برداشت بی‌رویه از منابع آبی البرز/ پیشرفت عرصه‌های بیابانی

برداشت بی‌رویه از منابع آبی البرز/ پیشرفت عرصه‌های بیابانی
مدیرکل منابع طبیعی استان البرز گفت: برداشت بی‌رویه از منابع آبی استان باعث پیشرفت عرصه‌های بیابانی به سمت مناطق مسکونی، کشاورزی و یا صنعتی شده است.
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۱۷
کد مطلب: ۲۴۲۷۹
Share
اسکان نيوز: حامد فرضی، مدیرکل منابع طبیعی استان البرز ظهر چهارشنبه در نشستی خبری با اشاره به فراخوان عمومی برای کاشت ۱۴ میلیون نهال در کل کشور، اظهار کرد: چهاردهم آذرماه با حضور مردم نهال کاشته می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت پروژه‌های جنگل کاری، گفت: در حوزه منابع طبیعی اجرا پروژه‌های جنگل کاری در سطح شهرستان کرج، نظرآباد، ساوجبلاغ و اشتهارد دنبال می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: پروژه بذرکاری در ۲۰۰ هکتار از اراضی شهرستان طالقان اغاز شده است. نمونه بذرهایی که کاشت شده «بادامک» است.

فرضی بیان کرد: یک پروژه ۱۰۰ هکتاری نهال کاری نیز حدفاصل شهرهای نظرآباد تا اشتهارد اجرا می شود که حفرچاه ها و انتقال نهال ها به عرصه آنجا انجام شده است، این مهم اقدامی بزرگ است، در فاز بعدی ۷۲ هکتار به این عرصه اضافه می شود.

وی با بیان این‌که از گونه‌های بومی، سازگار و کم آب بر در این عرصه ۱۷۲ هکتار استفاده می‌شود، گفت: در این عرصه ۳۵ هزار اصله نهال کاشته خواهد شد.

منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز تاکید کرد: در این عرصه ۱۷۲ هکتاری علاوه بر گونه های بیابانی مانند «آتریپلکس»، «قره داغ» و «تاغ» از گونه‌های مثمر از جمله عناب، سنجد، بادام و انار نیز کشت می‌شود و کاشت در این‌ عرصه نقش مهمی در توسعه فضا سبز استان البرز و پوشش منطقه ای آنجا دارد.

فرضی ادامه داد: در استان البرز کانون ریزگرد را در سطح ۲۴ هزار هکتار عرصه بیابانی داریم و با توجه به برداشت بی رویه از منابع آبی متاسفانه شاهد پیشرفت عرصه های بیابانی به سمت مناطق مسکونی، کشاورزی و یا صنعتی هستیم.

وی گفت: سال‌های گذشته اقدامات بسیار بزرگی در قالب بیابان زدایی در سطح ۱۲ هزار هکتار از عرصه های استان انجام شد که با تکیه بر استفاده از اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی از محل سفر رئیس جمهور و در کنار آن ۱۰ میلیارد تومان‌اعتبار اعتبارات عمومی اعم از استانی و ملی انجام شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با تاکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی و آگاهی مردم از خطراتی که منابع طبیعی را تهدید می‌کند، گفت: البرز استانی صنعتی تلقی می‌شود اما ظرفیت‌های خوبی در گردشگری و یا کشاورزی دارد که توجه به آن نقش مهمی در توسعه استان دارد.

فرضی در خصوص اقداماتی که برای جلوگیری از توسعه حریق و یا بروز آن در نقاطی مانند جنگل‌های محور کرج - چالوس انجام شده، گفت: آن نقاطی که دچار حریق شده بود احیا شده است.

وی ادامه داد: یکسری ادوات و آلات نیز منابع طبیعی در اختیار دهیاری‌ها و شوراهای روستایی قرار داده تا اگر آتش‌سوزی در سطح جنگل‌ها داشتیم بتوانند به موقع ورود کرده و اقدام کنند.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.