وجود آرامگاه «ذوالفقارخان کلهر» در اسلام آبادغرب تائید نشد

وجود آرامگاه «ذوالفقارخان کلهر» در اسلام آبادغرب تائید نشد
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسلام آبادغرب گفت: پس از بررسی‌های انجام شده، سندیت تاریخی آرامگاه «ذوالفقارخان کلهر» در این شهرستان تایید نشد.
جمعه ۸ فروردين ۱۳۹۹
ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب: ۲۶۴۸۵
Share
اسکان نيوز: کیومرث اعظمی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسلام آبادغرب اظهار کرد: باتوجه به انتشار خبری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر وجود آثار احتمالی در روستا «لرینی آجودانی» اسلام آبادغرب، از این محدوده بازدید به عمل آمد و بنا مشاهده شده یک سازه جدیدالاحدات و فاقد هرگونه ارزش معماری بود که براساس شواهد موجود صرفاً محلی است که در میان اهالی منطقه دارای جایگاه اعتقادی است.

او افزود: از این دست سازه‌ها، نمونه‌های بسیاری در سراسر استان که عمدتا به شکل سازه‌های خشکه چین، موسوم به «کَلَک» وجود دارد که بعضا افرادی از روی باورهای خاص در سال‌های مختلف اقدام به ساخت بناهایی بر روی این چینه‌ها کرده‌اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی اسلام آبادغرب در ادامه بیان کرد: در خصوص منتسب کردن این سازه به عنوان آرامگاه به یکی از حاکمان محلی، فاقد هرگونه سند معتبر است.

او اضافه کرد: محدوده قرارگیری این بنا نیز باوجود مساعد بودن شرایط زیست محیطی طی دوران های پیش از تاریخ تا دوران معاصر هیچ‌گونه داده باستان شناختی دال بر تاریخی - فرهنگی بودن آن مشاهده نمی‌شود.

اعظمی در خاتمه گفت: در این خبر، اشاره ای به «قدمت بالا سنگواره ها» شده که مشخصا این فرد معنا سنگواره یا فسیل را ندانسته چون باوجود سخت بودن تاریخ گذاری فسیل‌ها (به دلیل این‌که بسترهایی که فسیل‌ها در آن وجود داشته و در آن‌ها حفظ شده‌اند معمولا فاقد عناصر رادیواکتیو مورد نیاز جهت قدمت گذاری رادیومتری هستند) بیش از ١٠٠ هزار سال قدمت دارند که تحت تاثیر پدیده سنگ شدگی قرار گرفته اند و ارتباطی به باستان شناسی تاریخی فرهنگی بویژه تاریخ ذکر شده ندارد و تا کنون نیز در این مناطق یافت نشده‌اند.

چندی پیش برخی‌ها ادعا کرده بودند ساختمان قدیمی روبروی روستا لرینی آجودانی اسلام آبادغرب با توجه به گورستان‌های قدیمی منطقه متعلق به آرمگاه مؤسس حکومت کلهرستان ذولفقارخان کلهر است.

ایل کَلهُر بزرگترین ایل کرمانشاه و دومین ایل بزرگ ایران می‌باشد. مردمان آن کردتبارهستند و به گویش کردی کلهری تکلم می‌کنند اسلام آبادغرب، ایوان غرب و گیلان‌غرب پایتخت‌های اصلی ایل کلهر می‌باشند. در دانشنامه ایرانیکا به عنوان معتبرترین منبع ایران شناسی، از ایل کلهر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ایلات کرد نام برده شده است.

کلهرستان نام حکومتی است که کلهرها مقارن با حکومت‌های صفویه و عثمانی و پس از تسخیر بغداد و تسلط بر بخشی از کردستان، لرستان و سپس تمامی عراق عرب و به فرماندهی ذوالفقارخان کلهر ایجاد نمودند و نام آن را کلهرستان نهادند.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.