گزارش اسکان نیوز از مرمت خانه دکتر انوشی:

زخم مرمت بر پیکره خانه تاریخی دکتر انوشی

وقتی منافع خصوصی بر منافع عمومی الویت دارد
زخم مرمت بر پیکره خانه تاریخی دکتر انوشی
مرمت غیرتخصصی و گاها تخریب بناهای میراثی و تاریخی ‌به شکلی معمول در بسیاری از کلان‌شهرها از جمله شهر تبریز تبدیل به اتفاقی عادی و روزانه شده است.
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب: ۵۲۴۴
Share
  • تعداد خانه‌های تاریخی و میراثی تبریز بسیار زیاد و برخی از این خانه‌ها دارای مالکان خصوصی بوده که به ثبت هم نرسیده‌‌اند.
  • سازمان میراث‌‌فرهنگی هم بودجه لازم برای رسیدگی و حفاظت از این بناهای تاریخی را ندارد.
  • در بافت‌های تاریخی معدود باقیمانده در شهر تبریز نیز دانه‌های ارزشمندی وجود دارند که می‌توان به احیا آن‌ها امیدوار بود.
  • خانه‌هایی که در خاموشی به تدریج فرسوده و تخریب می‌شود
  • مخربان بناهای تاریخی باید بدانند در مقابل تخریب بناهای تاریخی به جامعه و افکار عمومی پاسخگو هستند.
به گزارش اسکان نيوز، مرمت خانه دکتر انوشی در تبریز یکی از اقدامات کاملا غیرتخصصی در رابطه با بناهای تاریخی و میراثی بوده، به صورتی که بازسازی جدید این بنا را از شکل میراثی آن به طور کامل خارج ساخته است.

مرتضی میرغلامی، عضو هیات علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در گفت‌وگو با اسکان نيوز در خصوص اهمیت بازسازی و مرمت بناهای تاریخی و لزوم حضور متخصصان برای مرمت بناهای تاریخی، اظهار کرد: برخی از بناهای تاریخی شهر تبریز در اختیار مالکان خصوصی قرار دارد که به ثبت هم نرسیده‌اند در نتیجه احتمال بروز هر اتفاقی برای این بناها وجود دارد.

این عضو هیات علمی در ادامه افزود: تعداد خانه‌های تاریخی و میراثی تبریز بسیار زیاد  و برخی از این خانه‌ها دارای مالکان خصوصی بوده که به ثبت هم نرسیده‌‌اند و در نتیجه مالک اجازه هرگونه دخل و تصرفی را در این منازل به خود می‌دهد که گاها هم این منازل تخریب می‌شوند.

به گفته وی، سازمان میراث‌‌فرهنگی هم بودجه لازم برای رسیدگی و حفاظت از این بناهای تاریخی را ندارد. البته در امر حفظ و مرمت بهتر است خیلی روی بودجه‌های دولتی تکیه نداشته باشیم و از مشارکت و آگاهی بخشی خود مردم در راستای حفظ، مرمت و احیا این بناها و استفاده از آن‌ها به عنوان کاربری‌های جدید بهره بجوییم. 

میرغلامی همچنین یادآورشد: حفاظت و احیا بناهای تاریخی کاری نیست که به صورت ضرب‌الاجل و دستوری بتواند صورت گیرد و نیازمند صبر و حوصله، تعامل با گروه‌های مختلف، کاهش بوروکراسی‌های اداری و مطالعه علمی است. 

گفتنی است که در بافت‌های تاریخی معدود باقیمانده در شهر تبریز نیز دانه‌های ارزشمندی وجود دارند که در صورت تعامل سازنده میان نهادهای مختلف نظیر شهرداری منطقه تاریخی، میراث‌فرهنگی، مالکان و سرمایه‌گذاران و پیش‌بینی بسته‌های تشویقی مختلف می‌توان به احیا آن‌ها امیدوار بود. 

این فعال میراث ‌در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که بناهای تاریخی به عنوان میراثفرهنگی جز اموال عمومی بشمار می‌آیند و در کنارحفظ منافع فردی باید به منافع عمومی و ملی هم توجه شود اما ظاهرا در این مورد سکوت یا فقدان قانونی وجود دارد، تاکید کرد: متاسفانه در این خصوص مشکلات حقوقی وجود دارد، بحث حقوق شهروندی تعریف شفافی نداشته و مالکیت خصوصی بر حق عمومی ارجح بوده  و منافع جمعی در قبال منافع خصوصی، شخصی، فشار توسعه و ساخت‌وسازهای منفعت طلبانه نادیده گرفته می‌شوند. بخصوص در حوزه میراث فرهنگی و محیط‌زیست این موارد بسیار پررنگ و قوی است که رسیدگی به آن هم قطعا باید از قانونگذاری و نظارت قوی آغاز شود.

خانه‌هایی که در خاموشی به تدریج فرسوده و تخریب می‌شود

این عضو هیات علمی با اشاره این‌که برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی به شکل واقعی آن مشکلات زیادی وجود دارد، گفت: دانشکده معماری در زمینه مرمت بناها تاریخی اقدامات زیادی داشته اما در فرایند مرمت و حفاظت و احیا خانه‌های تاریخی دانشکده پردیس خود نیز مشقات زیادی را متحمل شده است.

میرغلامی در پایان خاطرنشان ساخت: متاسفانه شهروندان و عموم مردم هم گاها به این موضوعات بی‌تفاوت هستند، توجه و واکنش شهروندان به تخریب بناها یکی از بهترین راه‌های حمایتی از میراث‌فرهنگی محسوب می‌شود و سمن‌ها در این خصوص نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. متاسفانه در حال حاضر حساسیت لازم نسبت به بناهای کم اهمیت‌تر که در معرض دید عموم هم نیستند از جمله خانه‌هایی که در خاموشی به تدریج فرسوده و تخریب می‌شوند کمتر وجود دارد. این در حالیست که مخربان بناهای تاریخی باید بدانند در مقابل تخریب بناهای تاریخی به جامعه و افکار عمومی پاسخگو هستند، به عنوان مثال در سال‌های گذشته دبیرستان طالقانی تبریز تخریب شد ولی با فشار فعالان اجتماعی و رسانه‌‌ها در نهایت طرح جدیدی ارائه و مقرر شد مدرسه مذکور با همان سبک ساخته شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.