مدیرکل میراث فرهنگی کردستان:

شهرداری سنندج به وضعیت حمام شیشه رسیدگی کند

شهرداری سنندج به وضعیت حمام شیشه رسیدگی کند
مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کردستان به وضعیت نامناسب حمام شیشه شهر سنندج اشاره کرد و گفت: میراث‌فرهنگی استان سال ۸۳ این اثر تاریخی را کاملا مرمت کرد و قرار بود که به خانه هنرمندان تبدیل شود اما متاسفانه پیگیری نشد.
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۰۵
کد مطلب: ۴۹۲۴
Share
اسکان نيوز: محسن علوی اظهار کرد: متاسفانه از حمام شیشه شهر سنندج به عنوان بنایی تاریخی و فرهنگی تاکنون هیچگونه نگهداری نشده در صورتی که حتما باید بازسازی شود.

وی با اشاره به این‌که حمام شیشه از بناهای عمومی و قدیمی شهر سنندج به شمار می‌رود، افزود: با توجه به این‌که مالکیت این بنا هم اکنون در اختیار شهرداری سنندج است، این نهاد باید به وضعیت این بنای تاریخی رسیدگی کند.

علوی با بیان این‌که بهتر است نگهداری بناهای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شود، عنوان کرد: بنای تاریخی عمارت خسروآباد سنندج هم از ۱۳ سال پیش در حال مرمت است اما به دلیل کمبود اعتبارات هنوز به اتمام نرسیده زیرا هر سال اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شده اما تخصیص نیافته و کاری انجام نشده است.

وی افزود: جاذبه‌های فرهنگی استان کردستان بسیار غنی است که باید آن‌ها را معرفی کرده و بشناسانیم.

وی همچنین بر معرفی فرهنگ ناب و اصیل استان کردستان تاکید و عنوان کرد: با توجه به این‌که گردشگری روستایی هم می‌تواند درآمدزا باشد به همین دلیل روستاها، به دنبال دایرکردن اقامتگاه‌های بوم گردی هستند.

اقدام برای گرفتن 11 اقامتگاه بوم گردی در روستاهای کردستان

مدیرکل میراث‌فرهنگی کردستان اظهار کرد: در بحث بوم گردی در استان فعالیت‌های خوبی انجام شده است که ۱۱ اقامتگاه بوم گردی در روستاها برای گرفتن مجوز اقدام کرده‌اند.

وی به بحث قانونمند کردن و ساماندهی خانه مسافرهای روستای پالنگان و اورامان تخت هم اشاره و تصریح کرد: اپلیکیشنی برای استفاده با موبایل در کشور تعریف می‌شود که خانه مسافرهای روستاها و استان کردستان هم جز آن است.

علوی در ادامه به روند جهانی شدن کلاش مریوان اشاره و اعلام کرد: در شورای ثبت جهانی صنایع‌دستی، پرونده کلاش مریوان تکمیل شده بود و کارشناسان ارزیابی جهانی هم امسال برای بررسی وضعیت شهرستان و داوری به این شهرستان سفر کردند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کردستان با اشاره به این‌که دو پرونده گلیم سیرجان و کلاش مریوان، سهمیه ایران در شورای ثبت جهانی صنایع دستی بودند، گفت: ما بسیار امیدوار بودم که این قضیه به سرانجام برسد که خوشبختانه چنین شد.

وی ادامه داد: برای ثبت جهانی هر اثری شاخصه‌های بسیاری لازم هستند کما این‌که شهرهای دیگری هم در استان کردستان به کلاش بافی مشغول هستند اما شهر مریوان فقط دارای بیشتر شاخصه‌های لازم برای ثبت جهانی بود.

علوی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در شهر مریوان، چهار هزار و 553 نفر به امر کلاش بافی مشغول هستند اما کل جمعیت شهرهای دیگر حتی به اندازه این تعداد بافنده کلاش نیست.

وی با اشاره به این‌که پروسه ثبت جهانی، کاری زمان‌بر است، یادآور شد: پرونده ثبت جهانی «غار کرفتو» و «اورامان» از استان کردستان نیز در یونسکو در دست بررسی هستند که امیدواریم آن‌ها نیز به نتیجه برسند.

 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.