اطلاعیه سازمان نظام مهندسی در خصوص استفاده از سازندگان صاحب صلاحیت در پروژه های بین 1000 تا 2000

معاونت فنی و مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص استفاده از سازندگان صاحب صلاحیت در پروژه‌های بین 1000 تا 2000 متر مربع اطلاعیه صادر کرد.
شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
ساعت ۱۵:۲۳
کد مطلب: ۲۸
Share
 
به گزارش سایت خبری «اسکان» به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان تهران، پیرو برگزاری جلسه مورخ 15/2/94 در محل شورای اسلامی شهر تهران و اظهارات یکی از اعضای محترم شورای اسلامی شهر در خصوص فراهم نبودن شرایط اجرای مصوبه کمیته محترم 5 نفره استان تهران مبنی بر تصویب الزام استفاده از خدمات سازندگان صاحب صلاحیت برای پروژه های با متراژ بیش از 1000 متر مربع، موارد ذیل به اطلاع عموم هموطنان میهن اسلامی می رسد:

در خصوص میانگین تعداد پروانه های ساختمانی باید توجه داشت که طبق آمار موجود، تعداد کل صدور پروانه های ساختمانی در سطح کلانشهر تهران در سال 92 حدود 16676 فقره و در سال 93 حدود 9062 فقره و از این تعداد حدود 6200 فقره در سال 92 و 3600 فقره در سال 93 پروانه های با متراژ بیش از 1000 متر مربع است.

در حال حاضر 29000 مهندس حقیقی در استان مجوز فعالیت به عنوان سازنده حقیقی و بیش از 200 شخص حقوقی دارای صلاحیت اجرا (سازندگان پیمان مدیریت و پیمانکاری-پیمان مدیریت) هستند. مضاف بر این حدودا 1400 شخص حقوقی عضو انجمن صنفی انبوه سازان هستند که از این تعداد 250 شرکت دارای رتبه بندی در زمینه ارائه خدمات اجرای ساختمان بوده و از طریق وزارت راه و شهرسازی تشخیص صلاحیت شده اند.

از سوی دیگر جامعه آماری سازمان نظام کاردانی و معماران تجربی را هم باید در معادلات آماری لحاظ نمود که بی صبرانه در انتظار خدمت در مسیر قانون نظام مهندسی و در راستای ارتقاء کیفیت ساخت و ساز در کشور بالاخص کلانشهر تهران هستند.

بنابراین ظرفیت ارائه خدمات توسط مهندسین مجری به عنوان سازنده صاحب صلاحیت در کارگاه های ساختمانی بصورت بالقوه موجود بوده و با اجرایی شدن مصوبه اخیر کمیته 5 نفره استان و الزامی نمودن استفاده از خدمات سازندگان صاحب صلاحیت برای پروانه های با متراژ بیش از 1000 مترمربع، به سادگی محقق خواهد شد.

در ارتباط با عدم حضور واقعی و موثر سازندگان صاحب صلاحیت در پروژه های بیش از 2000 مترمربع باید به موارد ذیل توجه کرد:

2-1- به دلیل عدم رعایت و اجرای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب 1374 تاکنون مقاومتی حدودا 2 دهه ای از سوی مالکان و متقاضیان پروانه ساخت به ناحق، به صورت انحصار طلبانه و برخلاف مفاد قانون نظام مهندسی به وجود آمده و کما فی السابق وجود دارد.

2-2- در بسیاری از موارد که ناظران ساختمان و سازمان استان از شهرداری تهران به عنوان مرجع صدور پروانه ساختمان درخواست توقف عملیات اجرایی را (به هر دلیلی علی الخصوص عدم حضور سازنده و یا رئیس کارگاه معرفی شده حین اجرای عملیات) می نمایند ، متاسفانه با وجود وصول ابلاغیه شهرداری به مناطق و نواحی مربوطه شاهد ادامه عملیات ساختمانی هستیم.

لذا به دلیل عدم جلوگیری از ادامه ساخت و ساز غیر اصولی توسط مالکی که به تکالیف قانونی خود عمل نمی کند، مالکان خود را صاحب حق و ذیصلاح در امور فنی و اجرایی دانسته و در مرحله اول از ارائه قرارداد اجرا امتناع نموده و پس از روبرو شدن با قوانین و اجبار عقد قرارداد با سازندگان صاحب صلاحیت جهت صدور پروانه ساختمانی، از حضور آنها در پروژه ممانعت به عمل می آورند.

بسیار واضح است که کمیته 5 نفره استان متشکل از نفرات مندرج در بند 3-13 آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، با کارشناسی کامل و دقیق نسبت به مصوب نمودن الزام استفاده از خدمات سازندگان صاحب صلاحیت برای پروژه های بیش از 1000 متر مربع اقدام و آن را جهت اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ نموده است و سازمان استان و شهرداری تهران به عنوان مسئولان مستقیم و مرتبط با ساخت و ساز شهری، موظف به اجرای قانون نظام مهندسی، ابلاغیه ها، دستورالعمل ها  و شیوه نامه ها هستند.

بدیهی است تشخیص امکان پذیر بودن یا نبودن اجرای قانون و مصوبات و ... در صلاحیت شهرداری نمی باشد و سازمان استان خود را ملزم به اجرای بدون قید و شرط مصوبات کمیته 5 نفره استان می داند.

با لحاظ نمودن جمیع جهات مطروحه و با علم به اینکه نقطه بحرانی در کیفیت پایین و کاهش عمر مفید ساختمان های شهری عدم استفاده از سازندگان دارای صلاحیت می باشد، به نظر نمی رسد صلاح شهر، شهروندان و نظام ساخت و ساز کشور که تهران به عنوان پایتخت، چندین میلیون هموطن را در خود جای داده است، با توجه به بند 7 ماده 2 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که اهداف قانون نظام مهندسی را تامین ایمنی و حقوق بهره برداران و جلوگیری از اتلاف سرمایه ملی دانسته، در گرو چیزی به جز اجرای بدون کم و کاست قانون باشد.

شایان توجه است که در جلسه مورخ 15/2/94 در شورای اسلامی شهر تهران هیچ گونه تصمیمی در خصوص لغو مصوبه کمیته 5 نفره استان تهران در خصوص استفاده از سازندگان صاحب صلاحیت برای پروژه های بیش از 1000 متر مربع اتخاذ نگردیده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.