استاندار کرمانشاه:

در شهرها 5 میلیون تومان برای اسکان موقت کافی نیست

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹ | کد مطلب: ۶۳۶۰
در شهرها 5 میلیون تومان برای اسکان موقت کافی نیست
بخش های مهم خبر
  • استاندار کرمانشاه گفت: دغدغه اصلی مردم مناطق زلزله‌زده استان بحث چگونگی ساخت واحدهای مسکونی تخریب شده است.
اسکان نيوز: هوشنگ بازوند در نشست ستاد مدیریت بحران استان که با حضور رییس مجلس و وزرای اقتصاد، نیرو و ورزش و جوانان برگزار شد، با بیان این‌که اکنون مهمترین مطالبه مردم مناطق زلزله زده بحث مسکن است و نگرانی‌هایی در خصوص چگونگی ساخت مسکن تخریبی خود دارند، اظهار کرد: در دولت منابع مالی خوبی چه به صورت کمک بلاعوض و چه تسهیلات تصویب و خوشبختانه تخصیص داده شد.

وی با اشاره به در نظر گرفته شدن مبالغی برای اسکان موقت، اظهار کرد: در شهرها مبلغ پنج میلیون تومان برای اسکان موقت کافی نیست و پیشنهاد ما این است به 10 میلیون تومان افزایش یابد.

وی گفت: باید بحث اسکان موقت را دو ماهه حل کنیم و بلافاصله بحث اسکان دائم را شروع کنیم که این امر نیازمند کاری انقلابی و مدیریت جهادی است که در این راه به همراهی بانکها نیاز است و انتظار داریم بانکها در پرداخت تسهیلات به زلزله‌زدگان و خصوصا قبول تضامین شرایط را سهل کنند.

استاندار کرمانشاه همچنین با اشاره به خسارت فراوان به تاسیسات و فضاهای اداری و آموزشی و مراکز درمانی  استان در زلزله اخیر، گفت: تقاضای اختصاص یک ردیف بودجه مستقل در بودجه 97 برای جبران این خسارت ها را داریم.

وی افزود: به بخش کشاورزی استان نیز خسارت‌هایی از جمله تلف شدن احشام و آسیب به مزارع پرورش ماهی وارد شده که نیازمند کمک بلاعوض است.

بازوند با بیان این‌که استان کرمانشاه رتبه اول بیکاری را دارد و این زلزله نیز باعث تعطیلی برخی واحدهای تولیدی استان و افزایش آمار بیکاران شد، گفت: تقاضا داریم برای واحدهای تولیدی که دچار خسارت شده‌اند یک معافیت مالیاتی دو ساله و همچنین معافیت تامین اجتماعی لحاظ شود.

بازگشایی مرز خسروی و مرز پرویزخان و رسمی شدن مرز سومار از دیگر درخواست‌های استاندار کرمانشاه در این نشست بود.

عبدالرضا مصری، رییس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز مبلغ در نظر گرفته شده برای ساخت واحدهای مسکونی تخریب شده خصوصا در مناطق روستایی را ناکافی دانست و خواستار تجدیدنظر در این خصوص شد.

مصری پیشنهاد داد گروه‌های صنعتی نظیر خودروسازی هر کدام بازسازی چند روستا را بر عهده بگیرند.

فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس نیز از رییس مجلس خواست پیگیر اختصاص ردیفی مستقل در بودجه 97 برای مناطق زلزله زده استان کرمانشاه شود.

تجری افزود: در زلزله اخیر خودروهای زیادی از مردم این مناطق زیر آوار مانده که هیچ فکری برای آن نشده است.

شهاب نادری، نماینده اورامانات نیز بر پیگیری جدی مسئولان برای اسکان موقت و دائم زلزله‌زدگان تاکید کرد.
مرجع: ایسنا