رئیس سازمان نظام مهندسی تهران:

صدور پروانه ساختمانی ۲ مرحله‌ای می‌شود/ شهرداری از قبل دنبال این طرح است

صدور پروانه ساختمانی ۲ مرحله‌ای می‌شود/ شهرداری از قبل دنبال این طرح است
رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با بیان اینکه صدور ۲ مرحله‌ای پروانه ساختمانی در حال بررسی در وزارت راه و شهرسازی است گفت: طرح ۲ مرحله‌ای شدن صدور پروانه در حال حاضر در مرحله کارشناسی است که پس از تصویب بصورت آئین نامه ابلاغ می شود.
شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴
ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب: ۲۷
Share
 
به گزارش «اسکان»؛ سعید غفرانی در گفت و گو با فارس گفت:با دو مرحله ای شدن صدور پروانه ساختمانی 2 پروانه صادر می‌شود که پروانه اولیه پروانه شهرسازی و پروانه مرحله دوم پروانه نهایی ساختمان که همانا آغاز ساخت است، خواهد بود.

وی افزود:این طرح در حال حاضر در مرحله پیشنهاد است که وزارت راه و شهرسازی آن را بررسی می کند، چرا که این موضوع باید با شهرداریها نیز هماهنگی لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه شهرداری از قبل دنبال دو مرحله‌ای شدن صدور پروانه ساختمانی است، گفت: با این روش در حقیقت کمک زیادی به مالکانی که پس از صدور پروانه ساختمانی قصد و یا قدرت مالی برای شروع به ساخت و ساز را ندارند، خواهد کرد.

غفرانی تاکید کرد:اگر این روش تصویب و اجرا شود، از زمان صدور پروانه شهرسازی تا صدور پروانه ساختمانی فاصله‌ای خواهد بود و مجری و مالک می تواند سر فرصت اقدام به ساخت و ساز کند.

وی اضافه کرد: در فرآیند صدور پروانه اولیه کارگزاری تعریف شده که مهندسان ذیصلاح حقیقی یا حقوقی اقدامات فنی و اداری مربوط به صدور پروانه را انجام می‌دهند که میزان بارگذاری، سطح اشغال تعداد طبقات به شهرداری منطقه ارایه می‌شود و شهرداری منطقه با در نظر گرفتن مفاد طرح تفصیلی و طرح جامع و مقررات ملاک عمل و مصوبات شورا در اخذ عوارض، مطالبات خود را دریافت می‌کند و در کوتاه‌ترین زمان پروانه را صادر می‌کند.

وی در ادامه گفت: پروانه مرحله دوم زمانی صادر می‌شود که مالک و کارفرمای ملک، بررسی‌ لازم را در احداث ساختمان انجام داده و سرمایه گذاری‌ لازم را را نیز تهیه کرده و تصمیم جدی در ساخت دارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران افزود: در مرحله دوم، نقشه‌های فاز دو اعم از معماری، سازه، برق، مکانیک و اخذ برگه‌های چهار جانبه مهندس و ناظر و مجری دریافت می‌شود.

وی تاکید کرد: در این طرح مالک اگر سرمایه گذاری لازم را نداشته باشد، می‌تواند پروانه اول را بگیرد و بعد از فراهم شدن سرمایه لازم اقدام به گرفتن مهندس و شروع به ساخت کند.

مدل 2 مرحله‌ای صدور پروانه تا پایان تابستان در کمیته‌ها بررسی می‌شود و به وزارت راه و شهرسازی ارائه می‌شود، تا برای تصویب به هیات دولت ارسال شود. این مدل برگرفته از مبحث دوم قوانین نظام مهندسی کشور است که در حال تغییر است.
مرجع: فارس

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.