باستان‌شناسان برای ثبت جهانی مجموعه ازبکی تلاش می‌کنند

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۶ | کد مطلب: ۵۶۴۵
باستان‌شناسان برای ثبت جهانی مجموعه ازبکی تلاش می‌کنند
بخش های مهم خبر
  • برنامه نقشه‌برداری، عکس‌برداری هوایی،گمانه‌زنی و تعیین عرصه و حریم مجموعه سایت باستانی ازبکی استان البرز به دلیل اهمیت بالا و وسعت منحصر به فرد محوطه از تیر ماه تا کنون در حال انجام است.
اسکان نيوز: روح‌الله یوسفی‌زشک، سرپرست هیات باستان‌شناسی با اعلام این خبر، این پژوهش را سرآغازی برای ثبت جهانی مجموعه ازبکی دانست و تصریح کرد : گام نخست آن یعنی نقشه‌برداری و عکاسی هوایی با استفاده از پهباد انجام شد که در جریان آن حدود صد و نود میلیون نقطه برای تهیه نقشه توپوگرافی تعیین  و کل مجموعه به شبکه‌های صد متری تقسیم شد.

وی با اشاره به وسعت حدود ۲۰۰هکتاری  مجموعه تپه‌های ده‌گانه ازبکی، افزود: در مرحله بعد پروژه وارد فاز پیمایش دقیق مجموعه شد که در این فاز کل خرده سفال‌های پراکنده پیرامون تپه‌ها و سطح ۲۰۰ هکتار پیمایش و نقطه‌گذاری و تمام داده‌ها در نرم افزار تخصصی پیمایش ثبت و نقطه‌گذاری شده است.

این باستان‌شناس  با اشاره به این نکته که  همزمان با این مرحله فاز سوم گمانه‌زنی بصورت مته حفاری دستی انجام  گرفت، افزود: بهره‌مندی از اوگر دستی (Hand Auger) با مته‌ها و تیغه‌های در اندازه‌های گوناگون و بازوهای قابل افزایش تا شش متر می‌تواند در تعیین عرصه و حریم تپه‌های باستانی، مفید و سودمند واقع شود.

​به گفته او، در این روش مته با نیرویی که از چرخش دست حاصل می‌شود خاک را پاره کرده و به لایه‌های زیرین فرو رفته و ضمن فشرده کردن  خاک شواهد استقراری را  بصورت یک برش لایه‌نگاری مینیاتوری در معرض دید پژوهشگر قرار می‌دهد.

یوسفی‌زشک با بیان این‌که در فاز چهارم در کنار گمانه‌های مته دستی، گمانه‌زنی بصورت سنتی در حال انجام است، گفت: بخش شرقی و شمالی تپه ازبکی، جنوب مارال تپه و چهار جهت تپه جیران و یان تپه به سرانجام رسید که نتایج قابل توجهی از گمانه‌زنی‌ها بدست آمد که نشان می‌دهد حریم و عرصه مجموعه ازبکی دستخوش تغییرات زیادی شده است.
مرجع: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری