شکایتی از بانک آینده نکرده‌ایم / نقد کردن 910 میلیارد با تضامین بین بانکی

شکایتی از بانک آینده نکرده‌ایم / نقد کردن 910 میلیارد با تضامین بین بانکی
نبود اعتبارات کافی درد همیشگی مترو است. سال گذشته یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تکمیل دو خط ۶ و ۷ متروی تهران منتشر شد اما هنوز بخش زیادی از این پول به مترو نرسیده است.
دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹
ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: ۲۸۳۵۵
Share
به گزارش  اسکان نيوز، علی امام مدیرعامل شرکت مترو درباره تأخیر چند ماهه یکی از بانک‌ها برای تزریق پول اوراق مشارکت می‌گوید: اوراق مشارکت 1300 میلیارد تومانی سال 97 در پایان تیرماه سال 98 برای هزینه‌کرد در خطوط 6 و 7 مترو تهران منتشر شد، 390 میلیارد تومان آن مربوط به یکی از بانک‌ها بود که مهر امسال پرداخت شد و 910 میلیارد تومان دیگر مربوط به بانک دیگری بود.

اما از این 910 میلیارد تومان تنها  14.8 میلیارد تومان به حساب مترو واریز شده است.

  سود 910 میلیارد پولی که در حساب این بانک بلوکه شده است ماهیانه 15 میلیارد تومان است. یعنی پول مردم تهران برای پرداخت سودی هزینه می‌شود که در برابر آن هیچ خدماتی دریافت نکرده‌اند. اما اگر این پول به موقع به مترو می‌رسید ،4 ایستگاه خط 6 به بهره برداری رسیده بود و روزانه 60 هزار سفر به سفرهای مترو اضافه می‌شد.

به گفته مدیرعامل مترو، دلیل این تأخیر را وثیقه‌های شهرداری عنوان کرده‌اند در حالی که مدیرعامل قبلی آن این موضوع را پذیرفته بود. شهرداری تهران از رئیس کل بانک مرکزی و مسؤولین دیوان محاسبات این موضوع را پیگیری کرد اما این مشکل برطرف نشد.

پس از نا امیدی از همکاری بانک مرکزی برای حل این مشکل،  اسفند سال گذشته  یکی از اعضای شورا از معاون اول رئیس جمهور درخواست کرد گره این مشکل را باز کند. سید محمود میرلوحی در تذکری به معاون اول رئیس جمهور درخواست کرد همکاری لازم جهت واریز 910 میلیارد اوراق قرضه متروی تهران به عمل آید.

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران هفته پیش اعلام کرد شهرداری برای نقد کردن 910 میلیارد شهرداری از نهادهای قضایی در حال پیگیری است.

او ادامه می دهد  : یکی از مشکلات اساسی شهرداری تهران این است که با دلیل بدهی های بالای بانکی امکان گرفتن وام ندارد که دولت برای حل این مشکل، مجوز صدور اوراق مشارکت را داده است. سال گذشته اوراق مشارکت برای توسعه مترو فروخته شد اما تضامین شهرداری مورد اختلاف قرار گرفت، متاسفانه این چالش به سطح رسانه کشید و موضوع حیثیتی شد و تا آنجا که اطلاع دارم شهرداری در این خصوص به قوه قضاییه شکایت کرده است.

 اما علی امام مدیرعامل شرکت متروی تهران  می گوید شکایتی به قوه قضاییه نکرده ایم.

او در توضیح می دهد :‌14.8 میلیارد تومان به مترو پرداخت شده است .حدود 20 میلیارد تومان از وثیقه های سازمان املاک شهرداری تهران مورد تایید بانک آینده قرار گرفته است و هر وثیقه ای که مورد تایید قرار بگیرد بخشی از پول شهرداری آزاد می شود . برخی از وثیقه های پیشنهادی نیز در فرایند ارزیابی قرار دارد.

امام ادامه می دهد :‌مترو پیگیری قضایی نداشته ما درحال حل کردن موضوع از طریق ضمانت نامه بین بانکی هستیم . گله داشته ایم اما گمان نکنم منجر به شکایت رسمی شده شده و امید داریم به زودی این مشکل برطرف شود.

امام  درباره بودجه ای که از ابتدای سال شهرداری به مترو داده است می گوید :‌بودجه غیر نقد املاکی معرفی شده است اما این املاک باید مورد قبول پیمانکاران ما قرار بگیرند . به زور و اجبار نمی توانیم  این املاک را به پیمانکاران به جای طلب هایشان بدهیم.

مدیرعامل مترودر خصوص کمک های دولتی هم توضیح می دهد :‌حدود 30 میلیارد از کمک های دولتی داده شده است.
امام اما قولی درخصوص افتتاح ایستگاه جدید نمی دهد و تنها می گوید: اگر پول برسد امیدواریم تا پایان تابستان ایستگاه برج میلاد را به بهره برداری برسانیم .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.