محوطه باستانی ارجان نقشه‌برداری و مستندسازی هوایی شد

محوطه باستانی ارجان نقشه‌برداری و مستندسازی هوایی شد
نقشه‌برداری و مستندسازی هوایی محوطه باستانی ارجان برای نخستین بار و با هدف آگاهی از وضعیت آثار موجود در محدود عرصه و حریم این محوطه باستانی انجام گرفت.
چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۳:۱۶
کد مطلب: ۴۸۱۶
Share
اسکان نيوز: در راستای سلسله مطالعات محوطه باستانی ارجان عملیات نقشه‌برداری و مستندسازی این محوطه به انجام رسید. این اقدام با هدف آگاهی از وضعیت آثار باستانی موجود در محدوده عرصه و حریم صورت گرفته است.

به گزارش معاونت میراث فرهنگی، مرجان شوشتری، معاون میراث‌فرهنگی استان خوزستان با اعلام این خبر گفت: در راستای سلسله مطالعات محوطه باستانی ارجان عملیات نقشه‌برداری و مستندسازی این محوطه به انجام رسید. این درحالی است که از جمله برنامه‌های مدنظر، تهیه نقشه‌های ناهمواری، کاداستر، تعیین موقعیت آثار، تهیه عکس هوایی یکپارچه و ... است.

معاون اداره میراث‌فرهنگی با اشاره به این‌که تاکنون تنها نقشه مستند از محوطه باستانی ارجان با مقیاس ۲۵۰۰۰/۱ متعلق به تعیین عرصه و حریم آن صورت گرفته بود، ادامه داد: با توجه به این‌که پیشتر  تنها نقشه مستند از محوطه باستانی ارجان با مقیاس ۲۵۰۰۰/۱ متعلق به تعیین عرصه و حریم آن بود هم اکنون نصب ۱۰ نقطه ثابت (ایستگاه) بتنی بر مبنای شاخصه‌های سازمان نقشه‌برداری کشور به کمک جی‌پی‌اس ایستگاهی مولتی فرکانس در محدوده عرصه و خارج از بافت باستانی از دیگر اقدامات صورت گرفته در این خصوص است.

آن‌طور که شوشتری تاکید کرد: درحال حاضر نقشه‌برداری و مستندسازی بر مبنای نقشه تعیین عرصه و حریم محوطه و در گستره‌ای به وسعت تقریبا ۲۵۰۰ هکتار که تمام عرصه و بخش‌هایی از حریم را نیز در بر می گرفت، به انجام رسید.

به گفته وی، این عملیات با هماهنگی کامل تمامی ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌صلاح نظامی و امنیتی و به وسیله پهباد سنسفلای ایبی پلاس در ۸ پرواز یک ساعته محقق شد.

محوطه باستانی ارجان یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی کشور است که در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۲۸۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.