توضیح کدخدایی درباره توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد

دیوان عدالت اداری درچارچوب قانون اعلام نظر کند

دیوان عدالت اداری درچارچوب قانون اعلام نظر کند
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در خصوص خصوص صدور دستور موقت مبنی بر توقف و جلوگیری از ادامه فعالیت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، گفت: دیوان عدالت اداری باید در چارچوب قانون اعلام نظر کند، ولی شورای نگهبان بدون اظهارنظر درباره افراد درباره آن قانون و خلاف شرع بودن اعلام نظر کرد و به موضوع انتخابات شوراها دخالتی نکرد.
شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: ۴۶۴۸
Share
به گزارش اسکان نيوز، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری گزارش اجمالی از مصوبات بررسی شده توسط شورای نگهبان ارائه کرد و گفت: 6 مصوبه عدم مغایرت شان با شرع و قانون اساسی اعلام شد. 5 مصوبه نیز دارای مغایرت بود.

کدخدایی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد و اقدامی که دیوان عدالت اداری در این‌باره انجام داده است، گفت: من توضیحاتی را در زمانی که مصوبه مطرح شد ارائه کردم. نظر شورای نگهبان نسبت به افراد اعلام نمی‌شود، بلکه این نظر درباره تبصره مصوبه‌ای در خصوص شوراهاست. ذیل ماده مربوطه فقها اعلام نظر شرعی کردند که خلاف شرع است. این‌که دیوان عدالت اداری چه اقداماتی انجام می‌دهد باید گفت که باید در چارچوب قانون اعلام نظر کند، ولی شورای نگهبان بدون اظهارنظر درباره افراد درباره آن قانون و خلاف شرع بودن اعلام نظر کرد و به موضوع انتخابات شوراها دخالتی نکرد.

لازم به ذکر است که پیش‌تر سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد در گفت‌وگو با اسکان نيوز در خصوص صدور دستور موقت مبنی بر توقف و جلوگیری از ادامه فعالیت وی در شورا شهر یزد، اظهار کرد: تا این لحظه هیچ حکمی به بنده ابلاغ نشده و این موضوع صرفا یک برگه‌ای بوده که در شبکه‌های مجازی در حال توزیع است.

همچنین علی افخمی، دبیر هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان یزد اعلام کرد: بر اساس تشخیص کمیته حقوقی هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد مجددا تایید صلاحیت شد.

افخمی با تاکید بر این‌که تایید صلاحیت و انتخاب سپنتا نیکنام قانونی بوده و با توجه به تایید هیات اجرایی و نظارت مشکل قانونی نداشته است، گفت:  با توجه به حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف فعالیت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، کمیته سه نفره حقوقی هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان یزد  تشکیل جلسه داد و ضمن تایید صلاحیت مجدد اعلام کرد که روند کاندیداتوری وی قانونی بوده است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.