امکان ذخیره فرآورده یورو ۴ در مخازن استان وجود ندارد

۱۰ تالاب فارس مستعد ریزگردها است/ استاندارد نبودن گازوئیل و بنزین توزیعی

چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۲ | کد مطلب: ۲۵۲۸۰
۱۰ تالاب فارس مستعد ریزگردها است/ استاندارد نبودن گازوئیل و بنزین توزیعی
بخش های مهم خبر
  • جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا شهر شیراز و مقابله با پدیده گرد و غبار با حضور مسئولان استانی برگزار شد.
اسکان نيوز: استاندار فارس در این جلسه با بیان اینکه مقابله با پدیده گرد و غبار در ارتباط با حقوق عامه مردم است، گفت: انجام اقدامات عملی و کارآمد برای جلوگیری از آلودگی هوا نیازمند برنامه‌ریزی در زمینه منشا آلودگی، میزان اثرگذاری آلاینده‌ها، اقدامات و راهکارهای کنترل آلودگی و عوامل تشدیدکننده و کندکننده است.

عنایت‌الله رحیمی افزود: عواملی همچون تولید خودرو، تامین سوخت و دریافت معاینه فنی خودرو، در آلودگی ناشی از رفت‌وآمد اتومبیل‌ها موثر است.

وی با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای کاهش آلودگی و مقابله با پدیده گردو غبار، تصریح کرد: این برنامه‌ریزی در صورتی به نتایج عملی منجر خواهد شد که اهداف کلان و خرد در سه سطح کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت در آن تدوین شود.

به گفته استاندار فارس، بعضی از این عوامل نیازمند اصلاح روند و یا کنترل و نظارت اجرای تصمیمات در سطوح کلانِ ملی است و علاوه براین نیازمند برنامه‌ریزی‌ها و اجرا صحیح طرح‌های درون استانی نیز است.

رحیمی دارا بودن معاینه فنی را در کاهش آلودگی هوا موثر دانست و افزود: این معاینه در خصوص خودروهای ناوگان حمل‌ونقل عمومی و خودروهای شخصی انجام می شود.

 وی همچنین کاهش تردد خودروهای شخصی در سطح شهر را نیازمند توسعه سایر روش‌های حمل‌ونقل عمومی پاک همچون مترو، تراموا و حمل‌ونقل با سیستم دوچرخه مطرح کرد. به گفته وی، در این دولت توجه ویژه‌ای به حوزه سیستم حمل‌ونقل پاک شده است و تامین اعتبار مربوط به سهم دولت برای اجرای خطوط مترو، نشانگر این موضوع است.

رحیمی با بیان این‌که کاهش و کنترل گردوغبار نیازمند شناسایی کانون‌های گرد و غبار است، عنوان کرد: این کانون‌ها ممکن است درون استان، ملی و یا فرا ملی باشد که در هر یک از این موارد، به برنامه‌ریزی‌های خاصی در سطوح مختلف نیاز است.

وی خشکی مراتع، خشک شدن تالاب‌ها و زمین‌های کشاورزی خالی از کشت را از جمله کانون‌های درون استانی گردوغبار برشمرد و  ادامه داد: درخصوص کنترل کانون‌های درون استانی گرد و غبار، اقداماتی انجام شده، اما امیدواریم با برنامه‌ریزی سازمان محیط زیست و همراهی سایر دستگاه‌ها، شاهد کاهش و کنترل بیش از پیش آن باشیم.

استاندارفارس با بیان این‌که معادن تولید شن و ماسه از دیگر کانون‌های تولید آلودگی و گردوغبار است، خاطرنشان کرد: در این زمینه نیز اقدامات کنترلی مناسبی انجام شده و امیدواریم با جابه‌جایی این معادن در غرب و حریم ۳۰ کیلومتری شیراز، شاهد رفع مشکلات باشیم. 

 فارس دارای پهنه‌های مستعد بیابانی است

در ادامه، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به این‌که بسیاری از پهنه‌های تالابی کشور خشک و اکثر دشت‌های سیلابی ایران هم شرایط نامناسبی داشته‌اند، تصریح کرد: با این وجود طی دو سال گذشته به دلیل بارندگی‌های نرمال شرایط تا حدودی بهتر شده است، اما در موضوع گرد و غبار همچنان دچار مشکل هستیم.

حمید ظهرابی افزود: گرد غبار دو منشا داخلی و خارجی دارد؛ در حالی‌که امکان دخالت در منشا خارجی آن را نداریم اما در بحث گردوغبار با منشا داخلی، ستاد مقابله با گرد‌وغبار کشور فعالیت‌های گستردهای انجام داده است. به گفته وی، همچنین در بودجه ٩٨ حدود ١٠٠ میلیون دلار برای مبارزه با گرد و غبار در استان خوزستان مصوب کرد و امسال نیز مقرر شده که این موضوع را به سایر استان‌ها هم تسری دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان این‌که فارس دارای پهنه‌های مستعد بیابانی است، ابراز کرد:  بخشی از شمال و شرق استان را مناطق بیابانی و نیمه بیابانی تشکیل می‌دهد و همچنین ۱۰ تالاب در فارس داریم که می‌توانند به عنوان پهنه گرد‌وغبار عمل کنند.

 به گفته وی، امسال شیراز نسبت به سایرکلانشهرها که با مشکلات عدیده‌ای در موضوع آلودگی هوا مواجه بودند، شرایط خوبی داشت که دلیل این مهم تلاش‌های این اداره کل و همکاری‌های خوب دستگاه‌های اجرایی به همراه بهبود شرایط محیطی ناشی از بارش‌ها است.

ظهرابی با تاکید بر این‌که تلاش حفاظت محیط زیست بر این است که کیفیت هوا را بهبود دهد، تصریح کرد: بررسی وضع آلاینده‌های جوی در شیراز طی حدود ٩٤ درصد از روزهای امسال شاخص سالم و متوسط را نشان داده است.

عدم استاندارد برخی گازوئیل‌های توزیعی

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان این‌که یکی از مسائل جدی و تاثیرگذار در کیفیت هوا، کیفیت سوخت مصرفی است، افزود: ارزیابی‌های انجام شده بیانگر این است که گاهی اوقات گازوئیلی که توزیع می‌شود استانداردهای لازم را ندارد و گاهی حتی بنزین هم چنین مشکلاتی داشته است.

به گفته ظهرابی، سوخت مصرفی تاثیر بسزایی در تولید و انتشار آلاینده‌ها در محیط های شهری به ویژه سوختی که در بخش حمل‌ونقل و صنایع استفاده می‌شود، دارد. 

 امکان ذخیره فرآورده یورو ۴ وجود ندارد

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی فارس نیز با اشاره این‌که در 2 ماه اخیر بیش از 2 میلیون  لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار در جایگاه‌های عرضه سوخت شهر شیراز توزیع شده است، عنوان کرد: در سال ۹۷، روزانه ۷۰۰ هزار لیتر بنزین یورو ۴ در جایگاه‌های شهر شیراز توزیع می‌شد.

امیر بنی‌کریمی با بیان این‌که استان فارس فاقد زیرساخت خط لوله است، عنوان کرد: به همین دلیل امکان ذخیره فرآورده یورو ۴ در مخازن حمل‌ونقل وجود ندارد و درخواست‌های ما از طریق نفت‌کش و سه پالایشگاه  فوق تامین می‌شود.

بنی‌کریمی افزود: از آن‌جا که نفت، گاز و بنزین شهر شیراز باید تحت پوشش بنزین یورو ۴ قرار می‌گرفت، خوشبختانه طی سه چهار سال گذشته تاکنون توانسته‌ایم این مهم را اجرایی کنیم.
 
مرجع: ایلنا