شهرداری برنامه مشارکت بخش خصوصی را تدوین کند

حشمت‌الله عسگری، معاون اقتصادی استاندار ایلام
معاون اقتصادی استاندار ایلام در یادداشتی اعلام کرد، امروز شهرداری بيش از هر چيز به فكر نو و تغيير نگرش نياز دارد.
دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: ۳۶۲۱
Share

اسکان نيوز:  بديهی است توسعه همه جانبه و مستمر شهر ايلام مستلزم برنامه دقيق تامين مالی است و بدون برنامه مدون مالی امكان تحول اساسی در سطح شهر و ساختن شهری زيبا كه در آن حقوق شهروندی بطور كامل به رسميت شناخته شود وجود ندارد و شهردار تنها به ظن خود برایي مدتی يار شهروندان خواهد بود. اتكا شهرداری به درآمدهای داخلی عادی و كمك‌های دولتی به تنهايی نمی‌تواند كافی باشد و بويژه اين‌كه استمرار ندارند.

بخش عمده‌ای از برنامه‌های مديريت شهری توجيه اقتصادی برای اجرا توسط بخش خصوصی را دارند و لزومیي ندارد شهرداری منابع محدود خود را صرف اجرا اين پروژه‌ها نمايد. بيش از ٣٠ درصد جمعيت استان در شهر ايلام زندگی می‌كنند و اين بيانگر اهميت مديريت شهری است.

اگر شورا و شهرداری می‌خواهند مديريت ممتاز و متمايزی داشته باشيد و توفيقات دو چندان، لازم است موارد زير را مد نظر داشته باشد:

1.مديريت شهری امروز ملاحظات خاص خود را دارد و لذا بيش از هر چيز امروز مديريت شهری به فكر تاره و تغيير نگرش نياز دارد. رفع اين مشكل مستلزم تهيه سازوكار و توسعه نهادهای درونی شهرداری در ارتباط با نهادهایي بيرون از شهرداری بويژه دانشگاهيان، صاحبنظران و ... است.

2.برای پايداری درآمد شهرداری بايد اتكا به كمك‌های دولتی و منابع عادی كم شود و در عوض برنامه مشاركت با بخش خصوصی تدوين شود. طبيعی است كه برنامه بايد بگونه‌ای جذاب باشد كه هم باعث استقبال فعالان بخش خصوصی شود و هم منجر به استمرار درآمدهای شهرداری در سطح وسيع گردد. همواره سرمايه‌گذاران علاقه وافری به سرمايه‌گذاری در حوزه شهری دارند وليكن رفتار مديريت شهری در گذشته به حدی زننده بوده كه رغبت فعالان بخش خصوصی را از بين برده است نمود اين رفتارها نرخ‌های بالا پيشنهادی سهم شهرداری در مشاركت با بخش خصوصی بوده است.

3.سازمان سرمايه‌گذاری شهرداری در عالی‌ترين سطح سازماندهی شود.

4.سازمان ميادين ميوه‌وتره‌بار نقش واقعی خود را بازی كند. توسعه كانكس‌های عرضه ميوه و نابسامانی وانت‌بارهای عرضه ميوه سيما شهر را بهم ريخته است. لازم است با قيد فوريت تعيين تكليف گردد.

5.اجرا تعداد زيادی از پروژه‌ها توسط بخش خصوصی توجيه دارد لزومی به اجرا از محل منابع شهرداری نيست. از مشاركت با بخش خصوصی مفر درآمدی پايدار حاصل خواهد شد. قرار نيست همه پارك‌ها و شهربازي‌ها و ،.. را شهرداری احداث نمايد. در كنار پارك‌ها و شهربازی‌های عمومی، پارك‌ها و شهربازی‌های تخصصی نيز قابليت اجرا توسط بخش خصوصی را دارند. می‌طلبد ظرف يك ماه كل پروژه‌های توجيه‌دار شناسايی شوند نحوه مشاركت شهرداری آن‌هم جذاب برای بخش خصوصی تدوين شود و به سرعت در سراسر كشور اطلاع‌رسانی شوند .

6.اصناف مزاحم ١٣ گانه برنامه جامع و فورس ماژور جابجايی نياز دارند كه توسط بخش خصوصی و الزام كارگروه‌های استانداری به انتقال قابل انجام است.

7.زيبايی‌های شهری هم توسط مردم و بخش خصوصی قابل خلق است ولذا برنامه نياز دارد. لزومی ندارد مخارج زيبايی توسط منابع شهرداری ايجاد و برای نگهداری آن‌ها كلی هزينه شود. سيماومنظر شهری با تدوين و رعايت الزاماتی در ساخت‌وسازها، واحدهای صنفی و... قابليت دگرگونی دارد .

8.سازمان فرهنگی هنری شهرداری تشكيل و در حداكثر وظايف خود در ارتباط با شهروندان و حقوق شهروندی به فعاليت بپردازد.

اميدوارم با خرد جمعی اعضا شورا و شهردار، مديريت شهری در ايلام جان تازه‌ای بگيرد. امروز شهرداری بيش از هر چيز به فكر نو و تغيير نگرش نياز دارد. 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.