورای پنجم و 1000 هکتار بافت فرسوده در کلانشهر کرج
اعضای شورای شهر کرج در جلسه بیست‌و‌هفتم به بررسی طرح تشکیل سازمان خدمات نوسازی و بهسازی بافت فرسوده که با امضای 9 نفر از اعضا و با قید دو فوریت به صحن آمده بود، پرداختند.
چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب: ۶۶۲۴
Share
اسکان نيوز: یکی از اهداف اصلی برای تاسیس این سازمان، تعیین یک متولی واحد برای تحقق اهداف اصلی بازآفرینی بافت فرسوده است اما عمده نگرانی که بین اعضا شورا در خصوص این طرح وجود داشت خطر ایجاد یک سازمان عریض و طویل بدون کارایی و بزرگ شدن بدنه مدیریت شهری بود که بحث‌ها متوجه خود ساخت.

منصور وحیدی، نائب رئیس شورای شهر کرج در ابتدای بررسی این طرح، گفت: کلانشهرهایی مانند شیراز، تبریز و تهران در حوزه بافت فرسوده یک سازمان مستقل تشکیل داده‌اند.

وحیدی با بیان این‌که شورا و شهرداری باید به موضوع بافت فرسوده کرج توجه ویژه‌ای داشته باشند، افزود: کرج  هزار هکتار بافت فرسوده و هزار هکتار سکونتگاه غیررسمی دارد بنابراین اگر این موضوع ذیل دستگاه‌های دیگر قرار گیرد به خوبی نمی‌توانیم آن را مورد بررسی قرار دهیم.

حسین محمدی، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر کرج در ادامه اعلام کرد: بنده اگرچه این طرح را امضا کرده‌ام اما فکر نمی‌کنم حل مشکلات شهری با ایجاد سازمان حل شوند، برخی از سازمان‌ها در شهرداری کرج اگر وجود نداشتند شاید کارها بهتر پیش می‌رفت.

محمدی سازمان قطار شهری را یکی از نمونه‌های اثبات بحث خود دانست و گفت: این سازمان در سال‌های گذشته 100 میلیاردتومان هزینه جاری داشته است اما مترو هنوز راه‌اندازی نشده؛ آیا تاسیس سازمان برای بافت فرسوده هم قرار است فقط به جذب نیرو بپردازد؟

وی ادامه داد: آیا این موضوع با اصل کوچک شدن سازمان‌ها منافات ندارد؟ اگر صحبت از بازآفرینی است باید به این موضوعات توجه شود و همچنین فقط به کالبد و فیزیک شهر در این سازمان توجه نشود چون فقط یکی از شرح وظایف طرح بازآفرینی به بافت فرسوده مربوط می‌شود.

احد رسولی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای شهر کرج در ادامه این بررسی گفت: آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی، تولید و عرضه مسکن در سال 87 ابلاغ شده و تاسیس دفاتر خدمات نوسازی بافت فرسوده نیز در آن آمده است.

رسولی افزود: اگرچه پس از ابلاغ این آیین نامه در کرج اقداماتی صورت گرفت اما این اقدامات به صورت موضعی و فقط در تپه مرادآب انجام شد و در سایر نقاط کاری صورت نگرفت.

وی خاطرنشان کرد: باید در هر منطقه یک دفتر خدمات نوسازی بافت فرسوده ایجاد شود.

عباس زارع، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر کرج در خصوص این طرح گفت: پیشنهادی که در قالب این طرح ارائه شده چند بخش دارد که بخش آخر آن یعنی انحلال ستاد ساماندهی تپه مرادآب و ادغام آن در شهرداری اولویت دارد اما تکلیف است که منابع مربوط به تپه مرادآب در همان بخش صرف شود.

زارع افزود: تپه مرادآب دو بخش دارد، یکی بخش هایی که نیاز به بهسازی دارد یا باید آزادسازی شود و بخش دیگر 80 هکتار آزادسازی شده که باید توسعه یابد.

وی در خصوص طرح تاسیس سازمان بهسازی و نوسازی بافت فرسوده کرج نیز، گفت: با تاسیس این سازمان علاوه بر این‌که نباید بدنه شهرداری بزرگ شود این سازمان باید بتواند با سرمایه‌گذاران و دیگر ذینفعان ارتباط بگیرد.

گفتنی است در پایان بررسی این طرح، با رای اعضا قرار شد موضوع به تلفیق کمیسیون عمران و برنامه و بودجه با حضور نماینده شهرداری برود تا ظرف 20 روز آینده نتیجه‌گیری شود.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.