استاندار کرمانشاه در دیدار با مسئولان شهری اصفهان:

سازه‌هایی که آیین نامه 2800 را اجرا نکردند بیشترین خسارت را دیدند

سازه‌هایی که آیین نامه 2800 را اجرا نکردند بیشترین خسارت را دیدند
استاندار کرمانشاه گفت: اسکان موقت ظرف 60 تا 65 روز تکمیل تا بعد از آن مراحل اسکان دائم دنبال شود.
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۲۲
کد مطلب: ۶۳۹۸
Share
اسکان نيوز: هوشنگ بازوند در جریان بازدید شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان از مناطق زلزله‌زده غرب کشور با اشاره به این‌که پیش لرزه‌ها یکی از دلایل کاهش تلفات جانی در جریان زلزله کرمانشاه بود، اظهار کرد: نخستین پیش لرزه به بزرگی 4.9 ریشتر  و زلزله اصلی 7.3 ریشتر بود که با بیرون آمدن مردم از خانه‌های خود بعد از پیش لرزه تلفات زلزله اصلی به حداقل رسید.

وی ادامه داد: این اتفاق تاکنون 436 قربانی داشته است.

استاندار کرمانشاه نوع خاک را یکی از عوامل مهم در مقاومت ساختمان‌ها عنوان کرد و افزود: ساختمان‌هایی که در کرمانشاه آئین نامه 2800 را اجرایی کرده بودند در مقابل زلزله مقاومت داشتند اما سازه‌هایی که این آئین‌نامه را دنبال نکرده بودند، با خسارات جدی مواجه شدند.

وی با بیان این‌که زلزله ضربه سختی به زیرساخت‌های شهر کرمانشاه وارد کرد، تاکید کرد: آب شرب پایدار باید در شهرها استفاده شود اما آب شرب بیش از 90 درصد از شهرهای ایران ناپدار است و این زلزله نشان داد آب ناپایدار بسیار آسیب‌پذیر هستند.

وی با اشاره به این‌که از زمانی که زلزله آغاز شد تا 4 الی 5 ساعت قحطی آب در شهر وجود داشت، اظهار کرد: شهرهایی که برای آب از چشمه و چاه استفاده می کردند دچار مشکلات جدی شده بودند.

بازوند با اشاره به این‌که لوله‌های چدن در مقابل زلزله نتوانستد مقاومت کنند و برش خورده بودند، ادامه داد: همچنین جنس خاک در زلزله مهم است چنانچه در برخی از مکان‌ها که خاک قوی وجود داشت کمتر آسیب و مکان‌های که خاک سستی داشت به شدت آسیب دیده است.

تخریب مسکن مهر بیش از ساختما‌های غیردولتی

وی در ادامه با اشاره به این‌که متاسفانه به مقاومت ساخت‌وسازها توجه ویژه‌ای نمی‌شود، ادامه داد: خانه‌هایی که مردم ساخته بودند خیلی آسیب ندیده بودند اما خانه‌هایی که دولت در ساخت آن نقش داشت مانند مسکن مهر و بیمارستان تخریب شد.

بازوند به تخریب 31 هزار خانه اشاره کرد و گفت: 12 هزار خانه به طور صددرصد و 15 هزار خانه نیز بین 20 تا 70 درصد تخریب شده است.

وی بیان کرد: مسکن مهر اسلام آباد تخریب شده است اما خانه های شهروندان خوشبختانه دچار آسیب جدی نشده است.

آغاز اسکان موقت زلزله‌زدگان

استاندار کرمانشاه افزود: در حال حاضر اسکان موقت زلزله زدگان با قرارگاه خاتم‌الانبیا و اسکان دائمی نیز بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: تاکنون نیز اسکان اضطراری به پایان رسیده و اسکان موقت از فردا آغاز می شود.

بازوند با بیان این‌که اسکان اضطراری در یکصد متری خانه‌های شهروندان ایجاد شده است، افزود: ما اسکان اضطراری مانند اردوگاه را نپذیرفتیم.

وی ادامه داد: در نظر داریم اسکان موقت ظرف 60 تا 70 روز بعد تکمیل تا بعد از آن مراحل اسکان دائم دنبال شود.

چالش اسکان موقت ساکنان مسکن مهر

استاندار کرمانشاه با اشاره به این‌که بیمارستان اسلام آباد تخریب و فوت شدگان و بیماران در راهروها قرار داشتند، گفت: همچنین سرپل ذهاب نیز از این مشکلات رنج می‌برد.

وی یکی از چالش‌های اسکان موقت را اسکان افرادی که در خانه‌های مهر ساکن بودند دانست و تاکید کرد: نمی‌دانیم به آن‌ها پول ارائه شود تا آنان منزلی را اجاره کند یا خانه‌ای وجود دارد که برای اجاره در اختیار آنان قرار گرفته شود و حتی برخی از ساکنان این ساختمان‌ها مستاجر و آنان اکنون دچار مشکل خواهند شد.

بازوند در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که در کمتر از 20 ساعت 34 بالگرد به 6500 مجروح به کرمانشاه و از کرمانشاه نیز به تهران منتقل شد، گفت: از 7500 مجروح نزدیک 570 مجروح درکرمانشاه و 250 مجروح نیز درهمدان، تهران و کرج حضور دارند.

وی با بیان این‌که در سیستم کمک‌رسانی خود توزیع کالاها به شهروندان سپرده شده بود، افزود:  البته توزیع کالاهای دولتی و ارگان ها از طریق هلال احمر توزیع شد.

وی با اشاره به این‌که فضای مجازی هم فرصت و یک مقدار آلودگی همراه خود داشت، اظهار کرد: در زلزله بم فضای مجازی نقشی نداشت.

آغاز فعالیت همه ادارات دولتی در مناطق زلزله‌زده

استاندار کرمانشاه با بیان این‌که از دو روز گذشته اداره‌ها باز شدند، گفت: امروز با باز شدن مغازه‌ها و اداره‌ها شهر کمی به حالت عادی بازگشته بود.

بازوند در ادامه افزود: امیدواریم شهرداری اصفهان، سرویس‌های بهداشتی سیار به کرمانشاه ارائه کند
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.