تسهیلات حداقلی به زلزله‌زدگان

سنگ بنای خانه‌های متزلزل گذاشته شد/ تبعیض بین شهر و روستا

عکس از مهر
عکس از مهر
دولت با ارائه تسهیلات به زلزله‌زدگان کرمانشاه درصددبازسازی مناطق زلزله‌زده است، اما مبالغ اعلام شده، علاوه بر تبعیض غیر کارشناسی بین شهر و روستا، سنخیتی با میزان خسارت‌ها ندارد.
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب: ۶۴۴۶
Share
اسکان نيوز: ویرانی‌های به‌بار آمده از زلزله بزرگ غرب ایران قرار است بازسازی شود و این امر با کمک تسهیلات کم‌بهره‌ای صورت می گیرد که در هیات دولت مصوب شده تا اندکی از بار این مصیبت برای افرادی که در این واقعه خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند کم کند.

بر این اساس قرار است ۲۵ میلیون تومان وام و ۵ میلیون تومان بلاعوض به مناطق روستایی و ۳۵ میلیون وام و ۶ میلیون تومان بلاعوض به مناطق آسیب دیده شهری اختصاص یابد.

روستاییان که همواره در ماراتن جذب تسهیلات و انواع کمک‌ها از مناطق شهری عقب مانده‌اند، این بار نیز با مصوبه تبعیض‌آمیز هیات دولت در خصوص بازسازی خانه‌های تخریب شده خود از شهری‌ها جا ماندند و بر اساس این مصوبه قرار است به ساکنان شهرها تسهیلات کم بهره ۳۵ میلیون تومانی و کمک بلاعوض ۶ میلیون تومانی تعلق گیرد، در حالی که روستاییان ۲۵ میلیون تومان تسهیلات کم بهره و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می کنند.

این موضوع در حالی است که روستاییان علاوه بر سرپناه، شغل و کار خود را نیز اغلب از دست داده‌اند، روستاییانی که بیشتر شغل آن‌ها کشاورزی و دامپروری است که در این زلزله بنابر اظهارنظر مسئولان سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه شاهد خسارت ۸۰۰ میلیارد تومانی در بخش کشاورزی و ۱۵۶ میلیارد تومان خسارت در بخش دامداری بوده‌ایم.

این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که عمق خسارات وارده در روستاها بسیار بیشتر از شهرهاست و حداقل این است که نباید در ارائه تسهیلات تبعیضی صورت گیرد، چراکه بازسازی مناطق روستایی که اغلب صعب‌العبور و دورافتاده هستند حتی بیشتر از شهرها هزینه در بر دارد.

آسیب دیدن بیش از ۳۰ هزار مسکن شهری و روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه هم از آسیب دیدن حدود ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن شهری و روستایی در پی زلزله رخ داده در استان خبر داد.


 
بابک عاطفی  با بیان این‌که از این تعداد، حدود  ۱۵ هزار واحد نیاز به تعمیر و مرمت و مابقی نیاز به بازسازی دارد، افزود: علاوه بر کمک‌های بلاعوض به ازای بازسازی هر واحد شهری ۳۵ میلیون تومان و هر واحد روستایی ۲۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی  بیان کرد: یک هزار میلیارد تومان برای بازسازی واحدهای مسکونی زلزله زده استان کرمانشاه توسط دولت تصویب و اعلام شده است که به بنیاد مسکن کشور اختصاص داده خواهد شد.

تخریب ۱۰۰ درصدی ۱۱ هزار واحد مسکونی روستایی

 معاون استاندار کرمانشاه نیز در اظهارات خود از آسیب دیدن ۳۱ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در زلزله اخیر استان خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد ۵ هزار واحد مسکونی شهری و ۱۱ هزار واحد مسکونی روستایی آسیب ۱۰۰ درصدی دیده‌اند.

 مجتبی نیک‌کردار خسارت برآورد شده واحدهای مسکونی، اداری و تاسیسات زیربنایی در پی وقوع زلزله را ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۸۰۰ میلیارد تومان به واحدهای مسکونی، خدماتی و تجاری استان در مناطق زلزله‌زده خسارت وارد شده است.

وی بیان کرد: همچنین یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نیز خسارت به ساختمان‌های دولتی و زیرساخت‌های این مناطق وارد شده که البته این‌ها برآورد اولیه است و امکان افزایش این رقم وجود دارد.

به گفته معاون امور عمرانی استاندار کرمانشاه، در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با حضور رییس جمهورتخصیص ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده در مناطق زلزله زده مصوب شد.

این مقام مسئول همچنین از تصویب ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله در این جلسه خبر داد.


 ۴۵ هزار واحد نیازمند تعمیر هستند

مهدیانی، معاون بنیاد مسکن کشور هم در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کرمانشاه اعلام کرد که بر اساس آمارهای اولیه حداقل ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در زلزله اخیر کرمانشاه به طور ۱۰۰ درصد تخریب شده اند و ۴۵ هزار واحد نیز نیازمند تعمیرات است.

 وی بیان کرد: ۱۰ تیم ارزیاب نیز هم اکنون در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه مشغول بررسی خسارات وارده در بخش مسکن شهری و روستایی این مناطق هستند.

 نامه سه انجمن علمی به رئیس جمهور درباره تبعیض تسهیلات

انجمن علمی جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی ایران، انجمن علمی توسعه روستایی ایران و قطب علمی برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه تهران طی نامه‌ای به رئیس جمهور پیرامون تبعیض بین شهر و روستا در تخصیص کمک‌ها و تسهیلات پرداختی دولت به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه اعتراض کرد.

در بخش‌هایی از این نامه آمده است: " در این شرایط، انتظار حداقلی این است که دولت محترم در پرداخت تسهیلات و کمک‌‌های خود به مناطق شهری و روستایی  منصفانه ‌تر عمل نماید و  به‌طور برابر این کمک‌ها را  عرضه نماید، چراکه  اساسا وقوع حوادثی مانند زلزله و مسائل بازسازی پس ‌از آن می‌تواند موج جدیدی از مهاجرت‌‌های روستایی- شهری  و تخلیه روستاها و پیامدهای مختلف ناشی از آن را به همراه داشته باشد.

 از دولت محترم انتظار می ‌رود در مصوبات خود بازنگری نموده و به مناطق روستایی نیز حداقل به ‌اندازه مناطق شهری کمک‌‌ها و تسهیلات مناسب را پرداخت نماید. "

با توجه به آمار اعلام شده از نرخ تورم توسط مرکز آمار برای یک سال منتهی به شهریورماه نسبت به دوره مشابه سال قبل در مناطق شهری ۷.۸ و در مناطق روستایی ۸.۹ درصد است و همچنین با وجود حجم بیشتر تخریب روستاها نسبت به شهرها باید دید دولت چه توجیهی برای این تبعیض در ارائه تسهیلات دارد.

فلسفه این تبعیض قائل شدن دولت در ارائه تسهیلات به مناطق روستایی و شهری هرچه که باشد با وجود تخریب ۱۰۰ درصدی برخی از روستاها که زیرساخت‌های آنها به کلی نابود شده است تنها به کوچ روستانشینان می‌انجامد و تعداد بیشتری از روستاهای خالی از سکنه روی دست استان کرمانشاه می‌گذارد.


توان قسط دادن نداریم

 یکی از آسیب‌دیدگان زلزله اخیر در روستای کوئیک محمود سرپل ذهاب گفت: من با ۲۵ میلیون تومان وام چه کاری می‌توانم بکنم؟ امکان ساختن طویله گوسفندان از دست رفته ام را هم ندارم.

کاک شهباز می‌گوید: اصلا من می توانم وام پس بدهم؟ در شرایطی که شغلم و در آمدم را کامل از دست دادم؟ با ۵ میلیون تومان بلا عوض چه می توانم بکنم؟

وی ادامه داد: آیا خانه‌سازی برای من در روستا کمتر از شهر هزینه دارد که همین پول را هم کمتر از شهر به من می‌دهند؟ من باید از شهر به این‌جا مصالح و کارگر بیاورم... ضمن این‌که خانه‌ای که با هزینه چند برابر می‌سازم اساسا ارزشی برای فروش هم ندارد... مجبورم به فکر مهاجرت به شهر باشم.

مبلغ تسهیلات شهری هم کافی نیست

امان الله جیهونی از ساکنان شهر سرپل ذهاب است که خانه اش را در زلزله اخیر از دست داده است.

او می‌گوید: آمده‌اند برای برآورد خسارت... می‌گویند اگر خانه ات تعمیری باشد ۱۲ میلیون وام و ۳ میلیون تومان بلاعوض می‌دهند و اگر تخریبی باشد ۳۵ میلیون وام و ۶ میلیون بلا عوض...

وی ادامه داد: خانه‌ام را ۶ ماه پیش ۲۳۰میلیون تومان خریده ام و تخریب کامل شده است... برای باز سازی مجدد و درست حداقل ۱۵۰ میلیون تومان پول می خواهد... من با ۳۵ میلیون وامی که توان باز پرداختش را ندارم می توانم خانه بسازم؟

سنگ بنای ساختن خانه‌های متزلزل

این سئوال بسیاری از شهروندان و روستاییان مناطق زلزله‌زده است که آیا با این استقراض از دولت می‌توانند صاحب خانه شوند؟

آیا این سنگ بنای ساختن خانه‌های ضعیف و سنبل شده در برابر زلزله‌های احتمالی و دیگر بلایای طبیعی نیست؟
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.