هنوز صحت و سقم سیاهه آلودگی مشخص نیست

هنوز صحت و سقم سیاهه آلودگی مشخص نیست
اواخر آذر امسال از اطلاعات خام سیاهه آلاینده‌های اصفهان رونمایی شد، سیاهه‌ای که از سال ۱۳۹۶ به درخواست مدیریت شهری اصفهان و به همت اداره کل محیط‌زیست استان، به دانشگاه‌های بزرگ اصفهان سفارش داده‌ شد و از سال گذشته در کمیسیون اجتماعی و محیط ‌زیست شورای اسلامی شهر مورد پیگیری قرار گرفت.
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: ۲۵۴۴۰
Share
اسکان نيوز: در بخشی از اطلاعات این سیاهه اعلام شد که صنایع نقش مهمی در تولید ذرات معلق دارند که ۶۷ درصد آلاینده‌های اصفهان را به خود اختصاص می‌دهد، همچنین احتراق گاز طبیعی در منازل و اماکن بین ۶۵ تا ۹۵ درصد در برخی فصول دیده شده است.

 اگرچه صنعتی‌ها همواره این موضوع را قبول ندارند و به گفته رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان، صنعت یک درصد از تاثیری را که حمل‌ونقل در آلودگی شهر دارد را، ندارد؛ اما در سیاهه آلاینده‌های اصفهان بر نقش پررنگ صنعت تاکید شده است و این روزها نیز هوای اصفهان حال خوشی ندارد و نفس این شهر به تنگ آمده است.

از سوی دیگر بحث استفاده از مازوت در صنایع موضوعی است که بسیاری از کارشناسان و دوستدارن محیط زیست معتقدند که برخی صنایع در برخی ساعات روز و به خصوص نیمه شب از سوخت ناپاک استفاده می‌کنند و به شاخص‌های آلودگی هوا این کلانشهر استناد می کنند.

اما در حالی‌که مدیریت استان بر شرایط خاص هوا اصفهان تاکید دارند و به گفته مدیر مدیریت بحران استانداری اصفهان، با وجود افت فشار گاز به خصوص برای استان‌های شمالی، به دلیل شرایط خاص اصفهان هیچ گاه از سوخت مازوت استفاده نکرده ایم.

به گفته منصور شیشه‌فروش، در جلسه مدیریت بحران استان مقرر شد با توجه به این‌که در اصفهان شاهد پایداری هوا هستیم و شرایط آلاینده‌های این شهر با دیگر کلانشهرها به دلیل نزدیکی به صنایع بزرگ و شهرک‌های صنعتی متفاوت است و در طول سال با وزش پایین باد مواجه است، ناچار به اتخاذ اقدامات متفاوت هستیم، اما در این شرایط گاز به طور کامل برای نیروگاه‌ها تامین شده و اجازه نداده‌ایم، هیچ نیروگاهی از سوخت مازوت استفاده کند و اعلام کردیم با صرفه جویی در مصرف برق، گاز نیروگاه‌ها تامین شود.

با وجود این تدابیر و راهکارهای متفاوت، هوا اصفهان همچنان ناسالم است و نباید از سهم صنایع در ایجاد این آلودگی که سیاهه آلاینده‌های اصفهان نیز به آن اشاره کرده، غافل ماند.

اما رئیس محیط زیست و HSE سازمان صمت استان اصفهان در خصوص سیاهه آلودگی اصفهان که بیشترین میزان آلودگی این شهر را گردن صنعت استان انداخته است، می‌گوید: هنوز صحت‌وسقم این سیاهه مشخص نیست و نمی‌شود به اطلاعات آن بسنده کرد و سازمان صمت تنها اظهارنظرهایی را قبول می کند که توسط یک سیستم علمی همچون دانشگاه‌های معتبر استان رسما اعلام شده باشد.

قباد نوری تاکید می‌کند: سیاهه آلودگی اصفهان از سوی ناظر هنوز مورد تائید قرار نگرفته و اعداد و ارقام آن هنوز محک رسمی نخورده است.

وی با بیان این‌که می‌خواهیم مسئله آلودگی اصفهان حل شود، اما باید صورت مسئله را درست مطرح کرد، تصریح می‌کند: باید در سیاهه انتشار آلودگی اصفهان، سهم صنعت، خانوار، حمل و نقل و ... به طور جدا اعلام شود؛ به عنوان مثال در تهران بعد از اعلام این سیاهه مشخص شد که سهم خودروها به عنوان منابع آلاینده متحرک بالا است.

رئیس محیط زیست و HSE سازمان صمت استان اصفهان با اشاره به اقدامات سازمان صمت برای پاک شدن صنایع استان، گفت: برای کم شدن آلودگی در شرق اصفهان بسیاری از واحدهای گچ، آهک و معادن شرق اصفهان تعطیل شده‌اند.

وی با اشاره به دسته‌بندی واحدهای آجر به دلیل تعداد بالا آنها، توضیح می‌دهد: واحدهای آجر بدون مجوز، باید تعطیل شوند، اما واحدهایی که مجوز موقت دارند باید از سوی اداره کل محیط زیست تعیین تکلیف شوند.

نوری افزود: واحدهای آجر با مجوز دائمی نیز اگر توانسته باشد از فرایندهای نوین علمی به نتیجه برسد و آلودگی نداشته باشد و واحدهایی که مدرنیزه شده‌اند مشکلی از لحاظ فعالیت نخواهند داشت.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.