20 اثر تاریخی، میراث معنوی و طبیعی غرب خراسان‌رضوی در نوبت ثبت ملی

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سبزوار گفت: 20 اثر تاریخی، میراث‌فرهنگی، معنوی و طبیعی شهرستان‌های جوین، جغتای، داورزن، خوشاب و سبزوار در نوبت و ردیف ثبت فهرست آثار ملی کشور است.
دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۲۲
کد مطلب: ۴۲۰۰
Share
اسکان نيوز: محمودرضا سلیمانی با بیان این مطلب اظهار کرد: این آثار شامل سنگ نگاره‌های صخره ای، قنات کاریز، درختان کهنسال، نان‌های سنتی، گیاه کمای، محوطه‌ها و ابنیه تاریخی است که دوره‌های باستان و دوره اسلامی را در برمی‌گیرد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: این آثار از ابتدا امسال تاکنون برای ثبت ملی به اداره کل میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی ارسال که در صورت شایستگی و پس از تایید به سازمان میراث‌فرهنگی کشور ارسال می‌شود.

سلیمانی عنوان کرد: این آثار در صورت ثبت ملی در حمایت قانونی میراث‌فرهنگی کشور قرار می‌گیرند و با برخورداری از ردیف بودجه اقدامات حفاظتی، ترمیم، مرمت، استحکام بخشی روی آن صورت می‌گیرد.

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سبزوار همچنین تصریح کرد: محوطه‌ها و مکان‌های‌فرهنگی، کویر، درختان کهنسال، مناطق ییلاقی و آیین‌های عزاداری، آداب و رسوم محلی برخی از میراث‌تاریخی، طبیعی و معنوی شهرستان است که در ردیف و انتظار ثبت ملی قرار دارد.

1469 اثر تاریخی، فرهنگی طبیعی در غرب خراسان‌رضوی وجود دارد که 193 مورد آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.