صنایع‌دستی از مالیات معاف است؟

يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵ | کد مطلب: ۲۵۲۱۳
صنایع‌دستی از مالیات معاف است؟
بخش های مهم خبر
  • کارشناس صنایع دستی بر این باور است که بحث معافیت از مالیات بر ارزش افزوده از معافیت مالی جدا است. او می‌گوید که بر اساس ماده ۱۴۲، فرش و صنایع دستی از سال ۶۲ از پرداخت مالیات معاف هستند؛ اما به نظر می‌رسد که می‌خواهند این معافیت را حذف کنند که اگر حذف شود، اصلا اتفاق خوبی نیست، اما خوشبختانه اخیرآً مالیات بر ارزش افزوده حذف شده است.
اسکان نيوز: در همین راستا فریدون میرزالو، مدیرکل سابق دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی درباره ماده ۹ لایحه مالیات بر ارزش افزوده که ۲۴ دی‌ماه در جلسه علنی مجلس تصویب شد، توضیح داد: موضوع از این قرار است که آن دسته از کارگاه‌های تولیدی صنایع دستی که تعداد کارگرهای زیادی دارند، شناخته‌شده هستند، اظهارنامه می‌نویسند و اداره کار سراغ آنها می‌رود، مجبور بودند که ۹ درصد ارزش افزوده را از تولیداتشان کم کنند. 

او ادامه داد: سال گذشته برای پیگیری این موضوع به اداره کل مالیات بر ارزش افزوده رفتیم و توضیح دادیم که ارزش افزوده را باید از مصرف‌کننده دریافت کنید و نه تولیدکننده و آنها نیز توضیح دادند که این قانون است و باید بر اساس آن از تولیدکننده کم شود؛ این در حالی بود اجرای این قانون باعث افزایش هرچه بیشتر قیمت کالاها می‌شد. در نهایت برای پیگیری موضوع به دولت نامه فرستادیم که این ۹ درصد برداشته شود و این درست در زمانی بود که هیأت دولت در حال نگارش این لایحه بود که به مجلس بفرستد که خوشبختانه امسال فرستاده و تصویب شد.

این کارشناس صنایع دستی همچنین درباره موضوع ماده (۱) اظهار کرد: در ماده یک توضیح داده شده که کدام رشته‌ها صنایع دستی هستند و ویژگی‌های صنایع دستی چیست. بر اساس آن وزارت میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لیستی به وزارت اقتصاد دارایی می‌دهد که اگر وزارت اقتصاد دارایی آن را تصویب کرد، آن گاه کارگاه‌های ذکر شده در لیست، از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. 

میرزالو همچنین در بخشی از سخنان خود تاکید کرد: بحث معافیت از مالیات بر ارزش افزوده از معافیت مالی جدا است. بر اساس ماده ۱۴۲ که مصوب سال ۶۲ است، فرش و صنایع دستی از پرداخت مالیات معاف هستند؛ اما به نظر می‌رسد که می‌خواهند این معافیت را حذف کنند که اگر حذف شود، اصلا اتفاق خوبی نیست. اخیراً گزارشی خواندم که بر اساس آن، برآورد معافیت‌های مالیاتی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده که رقم بسیاری بالایی است و به نظر می‌رسد دولت نیز به همین خاطر در تلاش است تا معافیت‌های مالیاتی را حذف کند.
 
مرجع: ایسنا