فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری ۲۰ تا ۲۵ تن در هکتار است

فرسایش خاک در چهارمحال و بختیاری ۲۰ تا ۲۵ تن در هکتار است
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری میزان فرسایش خاک در این استان را ۲۰ تا ۲۵ تن در هر هکتار در طول سال عنوان کرد و گفت: این میزان فرسایش خاک در استان نسبت به سایر نقاط کشور بسیار بالاست.
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب: ۲۵۱۶۶
Share
اسکان نيوز: علی محمدی‌مقدم، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری افزود: این میزان فرسایش خاک در کشور ۱۵ تن در هکتار و در سطح جهانی ۳ تا ۵ تن در هکتار است.

به گفته وی، باد و آب دو عامل اصلی فرسایش خاک است که در این استان آب، عامل اصلی فرسایش خاک مطرح شده  است.

وی تصریح کرد: نوع و شدت بارش نزولات آسمانی، میزان فرسایش خاک را بیشتر و باعث جدا شدن خاک از بستر خود می‌کند و موجب هدررفت خاک می‌شود.

محمدی‌مقدم ادامه داد: پس از نوع شدت بارش، دخالت‌های انسان در بستر و حریم رودخانه‌ها عاملی بر بروز سیلاب است.

وی افزود: در راستا کنترل و پیشگیری از روان‌آب‌ها و سیلاب در چهارمحال و بختیاری، با تامین اعتبار از سوی دستگاه‌های متولی در سال گذشته ۱۰۰بند و سد خاکی کوتاه، بالای دو هزار و ۵۰۰ بند سنگی- ملاتی در حوضه‌های آبخیز استان اجرا و از بروز خسارت‌های شدید سیلاب در فروردین‌ماه امسال پیشگیری شد.

محمدی‌مقدم تغیر اقلیم از جمله بارش باران به جای برف، افزایش دما، آفات و بیماری‌ها، از بین رفتن پوشش گیاهی، عوامل انسانی با قطع درختان، تغییر کاربری اراضی، آتش‌سوزی و چرای دام مازاد بر مرتع را از جمله عوامل تخریب حوضه آبخیز استان برشمرد.

ادامه داد: منابع طبیعی بستر توسعه و توسعه پایدار، باید بر اصول منابع طبیعی و زیست محیط استوار باشد.

به گفته وی، هم‌اکنون ۳۱۰ هزار هکتار جنگل شامل جنگل‌های بلوط، بنه، زالزالک، بادام و ارجن، هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد.

این استان حوضه آبخیز ۳ رودخانه بزرگ کارون، زاینده رود و بخشی از دز است که حفظ منابع آب و خاک از ضروریات توسعه کشاورزی است.

فرسایش خاک عبارت است از فرسودگی و از بین رفتن مداوم خاک سطح زمین (انتقال یا حرکت آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در سطح زمین) توسط آب، باد و یا بهره برداری بی‌رویه از منابع که این امر باعث تخریب اکوسیستم و همچنین حیات می‌شود.

فرسایش خاک باعث می‌شود، گِل‌ولا از بالادست به سمت پایین دست رودخانه‌ها حرکت و علاوه بر نابودی خاک، دریاچه‌های سدها را نیز پر از گل‌ولا کند ، که این امر باعث ایجاد هزینه‌های بیشتر برای منابع سدها می‌شود.
 
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.