درخواست غرامت بابت مزرعه پرورش میگو در ژئوپارک قشم

درخواست غرامت بابت مزرعه پرورش میگو در ژئوپارک قشم
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از مراجع قانونی، خواستار صدور توقف فوری پروژه ساخت مزرعه پرورش میگو در ژئوسایت نمکدان قشم و پرداخت غرامت شد.
يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۴۴
کد مطلب: ۲۵۴۸۷
Share
اسکان نيوز: مرتضی شیخ‌زاده، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ضمن اعلام اعتراض معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم نسبت به واگذاری غیرقانونی و غیراصولی زمین‌های واقع شده در حریم ژئوسایت جهانی نمکدان، گفت: درخواست ما از مراجع قانونی توقف فعالیت این پروژه در کنار اصلاح تمام تخریب‌ها و پرداخت غرامت است.

شیخ‌زاده با اشاره به موفقیت ژئوپارک جهانی قشم در دریافت کارت سبز از سوی سازمان جهانی یونسکو، افزود: با تلاش‌های فراوان کارشناسان ژئوپارک قشم، حدود ۴ سال است که قشم توانسته وارد زنجیره ژئوپارک‌های جهانی شود.

شیخ‌زاده حفظ و پاسداشت این موهبت‌های الهی و انتقال آن به آیندگان را وظیفه همه مردم و مسئولان دانست و افزود: درست است که در دهانه غار نمکدان فعلاً تخریبی صورت نگرفته اما از نظر کارشناسان زمین شناسی، حریم ژئوسایت گنبد نمکی، تا شعاع ۱۰ کیلومتری این دهانه ادامه دارد و برای جلوگیری از آسیب به این ساختار و حفظ کارت سبز ژئوپارک جهانی قشم، نباید هیچ تخریبی در این حریم اتفاق بیفتد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم واگذاری‌های صورت گرفته در محدود غار نمکی را خلاف مقررات سازمان جهانی یونسکو دانست و گفت: با توجه به بازبینی مجدد وضعیت ژئوپارک جهانی قشم برای تمدید کارت سبز در سال ۹۹ از سوی یونسکو، تخریب‌های صورت گرفته در برترین ژئوسایت منطقه این موضوع را با مشکل مواجه خواهد کرد.

وی تاکید کرد: ژئوپارک جهانی قشم، تنها ژئوپارک خاورمیانه و جنوب غربی آسیاست که از سوی سازمان جهانی یونسکو به عنوان ممیزی برای ژئوپارک‌های آینده این محدوده معرفی شده تا به توسعه آینده این منطقه از دنیا کمک کند بنابراین نگهداری کارت سبز برای جمهوری اسلامی ایران و ادامه حضور در سازمان جهانی یونسکو و حفظ حق رای ایران در جهان بسیار مهم است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم ضمن قدردانی از مردم و مسئولانی که در پیگیری حل این مشکل تلاش می‌کنند، گفت: قبل از اتلاف وقت و به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر، لازم است دستور توقف پروژه از سوی مقام قضائی صادر شده و سپس نظر کارشناسی ارائه شود.

شیخ زاده توقف این پروژه را مسؤولیتی اجتماعی در قبال آیندگان دانست و افزود: بعد از توقف پروژه باید آنچه از عوارض طبیعی از بین برده شده و آن‌چه که خاک برداری شده برگردانده شود و خسارت وارده محاسبه شود.

به گزارش  روابط عمومی منطقه آزاد قشم، وی با تاکید بر لزوم پرداخت غرامت بابت خسارات وارد شده، گفت: خواسته ما به عنوان ژئوپارک جهانی قشم بررسی این میزان خسارت و بازگشت آن به ژئوپارک جهانی در هر قالب مسئولیت اجتماعی و کمک به توسعه ژئوسایت‌هاست تا ما بتوانیم شاهد توسعه بیش از پیش این ژئوپارک جهانی باشیم.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.