ثبت شرکت ماشین‌سازی و ایستگاه راه‌آهن اراک در فهرست میراث صنعتی کشور

ثبت شرکت ماشین‌سازی و ایستگاه راه‌آهن اراک در فهرست میراث صنعتی کشور
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: در همایش ملی ثبت میراث صنعتی کشور، شرکت ماشین سازی و ایستگاه راه آهن اراک در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۳۷
کد مطلب: ۲۴۳۸۰
Share
اسکان نيوز: براساس اعلام میراث فرهنگی استان مرکزی، محسن کریمی با اعلام این خبر افزود: این همایش که در بندر ماهشهر استان خوزستان برگزار شد، 6 اثر میراث صنعتی استان مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

او گفت: از این 6 اثر یک اثر در زمره صنایع مادر،  4 اثر در زمینه صنعت ریلی و یک اثر مربوط به کوره های آجرپزی است.

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه افزود: از مجموع این آثار 2 اثر شامل شرکت ماشین سازی اراک و ایستگاه راه آهن اراک در فهرست میراث ملی صنعتی به ثبت رسیدند.

کریمی در ادامه گفت: در بررسی کارشناسی آثار ارائه شده، 4 اثر منابع آب، ایستگاه راه آهن اراک و شازند، پل راه آهن انانگرد آشتیان و کوره آجر پزی سوسن آباد اراک واجد ارزش تاریخی و فرهنگی شناخته شدند.

وی در ادامه گفت: شرکت ماشین‌سازی اراک که 143 هکتار وسعت دارد و از ساختمان‌ها و کارگاه های متعدد تشکیل شده، در زمره صنایع مادر ایران محسوب می شود و در دهه 1340 ساخته شده است.

او گفت: ایستگاه راه آهن همزمان با بهره برداری بخشی از خط آهن سراسری در سال 1317 به بهره برداری رسیده و مجموعه‌ای از ساختمان ایستگاه، مجتمع‌های مسکونی و انبار و سایر تاسیسات مربوط به صنعت ریلی است، ساختمان ایستگاه از یک ایوان ورودی و سالن انتظار تشکیل شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.