آغاز مرمت و بازسازی قدیمی‌ترین بیمارستان یزد

آغاز مرمت و بازسازی قدیمی‌ترین بیمارستان یزد
سرپرست معاون میراث‌فرهنگی استان یزد گفت: عملیات مرمت و بازسازی بیمارستان بهمن یزد که با شماره ۲۵۳۴ در فهرست آثار ارزشمند ملی به ثبت رسیده آغاز شده است.
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۶:۵۴
کد مطلب: ۵۵۲۲
Share
اسکان نيوز: ساشا ریاحی‌مقدم با اشاره به آغاز مرمت بیمارستان بهمن یزد که در سال 78 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، اظهار کرد: این بنا در سمت شرقی شهر یزد و در خیابان آیت‌الله کاشانی واقع شده و نخستین زایشگاه در استان یزد قرار دارد و در سال1316 (پهلوی اول) تاسیس شده است.

وی افزود: بنای بیمارستان بهمن ساختاری قرینه شکل دارد و سردر ورودی و ساختمان مرکزی آن با مصالح از خشت، آجر، گچ و پلکان‌هایی از سنگ ساخته شده است و از الگوی رایج ساختمان‌های هم دوره خود پیروی می‌کند.

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی استان یزد مهمترین اقدامات مرمتی انجام شده در این بنای تاریخی را شستشوی نما به صورتی که به نما آسیب نرسد، بیرون آوردن بندهای فرسوده آجر دیوارها و بندکشی مجدد دانست و گفت: حذف آسفالت دور تا دور بنا و فرش مجدد به وسیله مصالح کاملا سنتی با قدرت آبکشی بالا، پی‌سازی و استحکام بخشی پایه‌های بنا، جمع‌آوری آجر فرش و اندود زیر آن و اجرای مجدد آجر فرش به صورت درز چسبان، ساماندهی و بازسازی سرویس‌های بهداشتی از دیگر اقدامات شاخص در راستای بازسازی این بنای قدیمی در یزد است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: بیمارستان تاریخی بهمن در سال78 به شماره 2534 در فهرست آثار ارزشمند ملی به ثبت رسیده است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.