مدیرکل میراث‌فرهنگی زنجان خبر داد:

ثبت خانه حكيميان زنجان در فهرست آثار ملی

ثبت خانه حكيميان زنجان در فهرست آثار ملی
مديركل ميراث‌فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری استان زنجان، از ثبت خانه حكيميان در فهرست آثار ملی خبر داد.
شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۴۸
کد مطلب: ۵۳۲۵
Share
اسکان نيوز: به گفته یحیی رحمتی، در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشكيل سازمان ميراث‌فرهنگی كشور مصوب در سال 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان ميراث‌فرهنگی كشور مصوب سال 1367 مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غيرمنقول فرهنگی - تاريخی كشور، نام خانه حكيميان به شماره ثبتی 31772 در فهرست آثار ملی جای گرفت.

این مسئول با اشاره به این‌که خانه حکیمیان 1200 مترمربع مساحت دارد، ادامه داد: این مکان تاریخی از یک بنا اصلی متعلق به دوره قاجاريه و يك بنای الحاقی متعلق به دوره پهلوی اول تشكيل شده است و بزرگ‌ترين خانه تاريخی زنجان محسوب می‌شود. این در حالی است که خانه تاریخی حكيميان پس از مرمت و بازسازی به موزه فرهنگ عامه استان تبديل می‌شود.

وی افزود: اين بنا در تملك اداره‌كل راه و شهرسازی است ولی با همكاری‌های صورت گرفته، به صورت 10 ساله به اداره‌كل ميراث‌فرهنگی زنجان واگذار شده است؛ در واقع اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث‌فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می‌شود و مرتکب، مشمول مجازات های قانونی خواهد شد.

رحمتی یادآور شد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی هنگام تحویل بنا از سازمان مسکن و شهرسازی متعهد شد که علاوه بر حفاظت، مرمت و احیای بنا، کاربری ویژه شهری با موضوعیت گردشگری و جاذبه‌های تاریخی برای آن تعریف کند.

خانه تاریخی حکیمیان از دو بنا تشکیل شده که یکی از آن‌ها متعلق به دوره مظفرالدین شاه قاجار است و مساحتی بیش از ۹۰۰ متر دارد. بنای دیگر متعلق به اواخر دوره پهلوی اول و اویل پهلوی دوم است که بیش از ۲۰۰ متر مساحت دارد.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.