واکنش جامعه خبرنگاری محیط زیست به اقدام برای انتقال "دلبر" و"کوشکی"به سمنان

زندگی یوزپلنگ های پردیسان در خطر اقدام عجولانه سازمان محیط زیست

زندگی یوزپلنگ های پردیسان در خطر اقدام عجولانه سازمان محیط زیست
تنها یوزهای آسیایی در اسارت جهان که ساکن پردیسان هستند در روزهای تعطیلی کرونایی برخی رسانه ها و درگیری دستگاه های ناظر، به طور پنهانی و بدون حضور رسانه ها در حال بیهوشی و انتقال به استان سمنان هستند. این کار با واکنش جامعه خبرنگاری محیط زیست مواجه شده است
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹
ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب: ۲۶۶۳۴
Share
به گزارش اسکان نيوز، اقدام عجولانه و خطرساز بیهوش سازی "دلبر" و "کوشکی" تنها یوزهای آسیایی در اسارت جهان  از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای انتقال به استان سمنان با واکنش خبرنگاران حوزه محیط زیست روبه رو شد و جامعه خبرنگاری محیط زیست با انتشار یک نامه خطاب به مدیرکل روابط عمومی این سازمان، اعتراض خود را نسبت به این اقدام اعلام کردند.

آنها در این نامه تاکید کرده اند که مبادا فاجعه مرگ گورخرها در اثر جابه‌جایی، که ابتدا تکذیب و سپس منجر به بی‌اعتباری بخش اطلاع‌رسانی و روابط عمومی این سازمان شد تکرار شود و زندگی "دلبر" و "کوشکی" که با هدف جفت گیری و تکثیر در اسارت آنها به پردیسان برده شدند و طرحی ناموفق و ناکام را رقم زدند، حالا با بیهوشی و روش های نادرست انتقال، به خطر بیفتد.
 
متن کامل این نامه به همراه اسامی امضاکنندگان در ادامه می آید.

به نام خدا

جناب آقای دکتر امیرعبدالرضا سپنجی،
مدیریت کل محترم روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست

ضمن عرض سلام و تبریک سال نو
با نهایت تاسف پس از رسانه‌ای شدن اقدام عجولانه دفتر حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست جهت بیهوش‌سازی، معاینه و انتقال یوزهای پردیسان به استان سمنان و وارد آوردن استرس بسیار زیاد توسط یک اکیپ کاملا غیرحرفه‌ای به تنها یوزهای آسیایی جهان که در اسارت هستند؛ مستحضر شدیم که این اقدام عجولانه همچنان با سرعت و علی‌رغم احتمال بروز آسیب‌های جدی و حتی مرگ یوزها در صبح روز یکشنبه مورخ ۱۷ فروردین ادامه پیدا کرده است.

جامعه خبرنگاری محیط زیست بدین طریق نگرانی و اعتراض جدی خود را نسبت به این اقدام کاملا غیرحرفه‌ای و غیرمسوولانه از جانب دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می‌کند.

بدیهی است که برای انجام عملیاتی با این درجه از اهمیت می‌باید شفاف عمل کرد.

اگر این طرح از پشتوانه کامل تخصصی برخوردار است، چرا از رسانه‌ها مخفی نگه داشته شده است؟

با توجه به انجام قطعی این اقدام از طرف سازمان علیرغم تمام مخالفت‌ها، حداقل انتظار آن است که سازمان محیط زیست همه مراحل را تصویربرداری کرده و تصاویر به طور کامل و غیرگزینشی در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار بگیرد تا فاجعه مرگ گورخرها در اثر جابه‌جایی، که ابتدا تکذیب و سپس منجر به بی‌اعتباری بخش اطلاع‌رسانی و روابط عمومی این سازمان شد تکرار نشود.

متاسفانه جابه‌جایی یوزها در زمان تعطیلی برخی رسانه‌های مکتوب و دورکاری رسانه‌های آنلاین به دلیل بحران ناشی از کرونا، نشان از بی‌توجهی و بی‌احترامی نه‌ فقط به جامعه خبرنگاری محیط زیست ایران، بلکه به کلیه دغدغه‌مندان این عرصه است.

با تشکر و احترام

رونوشت:
جناب آقای دکتر عیسی کلانتری، ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست
جناب آقای دکتر کیومرث کلانتری، معاونت محترم محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست

امضاکنندگان نامه:
فرناز حیدری
مسعود بربر
مجید غضنفری
کیوان هوشمند
سمیرا خباز
آسیه اسحاقی
سیما پاتیمار
مهدی گوهری
نیلوفر منصوری
مهتاب جودکی
مژگان جمشیدی
رضا ساکی
حمیدرضا میرزاده
حسن ظهوری
سینا قنبرپور
الهه موسوی
محسن ظهوری
مهدی آیینی
جواد حیدریان
صدرا محقق
زهرا کشوری
امین شول سیرجانی
فاطمه باباخانی

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.