شورای شهر بر اجرایی شدن ماده 33 قانون نظام مهندسی کشور اصرار دارد

شورای شهر بر اجرایی شدن ماده 33 قانون نظام مهندسی کشور اصرار دارد
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود بر اصرار شورا به اجرایی شدن ماده 33 قانون نظام مهندسی کشور اشاره کرد،و گفت : شورای شهر ، شهرداری و کمیسیونهای شورای اسلامی شهر تهران نه تنها به اجرای قانون مذکور به صورت کامل و جامع اصرار دارند، بلکه خواستار ارتقای کیفیت فرایند ساخت و ساز از صفر تا صد به صورت حرفه ای هستند.
پنجشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴
ساعت ۱۹:۰۷
کد مطلب: ۴۳
Share
 
به گزارش پایگاه خبری «اسکان» به نقل از مرکز ارتباطات و بین الملل شورای شهر تهران، محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در یکصدو پنجاه و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در خصوص چند موضوع  مختلف شهرسازی و انتقاد به برخی تصمیمات ستاد شورایاری پرداخت که متن کامل آن را در ادامه می خوانید.

سالاری، ضمن عرض تبریک به مناسبت عید مبعث و اعیاد شعبانیه اظهار داشت: اجرای ماده 33 نظام مهندسی که در راستای ارتقای کیفیت ساخت و ساز شهر تهران و با همکاری شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری، اقدامات ارزشمندی جهت اجرایی شدن آن در مقایسه با سایر کلان شهرها و شهرهای کشور، صورت گرفت، و شهرداری تهران تعاملات بسیار خوبی چه از لحاظ سخت افزاری چه نرم افزاری با سازمان نظام مهندسی استان تهران داشته است.

اما علی رغم اقدامات بسیار خوبی که در سازمان نظام مهندسی استان تهران به ویژه در حوزه ارتقای کیفیت ساخت و نقشه­های سازه ساختمان­ها اعم از بلند مرتبه و معمولی صورت گرفته، در ارتباط با انجام یکسری از وظایف به لحاظ عدم بسترسازی مناسب در سازمان نظام مهندسی، شهروندان تهرانی و متولیان ساخت و ساز و شهرداری تهران  در این مورد دچار مشکلات اساسی شده­ اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در فضای نظام مهندسی و اعضای آن که حدود 100هزار نفر می­باشند و این افراد  جزو ظرفیت های علمی و فنی مهندسی کشور محسوب می­شوند،  شائبه ­هایی مبنی بر حذف قانون 33  نظام مهندسی توسط شورا و کمیسیون شهرسازی و معماری، کمیسیون عمران و شورای اسلامی شهر تهران بوجود آمده است.

سالاری افزود: در این راستا لازم می دانم جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه دهم که  نه تنها شورا و شهرداری و کمیسیونهای شورای اسلامی شهر تهران به اجرای قانون مذکور به صورت کامل و جامع اصرار دارند، بلکه خواستار ارتقای کیفیت فرایند ساخت و ساز از صفر تا صد به صورت حرفه­ای هستند. که متأسفانه در حال حاضر این فرایند به صورت غیر حرفه­ای و به دست افراد غیر مرتبط در حال اجراست.

رئیس کمیسیون شهرسازی معماری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه  قطعاً یکی از روش­های حرفه ای ساخت و ساز وجود مجریان ذیصلاح است، گفت: متاسفانه این بسترسازی و ظرفیت سازی تا کنون در سازمان نظام مهندسی و در تعامل با شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران انجام نپذیرفته است.

وی تصریح کرد: قطعاً تمام شهروندان، متولیان ساخت و ساز و صاحب نظران و اعضای سازمان نظام مهندسی بر این باورند که مجریان و افراد ذی صلاح به صورت صوری در این زمینه در حال فعالیت هستند و تنها نام و برگه آنها در صدور پروانه قید می شود و حتی مهندسان ناظر، نظارت مستقیم بر پروژه ندارند.

سالاری ادامه داد: اگر امروز شاهد سیل پرونده های ارائه شده از تخلفات ساختمانی به کمیسیون های 10گانه  ماده ی صد شهرداری تهران هستیم، قطعاً یکی از مهم ترین دلایل آن عدم انجام وظایف توسط مهندسین ناظر و مجری است. کما اینکه ما معتقدیم شهرداری باید نظارت بیشتری در این راستا داشته باشد.

سالاری خاطرنشان کرد: طبق قانون وقتی تخلفی صورت می­گیرد،  هم مهندسین ناظر و مهندسین ذیصلاح توسط سازمان نظام مهندسی به کمیته های انضباطی و هم عوامل شهرداری به مراجع قضایی برای اعمال قانون معرفی می شوند. که متاسفانه در سالهای گذشته و هم اکنون این اتفاق رخ نداده است. گرچه در سازمان نظام مهندسی ما شاهد معرفی مهندسین متخلف بعضا به کمیته های انضباطی هستیم ولی نتیجه این شده است که تعداد قابل توجهی پرونده­ تخلفات در زمینه ساخت و ساز در کمیسیون ماده صد  جمع شده است.

وی افزود : متاسفانه در کمیسیونهای ماده صد هم بنا به اعلام رسمی اداره کل ماده صد و بررسی های کمیسیون شهرسازی شورای شهر ، کمتر از یک درصد از آرا تخلفات ساختمانی که در ارتباط با قلع بناست اجرا می شود بنابراین ما به این نتیجه می رسیم که برای پیشگیری از تخلفات ساختمان باید اقدامت موثری تری صورت گیرد که یکی از راه­های آن قطعاً حضور مهندسین ناظر بصورت دائم و مجریان ذی صلاح واقعی و همینطور نظارت کامل شهرداری تهران است.

سالاری با اشاره به رویکرد معاونت شهرسازی و معماری و  شهردار تهران مبنی بر واگذاری کلیه امور ستادی معاونت شهرسازی به دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران ،گفت: ما امیدواریم در آن زمان معاونت شهرسازی با توجه به  قوانین مربوطه بتواند به کار نظارتی خود در فرایند ساخت و ساز  تمرکز کند و درگیر امور  بروکراسی صدور پروانه نباشند و شاهد کاهش زمان صدور پروانه باشیم.

وی با اشاره به قرارگیری در آستانه انتخابات اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران اظهار داشت: شائبه هایی در فضای مهندسین عضو نظام مهندسی استان تهران ایجاد شده مبنی بر اینکه شورای شهر تهران و کمیسیون شهرسازی خواهان لغو ماده 33 هستند یا اینکه به مجریان ذی صلاح اعتقادی ندارند،که لازم است ذکر شود ما  معتقدیم علاوه بر الزام مجریان ذی صلاح برای ساختمانهای بالای 2000 متر ، ساختمانهای 1000 متر تا 2000متر هم می بایست الزامی شود و حتی تا یک متر مربع.

این عضو شورای شهر تهران  ادامه داد : بحث ما این است که با توجه به مجموعه مطالعات و بررسی­هایی که معاونت شهرسازی شهرداری تهران انجام داده است ،ما هم مهندسین ذی صلاح کافی نداریم و هم احراز صلاحیت­ها به صورت فنی انجام نشده است که آیا این مهندسین که دارای پروانه اشتغال هستند صلاحیت واقعی نظارت بر اجرای ساختمان را دارند ؟ و مهم تر از آن عدم حضور دائمی مهندسین مجری در ساختمان است که خود سازمان  نظام مهندسی و اعضای کمیته پنج نفره هم در جلسات خصوصی این موضوع را مطرح می کنند و به آن اذعان دارند.

وی افزود : بنابراین ما معتقدیم که می بایست مجریان ذیصلاح برای کلیه متراژ های ساخت و ساز به طور واقعی الزامی شود. و اینکه ما هزینه هایی را از شهروندان و متولیان ساخت و ساز برای مجریان دریافت کنیم ولی عملاً این مجری ذیصلاح وجود نداشته باشد، ما قطعاً مخالف هستیم و در جلسات کمیته 5 نفره نیز اعلام کردیم.

سالاری افزود: درخواست ما این است که به مدت شش ماه تا یکسال بحث مجری ذیصلاح 1000 تا 2000 متر به تعویق افتد تا ظرفیت سازی لازم انجام گیرد و معتقدیم هزینه های پرداختی برای مجریان ذیصلاح نیز باید واقعی شود .وگرنه  با نحوه فعلی اجرای مجری ذیصلاح ،بیشترین آسیب را  برای خود مهندسین ذی­صلاح و مهندسین مجری دارد  چراکه با هزینه ای که دریافت می کنند، عملاً مسئولیت تمامی آسیبهای احتمالی در طول عمر یک ساختمان را به عهده می­گیرند، در صورتی که مبلغی که  به آنها پرداخت می­شود بسیار ناچیز است ، لذا باید تعرفه آنها واقعی شود، ضمن اینکه مجریان ذی­صلاح واقعی نیز وجود داشته باشند.


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.