معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز:

ساخت‌و‌سازهای اطراف آرامگاه مشابه سکونتگاه‌های غیر‌رسمی است

ساخت‌و‌سازهای اطراف آرامگاه مشابه سکونتگاه‌های غیر‌رسمی است
معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز گفت: بافت مجاور مجموعه آرامگاه سعدی به لحاظ پتانسیل‌های گردشگری با کیفیتی بسیار ارزنده ساماندهی شود تا طیف وسیع بازدیدکنندگان را به‌ خوبی جذب کند.
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب: ۲۵۶۸۱
Share
اسکان نيوز: جواد بهادری، معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز با بیان این‌که محله سعدی حدودا 50 هزار نفر جمعیت دارد، گفت: ساخت‌و‌سازهای معاصر در اطراف آرامگاه سعدی عمدتا تحت تاثیر رشد شتابان شهر شیراز و در شرایطی مشابه سکونتگاه‌های غیر‌رسمی انجام شده و عمدتا فاقد کیفیت قابل قبول جوامع شهری، به‌ویژه در همجواری با چنین عنصر یادمانی مهم ملی در شهر شیراز است.

وی افزود: این نحوه ساخت‌و‌ساز در کنار آرامگاه سعدی، به‌عنوان یکی از قطب‌های ایرانگردی و جهانگردی در کشور، موجب تضاد بارزی مابین کیفیت بد ساخت ‌وسازها و اهمیت نقش توریستی-تفریحی این شهرک شده است.

معاون شهرسازی و معماری عنوان کرد: از طرفی به لحاظ پتانسیل‌های گردشگری مجموعه آرامگاه و مجتمع فرهنگی سعدی، شایسته است بافت مجاور باکیفیتی بسیار ارزنده ساماندهی شود تا طیف وسیع بازدیدکنندگان را به‌خوبی جذب کند و از طرف دیگر وجود مسائل و مشکلات متنوع از جمله دوگانگی بافت اجتماعی، وجود بافت متراکم شرق آرامگاه، از‌ بین رفتن تدریجی پتانسیل‌های زیست‌محیطی و مناظر طبیعی، گسترش ساخت‌و‌سازهای غیر‌رسمی و... دستیابی به هدف ساماندهی بافت را دچار مشکل می‌کند که بررسی این مشکلات بر لزوم طراحی شهری و ارتقای کیفیت محیطی مجموعه تأکید می‌کند.

جواد بهادری اضافه کرد: حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شیراز اقدام به تهیه طرح در محدوده مورد نظر با هدف ارتقا کیفیت محیطی شهرک، مطابق با نقش توریستی- تفریحی مجموعه فرهنگی سعدی است، که علاوه ‌بر آرامگاه سعدی و اطراف آن تا باغ دلگشا، حاشیه مسکونی اطراف این محدوده را نیز شامل می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری تاکید کرد: ایجاد کارایی هرچه بیشتر فرهنگی و گردشگری مجموعه سعدیه و کارکرد بهتر اقتصاد شهرک سعدی، بدون مشارکت مردمی و مداخله اجتماعی ساکنین کل شهرک، نمی‌تواند صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، بهادری در پایان اعلام کرد: این معاونت راهبردهایی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت در جهت پاسخگویی به مسائل موجود و ارتقا کیفیت بافت اتخاذ کرده است که راهبرد کوتاه‌مدت شامل ساماندهی مسیرهای پیاده، افزایش نفوذپذیری جداره آرامگاه، تعبیه غرفه‌های تجاری و گردشگری، طراحی مسیر دوچرخه، تعریف فضا پیشخوان ورودی آرامگاه، طراحی قرارگاه‌های رفتاری، حذف گوشه‌های پنهان و ساماندهی فضاهای رهاشده می‌شود که انتظار می‌رود این کیفیات طی برنامه‌ریزی‌های میان‌مدت و بلندمدت از طریق محورهای محرک توسعه پیش‌بینی شده به بافت مجاور نفوذ کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.