ایران یکی از نخستین زادگاه‌های انسان هوشمند در غرب قاره آسیا

ایران یکی از نخستین زادگاه‌های انسان هوشمند در غرب قاره آسیا
آخرین دست‌آوردهای کاوش باستان‌شناختی غار کلدر بیانگر این است که ایران در زمره نخستین زادگاه‌های انسان هوشمند در غرب قاره آسیا است.
سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۱۴:۰۷
کد مطلب: ۳۹۴۶
Share
اسکان نيوز: سرپرست کاوش باستان‌شناختی غار کلدر با اعلام این خبر در نشست گزارش به همکار که به همت پژهشکده باستان‌شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد، گفت: تا قبل از کاوش‌های غار کلدر، همه توجهات روی منطقه شامات متمرکز بود اما کاوش‌های غار کلدر با ۵۴هزار و ۴۰۰سال قدمت، منجر به تاریخ‌نگاری لایه‌های پارینه سنگی تازه‌ای شد.

به گزارش پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، او در ابتدا با ذکر پیشینه‌ای درباره تکامل بشر و مسیرهای مهاجرتی انسان‌های هوشمند، توضیح داد که   گونه‌های انسان‌های هوشمند چگونه و  از چه مسیرهایی به قاره اروپا رسیده‌اند.

این باستان‌شناس از تنگه جبل‌الطارق، سیسیلی، کریدور فلسطین و باب‌المندب به عنوان چهار مسیر احتمالی پراکنش و مهاجرت انسان‌های هوشمند (هموساپین‌ها) نام برد و به دو موج مهاجرتی انسان‌های هوشمند اشاره کرد.

او افزود: نخستین موج و اولین داده‌های موجود درباره انسان‌های هوشمند، قدمت حضور این انسان‌ها در قاره افریقا را مربوط به ۱۹۵هزار سال پیش اعلام کرده است.

بازگیر در ادامه از کشف شواهد ۶۰ هزار ساله در استرالیا، پناهگاه صخره‌ای قفذه در منطقه شامات و غار فویان در چین با قدمت‌های ۸۰ تا ۱۲۰ سال هزار سال خبر داد.

به گفته وی، نخستین شواهد به دست آمده از حضور انسان هوشمند در قاره اروپا مربوط به ۴۰ تا ۴۳ هزار سال پیش است.

 کشف محوطه ۳۰۰ هزار ساله در مراکش

او درباره موج دوم، به کشف محوطه‌ای در مراکش با قدمت ۳۰۰هزار سال و همچنین به وجود سایت‌های متعدد از موج دوم مهاجرت انسان هوشمند در منطقه شامات و قاره آسیا اشاره کرد و گفت: سایت کسار اکیل در لبنان با قدمت ۴۸ هزار سال، منوت در فلسطین اشغالی با ۴۹ هزار سال و غار کلدر در خرم‌آباد از مهمترین این سایت ‌ا هستند.

بازگیر افزود: تا قبل از کاوش‌های غار کلدر، همه توجهات روی منطقه شامات متمرکز بود اما کاوش‌های غارکلدر با ۵۴هزار و ۴۰۰سال قدمت، منجر به تاریخ‌نگاری لایه‌های پارینه سنگی تازه‌ای شد.

وی با اشاره به انجام مطالعات منطقه‌ای قبل از شروع کاوش غارکلدر گفت: فصل دوم کاوش غار کلدر با هدف تاریخ‌نگاری و لایه‌نگاری دقیق انجام شد.

این باستان‌شناس در ادامه به شناسایی توالی پارینه سنگی میانه و جدید در غار کلدر اشاره کرد و از کشف ابزارهای انسان‌های نئاندرتال و هموساپین در این غار خبر داد.

به گفته وی، در لایه‌نگاری انجام شده، چهار تاریخ ترمونومینسانس و سه مورد کرین ۱۴ به دست آمد.

او افزود: در لایه چهارم آثار و شواهد انسان‌های هوشمند (پارینه سنگی جدید) شناسایی شد که با توجه به آنالیزهای ترمونومینسانس، تاریخ‌های ۲۳هزار و ۱۰۰ سال، ۲۵ هزار و ۵۰۰ سال، ۲۶ هزار سال و ۲۹  هزار و ۴۰۰ سال به دست امد.

بازگیر در ادامه به نتایج آزمایش‌های کربن ۱۴ اشاره کرد و گفت: این نتایج تاریخ‌های ۳۸ هزار و ۶۵۰ سال، ۴۴هزار و ۲۰۰سال و ۵۴ هزار و ۴۰۰ سال را در قسمت پایینی لایه پارینه سنگی جدید نشان داد.

او این تاریخ را نقطه عطفی در زمینه حضور انسان‌های هوشمند در ایران و غرب قاره آسیا اعلام کرد.

 کشف قدیمی‌ترین شواهد استفاده از قیر طبیعی در ایران و غرب قاره آسیا

بازگیر در ادامه از کشف قدیمی‌ترین شواهد استفاده از قیر طبیعی در ایران و غرب قاره آسیا خبر داد و گفت: در قسمت جاگذاری سرپیکان‌ها بر روی چوب از مواد چسبنده طبیعی استفاده می‌کردند.

او با اشاره به قدمت ۵۴ هزار ساله لایه پارینه سنگی جدید غار کلدر، گفت: در نزدیکی محوطه یک منبع مواد خام پیدا شد که به نوعی منبع قیرطبیعی است.

این باستان‌شناس در ادامه از مقایسه همه محوطه‌های مهم پارینه سنگی زاگرس را از لحاظ کورونولوژی بعد از اکتشافات غارکلدر خبر داد و گفت: غار شنیدار در اربیل کردستان عراق، غار کوبه در استان کرمانشاه، غار یافته و کلدر در لرستان، غار بوف در نقش رستم شیراز مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند.

به گفته وی، در حال حاضر غار کلدر با ۵هزار و ۴۰۰سال قدمت بیشتر، قدیمی‌ترین غار در زاگرس محسوب می‌شود.

او از چاپ کرنولوژی غارکلدر به صورت رسمی در یکی از معتبرترین مجلات دنیا خبر داد و در ادامه به چاپ مقالات منتشر شده از نتایج کاوش غار کلدر در  مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی اشاره کرد.

به گفته وی، در نشریه معتبر نشنال جغرافی، ایران به عنوان نخستین انسان‌های هوشمند در غرب قاره آسیا  معرفی شد.

بازگیر  با اشاره به این‌که به رغم پتانسیل موجود متاسفانه ایران تا پیش از این در مطالعات پارینه سنگی جهان جایگاهی نداشته است، گفت: ما تاریخ شروع پارینه سنگی قدیم را به درستی نمی‌دانستیم و پارینه سنگی میانه را در ایران بین ۲۰۰ تا ۴۰ هزار سال برآورد شده بود اما هیچ مستنداتی در این زمینه وجود نداشت و پایان این دوره را هم نمی‌دانستیم. برای پارینه سنگی جدید هم تاریخی بیشتر از ۴۰هزار سال نداشتیم.

او افزود: با تاریخ‌نگاری انجام شده نه تنها موفق شدیم پایان پارینه سنگی میانه را به‌دست آوریم بلکه آغاز پارینه سنگی جدید نیز مشخص شد.

او با اشاره به این‌که هنوز جایگاه ایران از نظر کرونولوژی پارینه سنگی قدیم  مشخص نیست، یافتن محوطه‌های پارینه سنگی قدیم در محوطه را یکی از برنامه‌ها آتی اعلام کرد.

این باستان‌شناس در ادامه پیشنهاد راه‌اندازی سایت  موزه و اکوکمپ گردشگری را مطرح کرد و گفت: برنامه مقدماتی آماده و طرح اولیه به استاندار استان لرستان ارائه شده است و امیدواریم با آماده‌سازی زیرساخت‌ها و نیز کمک سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری اقدامات لازم برای ثبت جهانی محوطه را انجام دهیم.

به گفته بازگیر، با راه‌اندازی موزه و مرکز پژوهشی، سایت موزه و اکوکمپ گردشگری در این محوطه حدود یک هزار و هشتاد شغل  درشهرستان خرم آباد ایجاد خواهد شد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.