شورای نگهبان به شوراها نگاه تشریفاتی دارد/ برخورد با عوامل بروز حادثه کرمان

جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵ | کد مطلب: ۲۵۰۴۳
شورای نگهبان به شوراها نگاه تشریفاتی دارد/ برخورد با عوامل بروز حادثه کرمان
بخش های مهم خبر
  • رئیس شورای عالی استان‌ها با انتقاد از نگاه شورای نگهبان به طرح درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، گفت: آن‌چه در نظر شورای نگهبان قانون اساسی در خصوص مصوبه درآمدهای پایدار آمده تقلیل نقش شوراها از یک نهاد مقررات گذار و ناظر به یک نهاد تشریفاتی است.
اسکان نيوز:  مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان‌ها در در بیست‌وهفتمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که امروز نوزدهم دی ماه در مجلس قدیم برگزار شد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی و همرزمانش در حادثه تروریستی به دست رژیم آمریکا، اظهار کرد: لازم می دانم ضمن قدردانی از عموم هموطنان و مردم شریفی که در جای جای ایران به سردار سلیمانی ادای احترام کردند، حادثه روزهای گذشته در کرمان را نیز تسلیت بگویم و برای جانباختگان این حادثه طلب رحمت و مغفرت و عاقبت به خیری در سایه شهدای گرانقدر داشته باشم و برای خانواده‌های آنها از خداوند متعال صبر مسئلت کنم.

حفظ جان انسان‌ها از مهمترین وظایف حکمرانان است

وی افزود: حفظ جان انسان‌ها از مهمترین وظایف حکمرانان است. اگرچه مردم در مراسم تشییع حضوری پرشور و انقلابی داشتند، اما مسئولان باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری مراسم در صحت و امان را انجام می‌دادند. از این رو امیدوارم که ضمن بررسی و واشکافی دقیق عوامل این حادثه، از بروز حوادثی اینچنینی جلوگیری کنند.

الویری ادامه داد: حضور و مشارکت مردم گران‌ترین و ارزشمندترین سرمایه ما در جامعه ایران است. در شرایطی که دشمنان کشور از هیچ کوششی برای به انزوا کشیدن و تحمیل تحریم‌ها و سختی‌ها بر مردم دریغ نمی‌کنند، باید قدر لحظه لحظه همراهی آنها را دانست. تأمین امنیت و حفظ جان آنها، وظیفه تمامی مسئولان است که هرگونه کوتاهی از این تعهد و وظیفه، باید با پاسخی قاطع و برخوردی جدی مواجه شود.

رئیس شورای عالی استان ها عنوان کرد: از شهرداری های سراسر کشور می خواهم همانند تهران، معابر و اماکن مناسبی را به نام این قهرمان سرافراز اختصاص دهند.

وی گفت: به تازگی میلاد حضرت مسیح (ع) و شروع سال نوی میلادی را داشتیم. ضمن یادآوری همزیستی صلح‌آمیز همیشگی ایرانیان در کنار پیروان ادیان دیگر در یک مرز و بوم، تاکید می‌کنم که بازگشت به پیام صلح پیامبران اولوالعزم می‌تواند نجات‌بخش ما در
تامین امنیت و حفظ جان آنها، وظیفه تمامی مسئولان است که هرگونه کوتاهی از این تعهد و وظیفه، باید با پاسخی قاطع و برخوردی جدی مواجه شود
دنیای کنونی باشد. تاسی و پیروی از کلام مسیح که برای پاسداشت صلح و دوستی آمده بود، گره‌گشای معضلات کنونی جهان است. امیدوارم که سال جدید میلادی، سال صلح و آرامش هم برای انسان‌ها و هم برای طبیعت باشد، نه جنگ و خشونت و تهدید.

الویری تصریح کرد: سقوط هواپیمای بوئینگ 737 اوکراینی عزای ملی دوم را در  هفته ای که گذشت برای ملت ما رقم زد و تعداد زیادی از سرمایه های انسانی این مرز و بوم جان خود را از دست دادند. امیدوارم مسئولان در بکارگیری و دادن مجوز به پروازهای خارجی، علاوه بر قیمت، کیفیت هواپیما و رعایت استانداردهای ایمنی را با وسوسه و دقت مورد توجه قرار دهند.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: لایحه درآمدهای پایدار پس از ۳۶ سال و با ۲۱ ماده مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرارگرفته‌ است. متأسفانه کلیات این لایحه مستند به اصل ۱۰۰ قانون اساسی از سوی شورای نگهبان رد شده‌ است. به نظر می‌رسد، شورای نگهبان به وظیفه صرفا نظارتی شوراها اشاره کرده، این درحالی است که در لایحه پیشنهادی، موضوع اصلی تامین درآمد پایدار برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها بوده و اختیارات شوراها بخشی از آن است.

وی ادامه داد: این لایحه فرصتی ارزشمند برای افزایش منابع جدید درآمد و تسهیل در استفاده از ابزارها و منابع جدید درآمدی برای شهرداری به‌ وجود می‌آورد که در مجلس مدت‌ها کار کارشناسی روی آن صورت‌گرفته است. آنچه که در نظر شورای نگهبان قانون اساسی در خصوص مصوبه درآمدهای پایدار آمده تقلیل نقش شوراها از یک نهاد مقررات گذار و ناظر به یک نهاد تشریفاتی است. در تلقی این نهاد محترم بسیاری از مقررات مذکور در لایحه درآمدهای پایدار که بر مبنای برداشت درست از قانون اساسی و نظرات حضرت امام خمینی (ره) و آیت الله طالقانی و سایر موسسان جمهوری اسلامی آمده است، مغایر قانون اساسی دانسته شده است.

الویری بیان کرد: به راستی نیاز به توضیح دارد که از نگاه شورای محترم نگهبان اصل یکصدوسوم قانون اساسی که صراحتا تصمیمات شوراها را برای مسئولان حوزه‌های تقسیمات کشوری لازم الاجرا می داند به چه معناست؟ همچنین نیاز به توضیح دارد که از نظر شورای نگهبان مقررات گذار بودن شوراها در اصول متعدد قانون اساسی ازجمله اصل هفتم و اصل دوازدهم قانون اساسی کی و چه زمانی محقق خواهد شد؟ هم اکنون که پس از پیگیری های مجدانه
شورای نگهبان با طرح نگاه مضیّق خود درخصوص شوراها مانع قانون شدن این لایحه شده است. شورای نگهبان و ارکان حکومت در کشور باید بدانند که اگر به دنبال کشوری توسعه یافته هستند ناگزیرند که روستاها و شهرهایی توسعه یافته داشته باشند
و نیز همراهی دولت در ارایه لایحه درآمدهای پایدار و نیز کمک موثر مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان خواست و اراده عمومی شهروندان لایحه مذکور به تصویب  رسیده است، به شورای نگهبان ارسال شده است.

وی افزود: شورای نگهبان با طرح نگاه مضیّق خود در خصوص شوراها مانع قانون شدن این لایحه شده است. شورای نگهبان و ارکان حکومت در کشور باید بدانند که اگر به دنبال کشوری توسعه یافته هستند ناگزیرند که روستاها و شهرهایی توسعه یافته داشته باشند. نمی توانند کشوری توسعه یافته را طلب کنند و برنامه های توسعه ملی بنویسند بدون آنکه اولیه‌ترین و اساسی‌ترین پایه‌های توسعه محلی در شهر و روستاها را نادیده بگیرند.

الویری عنوان کرد: سیاست یک بام و دوهوا در اداره امور شهر چیزی جز توسعه نیافتگی و استمرار وضع نامناسب موجود را در پی نخواهد داشت. لذا به عنوان رئیس شورای عالی استان ها ضمن انتقاد از این رویکردها از تلاش‌های نمایندگان محترم مجلس که با درایت خود موجب تصویب لایحه مذکور شدند تشکر و تقدیر دارم. همچنین از طرف جامعه یکصدوبیست هزارنفری اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای کشور مجدانه از تمام نمایندگان محترم می خواهم تا ضمن اصرار و پایمردی بر تلقی درست خویش از اصول قانون اساسی نسبت به ارجاع آن به مجمع تشخیص اقدام کنند.

وی گفت: از همه دلسوزان کشور نیز درخواست دارم تا نگذارند مصوبه درآمدهای پایدار مسکوت بماند و تلاش کند تا با اصرار بر آن در مجلس و نیز تصویب نهایی در مجمع تشخیص، نظام یک گام دیگر به اجرای بدون تنازل اصول قانون اساسی نزدیک‌تر شود.

رئیس شورای عالی استان ها اظهار داشت: تصویب این لایحه می‌توانست فرصت ارزشمندی را برای شهرداری‌ها و بودجه‌ریزی آنان فراهم آورد. امیدواریم مجلس پیگیری‌های لازم برای رفع مشکلات قانونی و تصویب آن را در آینده نزدیک در اولویت خود قراردهد.

وی در پایان افزود: در فصل سرما و با توجه به مشکلات ناشی از وارونگی هوا در کلانشهرها و مصائبی که گریبانگیر بسیاری از شهروندان در شهرهای مختلف شد، لازم است تا در بودجه سال 1399 توجهی جدی به توسعه حمل و نقل عمومی شود و منابع لازم برای این امر تخصیص یابد. حل بحران آلودگی هوا جز با تأمین زیرساخت‌های لازم برای توسعه حمل‌ونقل سبز و پاک محقق نمی‌شود. از این رو لازم است تا درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین به این امر اختصاص یابد و نتایج و اقدامات این حوزه به صورت شفاف در اختیار شهروندان قرار داده شود تا منجر به تشویق بیشتری در استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی شود.


 
مرجع: ایلنا