زاگرس در جدال دوباره با آتش

منطقه حفاظت شده خاییز درگیر آتش شد

منطقه حفاظت شده خاییز درگیر آتش شد
از ظهر دیروز آتش زاگرس در بهبهان دوباره آغاز شده و به منطقه حفاظت شده خاییز رسیده است.
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب: ۲۸۱۲۹
Share
به گزارش اسکان نيوز، پس از یک هفته نبرد سخت و نفسگیر، زاگرس که می رفت تا بعد از تلاش های محیط زیستی ها و محیط بان ها و جنگل بان ها برای خاموش کردن آتش در بسیاری از نقاط، اندکی دم بزند دوباره درگیر آتش شد.

گفته می شود مردم و نیروهای متولی همچنان با دست های خالی در حال خاموش کردن آتش هستند. اما شدت وزش باد آتش را ثانیه به ثانیه به پیش می راند و زاگرس همچنان خاکستر می شود.

به گفته منابع محلی از خوزستان، آتش از حوالی ظهر دیروز در بهبهان آغاز شده و به "منطقه حفاظت شده خاییز" رسیده است.

 ظهر روز سه شنبه، دیروز، آتش از مسیر "قلعه مدرسه" آغاز شده و به "چمران" در نزدیکی "منطقه حفاظت شده خاییز" و حوالی "علمدار" رسیده است.

گفته می شود  در نخستین ساعات صبح امروز چهارشنبه، آتش به "دره لیر" رسیده است و در دو مسیر در حال پیشروی است؛ مسیر نخست به سمت روستای چمران می رود و مسیر دوم از سمت "درنی" به سمت علمدار و "منطقه حفاظت شده خاییز" می رود.

این در حالی ست که خاییز در دوهفته گذشته در جدالی چند روزه با آتش، آسیب زیادی دیده و با تلاش نیروهای مردمی، کنشگران محیط زیست و نیروهای جنگلبان و محیط بان، پس از چند روز بالاخره خاموش شده بود.

در جریان آتش سوزی اخیر منطقه خاییز  که حریق آن عمدی و در اثر اختلاف بین دامداران منطقه اعلام شد دو نفر دستگیر شدند. اکنون آتش دوباره در خاییز شعله ور شده و در حال خاکستر کردن بخش هایی دیگر از این منطقه ارزشمند حفاظتی است.

منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ "خائیز" با مساحت ۳۲۳۳۲ هکتار در غرب استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. این منطقه به عنوان یکی از مهمترین زیستگاههای حیات وحش کشور ثبت شده است.

پوشش گیاهی منطقه شامل انواع درخت و درختچه هایی مانند بلوط ( گونه غالب ) ، بنه ، کلخنگ ، بادام وحشی ، ارژن ، خوشک ، گون ، گیاهان دارویی و گونه هایی از خانواده گندمیان است.
 
پوشش جانوری این منطقه با گونه‌های غالب کل وبز، زیستگاه امنی برای گونه‌های جانوری گرگ، گراز ، کفتار، شغال ، جوجه تیغی، کاراکال (سیاه گوش) ، پلنگ، سنجاقک و انواع خزنده گان است. پرندگان این منطقه را شامل کبک، تیهو، شاهین، بحری، عقاب، بلوط خور، سارگپه، انواع کلاغ و کبوتر برشمرد.

 شاخص ترین گونه جانوری این منطقه "کل و بز " است که با جمعیت بسیار مناسبی در کوهستان های خائیز حضور دارند. همچنین گونه های ارزشمند دیگری از حیات وحش در خاییز  که حالا به شدت در معرض خطر قرار گرفته اند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.