شیب زیاد زمین عامل اصلی فرسایش خاک کشاورزی در خراسان شمالی

شیب زیاد زمین عامل اصلی فرسایش خاک کشاورزی در خراسان شمالی
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: شیب زیاد زمین عامل اصلی فرسایش خاک کشاورزی در این استان است.
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۳۹
کد مطلب: ۲۴۲۷۳
Share
اسکان نيوز: تشکری، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهارکرد: میزان فرسایش خاک حاصلخیز کشاورزی در این استان همانند کل کشور بالا است و یکی از دغدغه‌ها در سطح کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: شرایط توپوگرافی زمین در این استان سبب شده تا میزان فرسایش خاک بالا رود.

تشکری ادامه داد: در سطح دنیا برای جلوگیری از فرسایش خاک از روش کشاورزی حفاظتی استفاده می کنند، به‌طوری‌که در این روش باید عملیات خاک(بر هم زدن خاک) را به حداقل رساند و بقایای گیاهی را حفظ کرد.

وی بیان کرد: از دیگر اقداماتی که برای کاهش فرسایش خاک می توان انجام داد احداث باغ در اراضی شیب دار است که با این شیوه مواد آلی و باارزش خاک در همان جا حفظ می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه آب(سیل) و باد نیز نقش موثری در فرسایش خاک دارند، تصریح کرد: برای جلوگیری از فرسایش بادی، حفظ بقایای گیاهی مهمترین روش است.

وی تاکید کرد: حفظ بقایای گیاهی و استفاده از کودهای آلی از دیگر روش هایی است که می توان به حاصلخیزی خاک و جلوگیری از فرسایش خاک کمک کرد.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.