ویلاسازی‌های غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی جاده ماربره

ویلاسازی‌های غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی جاده ماربره
چند سالی است به بهانه کاشت درخت‌های مثمر، زمین‌های کشاورزی در استان ایلام محصور می‌شوند و صبح که از خواب بیدار می‌شوید خانه‌های مجللی سبز شده‌اند که تا روزهای گذشته خبری از آن‌ها نبود.
شنبه ۲ فروردين ۱۳۹۹
ساعت ۱۴:۳۵
کد مطلب: ۲۶۴۰۹
Share
اسکان نيوز:  چند سالی است به بهانه کاشت درخت‌های مثمر، زمینهای کشاورزی در استان ایلام محصور میشوند و صبح که از خواب بیدار می‌شوید خانه‌های مجللی سبز شده‌اند که تا روزهای گذشته خبری از آن‌ها نبود، این در حالی است که گشت‌های حفاظتی از زمینهای زراعی در استان‌های فعال شده، تعدادی نیرو به منظور همین کار استخدام شدهاند و ماشین و تجهیزات کافی هم در اختیار دارند و معلوم نیست با وجود این گشت‌های متعدد، ساخت‌وسازهای غیرمجاز چگونه بنا می‌شوند؟ این ساختمانهای شیک و رنگارنگ کاردستی بچه‌های کلاس اولی نیست که شبانه درست شده باشند و در جیب هم جا نمی‌شوند که کسی نتواند آن‌ها را ببیند  پس این‌جا کمی بوی سکوت به مشام می‌رسد، یکی از مواردی که این روزها خیلی به چشم می‌آید ساخت‌وسازها در جاده ماربره ایلام است که با وصف تصریح قانون مبنی بر قلع‌وقم حین ساخت غیرمجاز اما ساختمان‌ها همچنان استوار، چشم نوازی می‌کنند،  در همین راستا قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغی  مقرر می دارد. 

تبصره ۲ از ماده ۱۰ قانون حفظ اراضی کشاورزی و باغات: مأموران جهاد کشاورزی موظفند با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه محل ضمن تنظیم صورت مجلس رأساً نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده کنند.

از طرفی در ماده ۱۰ نیز به صراحت در خصوص توقف عملیات اجرایی توسط مامورین جهاد کشاورزی عنوان شده است.

ماده ۱۰ – هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقداماتی که بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب می‌شود، چنانچه به‌طور غیرمجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره(۱)‌ماده(۱)‌این قانون صورت پذیرد، جرم بوده و ماموران جهاد کشاورزی محل مکلفند نسبت به توقف عملیات اقدام و مراتب را به اداره متبوع جهت انعکاس به مراجع قضایی اعلام کنند.

این در حالی است بخش قابل توجهی از ویلاها امکانات و زیرساخت‌های رفاهی از جمله آب و برق و ... را هم دارند در حالی‌که قانون‌گذار در ماده ۸ قانون حفظ کاربری اراضی و باغی، می‌گوید: ماده ۸ – صدور هرگونه مجوز یا پروانه ساخت و تأمین و واگذاری خدمات و تاسیسات زیربنایی مانند آب،‌ برق، گاز و تلفن از سوی دستگاههای ذی‌ربط در اراضی زراعی و باغ‌ها موضوع ماده(۱) این قانون توسط وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، استانداریها، شهرداری‌ها و سایر مراجع ذی‌ربط صرفاً پس از تائید کمیسیون موضوع تبصره(۱) ماده(۱) این قانون مبنی بر ضرورت تغییر کاربری مجاز خواهدبود. متخلف از این ماده برابر مقررات ماده(۳) این قانون مجازات خواهدشد.

در همین راستا به سراغ سیدتراب میری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام رفته‌ایم، وی گفت: برای این ساخت‌وسازهای غیرمجاز جاده ماربره پرونده تشکیل شده است و در محاکم قضایی تحت رسیدگی است و بزودی احکام آن‌ها صادر می‌شود.

میری افزود: زمین‌های یاد شده کشاورزی هستند و آن دسته از ساخت‌وسازها که بصورت غیر مجاز تغییر کاربری داده شده‌اند در دستگاه قضایی و با شکایت جهاد کشاورزی به پرونده آن‌ها رسیدگی می‌شود و تعدادی از آن‌ها که مجوز ساخت صرفا اتاقک نگهبانی برای باغات را دارند مشکلی ندارند اما ساخت ساختمان و ویلا به هیچ وجه مجاز نیست. 

وی در مورد فنس‌کشی‌های صورت گرفته توسط باغداران هم، گفت: افرادی که تا ۵ هزار متر زمین داشته باشند به شرط فنس‌کشی غیرممتد و به شرطی که فنس‌کشی با سیمان مهار نشوند و صرفا با لوله‌ای که در زمین چال می‌شود می‌توانند مجوز فنس‌کشی غیرممتد بگیرند و با درخواست متقاضی و پس از تایید کمیسیون در جهاد کشاورزی مجوز ۲۰ متر اتاقک نگهبانی هم به باغدار اعطا می‌شود. 

میری در خصوص نوع زمین‌های استان ایلام نیز افزود: عمده زمین‌های استان ایلام بخاطر شیب دار بودن ، بیشتر مستعد باغ هستند.

خسروی‌زاد، دادستان مرکز استان ایلام هم در این باره گفت: در راستا حفاظت از اراضی کشاورزی و ملی  و اعاده وضع به حال سابق در آیندهای نزدیک افرادی که بدون مجوز اقدام به ساخت‌وساز و تغییر کاربری زمینهای کشاورزی کرده باشند همان سرنوشت تنگ حمام در انتظار آنان خواهد بود.

حدود یک ماه پیش در راستا رفع تصرف و اعاده وضع به حال سابق و قلع بنا و مستحدثات غیرمجاز بیش از ۶۰ هکتار اراضی کشاورزی و منابع طبیعی با دستور خسروی زاد دادستان مرکز استان که شخصا در محل نیز حضور داشت و همکاری نیروی انتظامی و جهاد کشاورزی بخش عمدهای از ساخت‌وسازهای غیر مجاز در منطقه تنگ حمام ایلام تخریب شدند.
 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.