معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم؛

این حجم از فساد و جرائم زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴
ساعت ۱۶:۴۱
کد مطلب: ۵۴۳
Share
  • به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، گفت‌وگویی با دکتر محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، انجام داده است که مشروح این مصاحبه در ذیل می‌آید
شما به عنوان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، فعالیت دارید و بخشی از فعالیت همکارانتان مربوط به مبارزه و پیشگیری از مفاسد است، منویات مقام معظم رهبری در جهت مبارزه با مفاسد چیست؟ و تکلیف دستگاه‌ها در برابر آن چگونه است؟

مسئله فساد و مبارزه با آن از دیرباز مورد توجه ویژه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است. ایشان بارها به مقوله پیشگیری از شیوع فساد و به‌کارگیری روش‌های کارآمد برای مبارزه با آن تأکید داشته‌اند.

برای مثال، در پاسخ به نامه آقای جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور، در ارتباط با برگزاری «همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» و درخواست صدور پیام برای این همایش، مرقومه‌ای را صادر کردند:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم 
نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لیکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه به‌طور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید».

با اندکی تأمل در این پیام می‌توان جدیت، درایت و تأکید ویژه ایشان را در امر مبارزه با مفاسد مشاهده کرد. بنابراین شایسته است اکنون تمام بخش‌های اجرائی و نظارتی کشور در امر مبارزه با مفاسد اهتمام داشته و در راستای منویات مقام معظم رهبری حرکت کنیم. اصلاح جامعه در گرو اصلاح فردی است، بنابراین اگر به‌دنبال جامعه‌ای عاری از فساد هستیم، باید ابتدا هر فرد از خود اصلاح و خودکنترلی را شروع کند و سپس نوبت اصلاح جامعه می‌‌شود. به‌هرحال، این تکلیف بر دوش همه جامعه است؛ چه در بخش حاکمیتی و چه در بخش مردمی.

‌با توجه به حوادث روز اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و...، از نظر شما، جمهوری اسلامی ایران با چه مسائل و آسیب‌های اجتماعی‌ای درحال‌حاضر روبه‌روست؟ و اینها چه آثاری بر پدیده شوم بزهکاری و وقوع جرم در کشور دارد؟

مهم‌ترین مسائلی که کشور درحال‌حاضر با آنها مواجه است، عبارت‌اند از رکود تورمی، قیمت نفت و کمبود درآمد دولت، تحریم‌ها و حساسیت اجرای برجام و شرایط اقتصادی و فرهنگی در دوران پساتحریم که اینها همه به نحوی در آمار رو به برخی جرائم مانند سرقت، رشاء و ارتشاء، تجاوز به عنف، کلاهبرداری و... نقش دارند و تبعات و پیامدهای جبران‌ناپذیری بر جامعه، سلامت و سرمایه اجتماعی، توسعه اقتصادی و حوزه‌های فرهنگی خواهند گذاشت.

از نظر شما تا چه اندازه مسئله تحریم در بروز آسیب‌های اجتماعی نقش دارد؟

نفس تحریم‌ها مشکل اصلی نیست، بلکه تدابیر نامناسب داخلی و ‌مقاوم‌نبودن ساختارها مسئله اصلی است و علاوه بر آن و هم‌زمان با آن، با یک مدیریت منتظر رفع تحریم مواجه هستیم که ناکارآمدی و عدم بهره‌وری را بازتولید می‌کند.

‌در آستانه روز جهانی مبارزه با فساد هستیم، در عرصه بین‌المللی چه اقداماتی برای مبارزه با فساد انجام شده است؟

در عرصه بین‌المللی اقدماتی برای مبارزه با فساد انجام می‌شود. مثلا سازمان‌ملل برای روز جهانی مبارزه با فساد شعار (Break The Corruption Chain) «زنجیره فساد را بشکنید» برگزیده و بر لزوم تقویت همکاری‌های گسترده دولت، بخش خصوصی، سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد (NGOs)، رسانه‌ها و شهروندان در درون یک جامعه تأکید دارد. همچنین در بخش مبارزه بین‌المللی، با فساد نیز کنوانسیون بین‌المللی مبارزه تشکیل شده و از سال ٢٠١٥ تا ٢٠١٨، در قالب دو بخش «اقدامات پیشگیرانه» و «استرداد اموال» فعالیت می‌کند.

‌‌شما چه راهکاری را برای مبارزه با فساد پیشنهاد می‌کنید؟

راه‌حل برون‌رفت از این مسئله، اتخاذ رویکردهای پیشگیرانه است و همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، پیشگیری یک موضوع فراقوه‌ای است و نیازمند معاضدت و همکاری همگان. بیایید از فرصت پیش‌ِرو استفاده کنیم و با تقویت همدلی و هم‌زبانی، سعی کنیم با اتخاذ رویکردهای پیشگیرانه، امور جاریه مردم را سالم و شفاف کنیم. زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست که این حجم از فساد و جرائم در آن رخ دهد. تغییر نگرش لازم است.
مرجع: روزنامه شرق

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.