چنگال آلودگی بر گلوی مردم قم

چنگال آلودگی بر گلوی مردم قم
افزایش آلاینده‌ها در قم باعث آلودگی هوای قم شده و تنها امید مردم برای یک تنفس سالم، وزش باد و بارش باران است. آلودگی‌ها چند روزی است که مهمان ناخوانده شهر قم شده است و ظاهرا قصد رفتن نیز ندارد، این باعث شده مشکلات متعددی برای شهروندان ایجاد شده و مدارس نیز برای دومین بار در هفته جاری تعطیل شود.
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب: ۲۴۲۷۴
Share
اسکان نيوز: کودکان، سالخوردگان و بیماران قلبی و ریوی در این شرایط هوایی در معرض خطر قرار دارند و تنفس این افراد به سختی انجام می‌شود ولی در این شرایط ظاهرا تمهیدات خاصی از سوی مدیریت استان در این خصوص انجام نگرفته و تنها امید مردم برای یک تنفس سالم، وزش باد و بارش باران است.

هوا قم در وضعیت ناسالم

مدیر روابط عمومی سازمان محیط زیست گفت: میزان آلاینده‌ها در مقایسه با روزهای گذشته افزایش پیدا کرده است و هوا قم در وضعیت ناسالمی قرار دارد.

سیدمحمدرضا بهشتی‌پور عنوان کرد: میزان آلاینده‌ها در استان قم امروز چهارشنبه به شاخص pm۲.۵  رسیده است و متاسفانه در مقایسه با روزهای گذشته این میزان افزایش پیدا کرده است و در وضعیت ناسالمی قرار دارد.

وی در خصوص دلیل این آلودگی هوا در چند روز اخیر بیان کرد: وارونگی دما امری طبیعی است که در این فصل اتفاق می‌افتد و این وضعیت باعث می‌شود تهویه‌ی افقی  در هوا شکل نگیرد و شاهد ثبات آلاینده‌ها در آسمان باشیم.

وی ادامه داد: در این شرایط سالمندان، بیماران قلبی ریوی، زنان باردار و کودکان به هیچ عنوان نباید از منزل خارج شوند، سایر افراد نیز باید از حضور طولانی مدت در خارج از منزل و انجام کارهای سنگین خودداری کنند تا دچار مشکلات تنفسی نشوند.

مدیر روابط عمومی اداره‌کل محیط زیست قم افزود: یک جبهه‌ی سرد و بارشی از سمت غرب کشور در غروب پنج شنبه وارد کشور می‌شود که احتمال از بین رفتن این آلودگی‌ها وجود دارد ولی توصیه جدی این است که در وضعیت پایداری هوا تا جای ممکن شهروندان از خودروهای شخصی استفاده نکنند و از تردد غیر ضروری اجتناب کنند تا به میزان آلودگی‌ها افزوده نشود.

بهشتی‌پور در پایان اضافه کرد: اداره کل صنعت و معدن از واحدهای صنعتی خواسته است که فعالیت‌های خود را کاهش دهند و ادره کل محیط زیست قم پیگیر این امر است که نیروگاه هم در تمام فصول سال از سوخت‌های پاک استفاده کنند.

آلودگی هوا تا روز جمعه ادامه دارد

محمدجواد ترابیان، کارشناس هواشناسی نیزگفت: به دلیل ثبات شرایط جوی، آلودگی هوا تا صبح جمعه ادامه خواهد داشت و بارش باران به صورت پراکنده از جمعه شب شروع می‌شود.

وی افزود: بارش باران تا روزهای شنبه و یکشنبه ادامه خواهد داشت، میزان بارش در روزهای قبل بسیار کم بود و به همین دلیل تاثیری بر کاهش میزان آلاینده‌ها نداشته است.

وی افزود: بعد از ظهر جمعه سامانه جدیدی از سوی غرب وارد کشور می‌شود و در دما استان قم نیز اثر گذار خواهد بود.

محسن اوروجی، مدیرکل مدیریت بحران استان قم نیز عنوان کرد: با توجه به افزایش میزان آلاینده‌ها، تمامی مدارس قم و بخش‌های تابعه در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز چهارشنبه تعطیل اعلام شد.

آلاینده‌ها به حدی نبود که نیاز به تعطیلی دانشگاه‌ها باشد

وی افزود: میزان آلاینده‌ها به حدی نبود که نیاز باشد دانشگاه‌ها و مراکز دولتی تعطیل شوند ولی لازم است بیماران قلبی و ریوی و همچنین افراد سالمند و کودکان از حضور در فضا باز و فعالیت‌ها بدنی، اجتناب کنند.

اوروجی در خصوص وضعیت روز پنج‌شنبه نیز بیان کرد: باید برای تصمیم‌گیری در خصوص روز پنج‌شنبه، پیش‌بینی‌های هواشناسی و بررسی‌های لازم انجام گیرد و در صورت لزوم تا امشب، تعطیلی‌ها اعلام خواهد شد.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.