فعال محیط زیستی خوزستان به اسکان نیوز خبر داد:

توقف عملیات مالچ پاشی "بیت کوصر" توسط دادگستری دشت آزادگان

توقف عملیات مالچ پاشی "بیت کوصر" توسط دادگستری دشت آزادگان
پس از تنظیم شکواییه حقوقی از سوی"انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان" و اعتراض و پیگیری های فعالان محیط زیست این استان، با حکم دادیار شعبه یکم دادگستری دشت آزادگان، عملیات مالچ پاشی در منطقه "بیت کوصر" خوزستان متوقف شد.
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۰۴
کد مطلب: ۲۶۱۳۳
Share
به گزارش اسکان نيوز، شبنم قنواتی زاده مدیرعامل "انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان"در گفت وگو با اسکان نيوز از توقف عملیات مالچ پاشی با رای دادیاری دشت آزادگان خبر داد.

او  گفت« شعبه یکم دادیاری دادگستری دشت آزادگان امروز حکم توقف عملیات مالچ پاشی را در منطقه ارزشمند "بیت کوصر" خوزستان صادر کرد.»

قنواتی زاده با تاکید بر اینکه نظرات بسیاری از متخصصان و دانشگاهیان حوزه محیط زیست را در نقد عملیات فوق دریافت کرده است گفت:« فعالان محیط زیست خوزستان توماری را خطاب به رییس دادگستری استان خوزستان تهیه کرده و از ایشان خواستند تا به موضوع ورود کرده و اجازه چنین تخریبی را ندهند. خوشبختانه این ورود نتیجه داد و جلوی ادامه عملیات مالچ پاشی گرفته شد.»

این فعال محیط زیست درباره دلایل مخالفت کنشگران محیط زیست خوزستان با ادامه این عملیات گفت:« شنزار یک زیست بوم پویا هست با فون (تنوع جانوری) و فلور (تنوع گیاهی) خودش و تمام اینها در همان شبکه حیات و زنجیره غذایی حیات شان به هم وابسته است. بر این اساس نباید به این اکوسیستم ارزشمند آسیب زد.»

قنواتی زاده همچنین تاکید کرد:« در منطقه شنزار گونه های جانوری وجود دارد که فقط در شنزار زندگی می کنند و در جای دیگری امکان زیست شان نیست. در روزهای اخیر در بازدید از منطقه "بیت کوصر" که سومین بازدیدمان نیز بود؛ اولا  "گز شاهی" مشاهده کردیم و با اینکه وزش باد شدید بود و شاخه های گز تکان می خوردند ولی ذره ای خاک به هوا بلند نشده بود. ما شن ها را در هوا پخش می کردیم و آنها یک متر آنسوتر به زمین فرود می آمدند؛ چون ذرات تشکیل دهنده آنها ذرات سیلیسی درشت و سنگینی هستند که اساسا امکان به پا خاستن با وزش باد را ندارند و این با ریزگرد زمین تا آسمان متفاوت است.

او در پاسخ به برخی مدیران خوزستان که می گویند "اینجا در تابستان و تبخیر رطوبت خاک، کانون گردوخاک است و اگر مالچ پاشی نشود بحران را در منطقه دامن خواهد زد" نیز گفت:« کانون های گردوخاک ما کانون های تالابی هستند که ذرات حاوی بسترهای خشک تالابی که حقابه شان تامین نشده هستند. در واقع، این ذرات ریز در حد رُس هستند که می توانند با کوچکترین وزش نسیمی بلند شوند و سوار باد شده طی مسافت های طولانی به داخل ریه مردم نفوذ کنند.»

این فعال محیط زیست و منابع طبیعی خوزستان با تاکید بر اینکه آنجا منطقه مسکونی نیست گفت:« جالب این است که رییس منابع طبیعی دشت آزادگان می گفت ما اصلا بحثی راجع به گردوخاک نداریم؛ بحث ما روندگی این شنزارهاست که برای مردم مزاحمت ایجاد می کند. اما افراد بومی منطقه در پاسخ ایشان می گفتند که اولا حاشیه آن منطقه حتی یک روستا وجود ندارد و فقط یک گروهی از عشایر را دیده ایم که آنجا چادرهای خود را برپا کرده اند که آن نیز موقتی است. ما هم محل را و هم حاشیه آن را چندین بار بازدید کرده ایم.»

قنواتی زاده همچنین گفت:« شنزار به طور طبیعی به وسیله گونه های گیاهی که خاص اینگونه مناطق است تثبیت می شود و اساسا خاصیت روندگی ندارد. شنزارهای خوزستان خصوصا منطقه "بیت کوصر" ذرات بسیار سنگینی دارند.»

او درباره وجود گونه های کمیاب حیات وحش ارزشمند نیز گفت:« این مناطق، شنزارهای بکری هستند که در آنجا تعداد زیادی خزنده دیدیم و گونه های لیست سرخ جهانی مانند "خروس کولی اجتماعی"؛ "هوبره"؛ "عقاب صحرایی"؛ "آهو" و گونه های اندمیک منحصر به فرد مانند "آگامای سروزغی اهواز" و گونه کمیاب "چکچک سیاه سرسفید" که دومین بار در ایران بعد از بیش از یک قرن در شنزارهای خوزستان دیده شد. اگر اقدام نمی کردیم و از سوی دادگستری نیز اقدام به موقع صورت نمی گرفت، حدود 800 هکتار از مناطق بکرمان را با پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد از دست می دادیم. به همین دلیل شکواییه قانونی کردیم و خوشبختانه به نتیجه رسیدیم.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.