سرپرست پایگاه معبد آناهیتا خبرداد:

تملک اراضی‌محوطه آناهیتا از سوی اوقاف کنگاور/ ممنوعیت قانونی ساخت‌وساز در محوطه معبد

تملک اراضی‌محوطه آناهیتا از سوی اوقاف کنگاور/ ممنوعیت قانونی ساخت‌وساز در محوطه معبد
سرپرست پایگاه معبد آناهیتا شهرستان کنگاور گفت: اداره اوقاف بخشی از زمین‌های محوطه آناهیتا را تصاحب کرده است ولی بدلیل ثبت ملی بودن این معبد طبق قانون میراث کشوری این اداره حق هیچگونه ساخت‌وساز را در داخل این محوطه ندارد.
دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب: ۳۴۰۹
Share

اسکان نيوز: بابک طاهریان ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: معبد آناهیتا در سال 1310 با شماره 31 به ثبت ملی رسیده و در ضلع شمال غربی این معبد، ضریح شاهزاده ابراهیم قرار دارد که چندی است اداره اوقاف این شهرستان با طرح دعوی در دادگستری خواستار تملک بخشی از اراضی این محوطه باستانی شده است.

طاهریان افزود: بر این اساس طبق آخرین رای صادره از سوی دادگستری این شهرستان، رای به نفع اداره اوقاف صادر شده و این اداره در صدد تملک بخشی از محوطه معبد آناهیتا است.

وی ادامه داد: با توجه به ثبت ملی معبد آناهیتا در سال 1310 به شماره 31 هرگونه ساخت‌وساز در داخل این محوطه غیرقانونی بوده و تملک این معبد به سازمان میراث فرهنگی و تحت نظارت پایگاه معبد قرار دارد.

سرپرست پایگاه معبد آناهیتا یادآور شد: در ضرب العجل 15 روزه ای که داریم مستندات و مدارک خود را به دادگاه ارائه خواهیم داد و امیدواریم مسئولان پرونده با توجه به این مدارک در رای اولیه تجدید نظر کنند و موضوع ثبت ملی بودن این اثر تاریخی را در نظر بگیرند.

معبد آناهیتا در شهرستان‌کنگاور واقع در استان کرمانشاه، بر سر راه تاریخی هگمتانه و تیسفون قرار گرفته است.
این بنا 6/4 هکتار وسعت دارد.

آناهیتا فرشته و نگهبان آب، فراوانی، زیبایی و باروری در نزد ایرانیان دارای مقام بلند و ارجمندی بوده است. این پرستشگاه باشکوه از بزرگترین بناهای سنگی در ایران با بنا چهار ضلعی مستطیل شکل است که قدمت آن به دوره اشکانی و ساسانی نسبت داده شده و نشانه ها و واژه های دوره ساسانی بر روی سنگ های این بنا حکاکی شده است.
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.