پایه گذار قوانین و سازمانی برای حفاظت زیست بوم های ایران در سن 93 سالگی از دنیا رفت

اسکندر فیروز درگذشت

اسکندر فیروز درگذشت
در روزهایی که قوانین ایران به سادگی توسط مسوولان و مدیران زیرپا گذارده می شود، پایه گذار سازمان حفاظت محیط زیست درگذشت.
چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب: ۲۶۰۷۹
Share
به گزارش اسکان نيوز، اسکندر فیروز، فرزند محمدحسین فیروز و نوهٔ عبدالحسین میرزا فرمانفرما، نوادهٔ عباس میرزا، نخستین رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در سن ۹۳ سالگی در خارج از ایران درگذشت.

فیروز که زاده ۱۶ مرداد ۱۳۰۵ در شیراز است خدمات شایان توجهی به محیط زیست ایران کرد، تا آنجا که پس از بنیانگذاری سازمان حفاظت محیط زیست در کشور برخی او را با عنوان "پدر محیط زیست ایران" می شناسند.

او جزو معدود افرادی بود که در روزهایی ضرورت تشکیل سازمانی برای حفاظت از زیست بوم های ارزشمند و مناطق منحصر به فرد با حیات وحش کمیاب ایران را درک کرد که کمتر کسی به این مهم می اندیشید و در سال 1350 خورشیدی، "سازمان شکاربانی ونظارت بر صید" را به "سازمان حفاظت محیط زیست" تغییر داد.

این تغییر اگرچه به ظاهر تنها در نام این سازمان و کلمات آن اتفاق افتاد؛ اما در واقع حکایت از تغییر رویکرد این سازمان داشت. سازمانی که تا آنروز قرار بود محافظ گونه هایی باشد که شاهزادگان و افراد پرنفوذ آنها را با فراغ بال شکار می کنند؛ حالا نامش به سازمان حفاظت تغییر کرد. این یعنی این سازمان نگرش و تکالیف جدیدی در حوزه حفظ مناطق و گونه های ارزشمند یافته بود.

فیروز همچنین مناطق 4 گانه حفاظتی را در قوانین و قواعد سازمان حفاظت محیط زیست ایران پدید آورد و زمینه ساز تهیه، تدوین و تصویب قوانین در این حوزه شد که تا امروز نیز اعتبار داشته و مورد استناد قرار می گیرند. سپس در سال ۱۳۵۳ یکی از مهم ‌ترین قوانین زیست‌محیطی ایران با عنوان قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست تصویب شد که هنوز در ایران اعتبار حقوقی دارد.

در یکی از مراسمی که هر سال به مناسبت گرامی‌داشت روز انعقاد "کنوانسیون حفاظت از تالاب‌های مهم بین‌المللی و زیستگاه پرندگان آبزی" –کنوانسیون رامسر- برگزار می‌شد، دبیرخانه این کنوانسیون از اسکندر فیروز به عنوان پدر تالاب‌ها یاد کرد؛ چرا که تلاش‌های او سبب شد تا در سال ۱۳۴۹ این کنوانسیون در رامسر منعقد و از آن پس به نام "کنوانسیون رامسر" شناخته شود.

در سال ۱۳۵۰ فیروز رئیس اجلاس سازمان ملل برای آماده‌سازی کنوانسیون‌های مربوط به کنفرانس جهانی استکهلم شد. در سال ۱۳۵۱ وقتی نخستین کنفرانس جهانی محیط زیست در استهکلم برگزار شد، او نایب‌رئیس این اجلاس بود. در خلال سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ به عضویت هیات‌مدیره اتحادیه جهانی حفاظت محیط زیست  IUCN درآمد و از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ نایب‌رئیس این اتحادیه و عضو هیئت امنای صندوق جهانی حیات وحش و طبیعت شد.

او همچنین از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ دبیرکل مؤسسه گیاه‌شناسی ایران بود و تأسیس مؤسسه گیاه‌شناسی و باغ گیاه‌شناسی و همچنین طرح زیست‌محیطی پردیسان را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد.

فیلم "یک ساعت از یک عمر"ساخته رخشان بنی اعتماد ،در سال ۱۳۹۲ ساخته شد که گفتگویی یک ساعته با اسکندر فیروز درباره ی فعالیت ها و زندگی اوست.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.