وعده‌هایی در پی سرانجام

۶۳۰ پروژه‌ای که نمود بیرونی ندارد/ همدان چشم انتظار چهره‌ای متفاوت

۶۳۰ پروژه‌ای که نمود بیرونی ندارد/ همدان چشم انتظار چهره‌ای متفاوت
درحالی مجموعه مدیریت شهری همدان طی ۲ سال اخیر اجرای ۶۳۰ پروژه و ریزپروژه را وعده داده که شهروندان همدانی نمود بیرونی از این وعده ها دریافت نمی‌کنند و همچنان منتظر تحقق آن‌ها هستند.
يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: ۲۴۱۷۷
Share
اسکان نيوز: ساماندهی مناطق حاشیه شهر همدان، ایجاد فضای سبز در تمام نقاط شهر، بازآفرینی حوزه‌های هویت‌مندی شهری، بهبود ترافیک، گسترش شبکه حمل‌ونقل عمومی، انسان‌محور بودن توسعه و پروژه‌های عمرانی، ارتقا سطح کیفی زیست‌محیطی، مدیریت بحران، مدیریت پسماند، رشد و مشارکت نهادهای عمومی و خصوصی در پروژه‌ها، تحقق عدالت اجتماعی و جلب مشارکت مردم و نیز ارتقای جایگاه همدان و توسعه گردشگری از جمله وعده هایی است که بارها مجموعه مدیریت شهری همدان از آنها سخن به میان آورده است.
 
این وعده‌ها بارهاوبارها در جلسات مختلف با حضور اعضا شورای شهر، در نشست های مطبوعاتی، دیدار و نشست اعضا شورای شهر با مدیران ارشد استان و مواردی از این قبیل تیتر رسانه‌های استان همدان شده اما چندان خبری از تحقق آن‌ها نیست به طوری که از وعده‌های عمل نشده خردادماه سال گذشته مدیریت شهری همدان مبنی بر اجرا ۲۰۰ پروژه عمرانی در همدان و برداشت و لکه‌گیری و روکش آسفالت به میزان ۳۰۰ هزار تن در سطح معابر شهر که بگذریم و به وعده‌های بهار امسال می‌رسیم.

۱۸ فروردین ماه سال جاری صحن شورای شهر از تعریف ۴۳۰ ریزپروژه برای سال ۹۸ سخن به میان امد به طوری که عنوان شد این پروژه ها علاوه بر تکمیل پروژه‌هایی است که سال گذشته آغازشده است!.

تعریف ۴۳۰ ریزپروژه برای سال ۹۸

شهردار همدان در پاسخ به این سئوال که شاخص‌ترین پروژه‌های تعریف شده برای سال ۹۸ کدامند اتمام تقاطع غیرهمسطح شهید همدانی، تکمیل پل غدیر، توسعه فضا سبز در قالب آغاز عملیات اجرایی پارک‌های مصوبه سال گذشته همچون اتمام پارک آئین روشن، پارک گل‌ها و پارک ۶ هکتاری در بلوار امام خمینی (ره) در ابتدای کوی علاقبندیان را از جمله آن‌ها برشمرد و گفت: ساماندهی ورودی‌های شهر، پروژه‌های بزرگ در عرصه کنترل آب‌های سطحی، ورود و اضافه شدن اتوبوس‌های خریداری شده به ناوگان اتوبوسرانی از دیگر پروژه‌ها است.

عباس صوفی با اشاره به این‌که سالجاری کار مطالعه قطار شهری همدان آغاز خواهد شد، اظهارکرد: لاین شمالی پروژه بلوار ارم نیز تا پایان اردیبهشت‌ماه به اتمام خواهد رسید و بعد از اتمام عملیات اجرایی لاین جنوبی را نیز تا تیرماه تحویل می‌دهیم.
صوفی راه‌اندازی نرم‌افزار جامع شهرسازی برای تسهیل کار مردم نیز را از دیگر مباحث اصلی سالجاری برشمرد.

در میان مجموع ۶۳۰ پروژه وعده شده از سوی مدیریت شهری همدان طی ۲ سال اخیر تنها به چند پروژه شاخص اشاره می‌کنیم تا روند اجرا این پروژه‌ها مشخص شود.

پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی، پیاده راه بلوار ارم، پارکینگ آقاجانی بیگ، تکمیل پل غدیر، خریداری اتوبوس‌های جدید برای ناوگان اتوبوسرانی، میدان بار جدید میوه و تره‌بار، موزه میدان امام (ره) و راه‌اندازی نرم افزار جامع شهرسازی ۸ پروژه از ۶۳۰ پروژه‌ای است که طی ۲ سال اخیر بارها بر روی اجرا آن‌ها مانور داده شده اما همچنان خبری از افتتاح و تکمیل نیست.تقاطع غیرهمسطح سردار شهید همدانی با پیش‌بینی ۳۶ ماه زمان ساخت اواخر آبان سال ۹۴ و با در نظرگرفتن ۴۳ میلیارد تومان اعتبار ابتدایی آغاز شد و اکنون در حالی وارد پنجمین سال آغاز عملیات اجرایی شده که وعده ساخت آن تا شهریورماه امسال بارها رسانه‌ای شد و حتی از شبکه ملی صداوسیما نیز قول تحویل آن تا شهریورماه به مردم همدان از سوی شهردار داده شد ولی شهریورماه و مهر ماه و آبان ماه هم گذشت و خبری از تکمیل آن نیست.

تعجب آن‌جا بیشتر می‌شود که درحالی شهردار همدان پس از ۳ وعده بی ثمر؛ زمان بهره‌برداری از پروژه تقاطع سردار همدانی را شهریورماه امسال عنوان کرده بود که بازهم این وعده محقق نشد و این بار خردادماه ۹۹ وعده داده شد.

بلوار ارم همدان ۲ هزار و ۳۰ متر طول دارد که اجرا طرح ساماندهی آن در سه مرحله شامل بهینه‌سازی پیاده راه کنونی این بلوار، استفاده مناسب از کاربری مجاور مسیر پیاده راه و بهینه سازی راه سواره در مطالعه این طرح مدنظر قرار گرفته است.

طبق گفته رئیس شورای شهر همدان طرح آرام‌سازی بلوار تفریحی و گردشگری ارم به بخش خصوصی واگذار شده و بخشی از فاز دوم طرح نیز از جمله ساخت سینما و بالن باید آغاز شود.

در حالی کامران گردان تکمیل شدن فاز اول پیاده‌راه سازی بلوار ارم را شهریورماه امسال عنوان کرده بود که خبری از این رویداد هم نیست و وعده سرانجام یافتن آن محقق نشده است.

عملیات اجرایی پارکینگی که ۵ ساله شد

پروژه پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیگ نیز که خود حدیثی مفصل است؛ عملیات اجرایی این پروژه ۱۸ بهمن‌ماه سال ۹۳ و با حضور استانداروقت، فرماندار، نمایندگان مردم همدان درمجلس، اعضا شورای شهر و مسئولان شهرستان همدان آغاز و کلنگ اجرا آن به زمین زده شد.این پروژه عمرانی که دریکی از محله‌های قدیمی همدان و در رینگ اول شهر قرارگرفته ۲۴ هزار و ۵۰۰ مترمربع مساحت را به خود اختصاص داده و درحالی‌که مقرر بود طی دو سال و تا پایان سال ۹۵ تکمیل و به بهره‌برداری برسد همچنان کج دار و مریز پیش می رود و خبری از تکمیل آن نیست.

پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیگ طبق آن‌چه مدیران شهری بارها اعلام کرده‌اند با ظرفیت ۵۳۰ خودرو احداث خواهد شد و ۴۴ واحد تجاری و ۱۵ واحد اداری برای آن در نظر گرفته‌شده است.

رضا ابرارخرم، مدیر وقت منطقه ۲ شهرداری همدان زمان پایان عملیات اجرایی پارکینگ آقاجانی بیگ را انتها سال ۹۷ اعلام کرده بود اما سال ۹۸ هم از نیمه گذشته و خبری از تکمیل این پروژه نیست.

در زمینه تکمیل پل غدیر همدان نیز همین بس که ماه‌های عملیات عمرانی در همدان رو به پایان است و خبری از اجرا این طرح جز برپا کردن کارگاه عمرانی نیست چه برسد به تکمیل پل که خود جا حرف دارد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان در خصوص این پروژه‌ها و خریداری اتوبوس‌های پیش بینی شده با بیان این‌که از سال گذشته مقرر بود ۱۷ دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی همدان اضافه شود، گفت: فروردین ماه امسال ۴ دستگاه اتوبوس و حدود دو ماه پیش نیز ۴ دستگاه اتوبوس دیگر به ناوگان اتوبوسرانی همدان اضافه شد و ۹ دستگاه هنوز باقی مانده است.

علی فتحی با بیان این‌که قراردادی که برای خریداری اتوبوس‌ها منعقد شده ۳ طرفه است و پولی که تهیه شده بود به حساب شرکت مورد معامله واریز شده است، اظهار کرد: با افزایش قیمت دلار تامین این خودروها به مشکل خورد.

فتحی با بیان این‌که در زمان عقد قرارداد به ازا هر اتوبوس ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان قرارداد بسته شد اما با افزایش قیمت‌ها هر اتوبوس به یک و نیم میلیارد تومان رسید و تقریبا قیمت‌ها سه برابر شد، گفت: تحریم ها باعث شده یک سری قطعات برای راه‌اندازی اتوبوس‌ها وارد کشور نشود.وی با بیان این‌که اگر قرارداد را فسخ کنیم به ضرر خودمان خواهد بود، اظهار کرد: در حال حاضر کج‌دار و مریز پیش می‌رویم تا بتوانیم تا پایان دوره شورای پنجم شورای شهر این اتوبوس‌ها را تحویل بگیریم.

نباید دچار خودسانسوری شویم

وی با بیان این‌که کلیت کار را که حساب می‌کنیم کارها طبق روال قبل به بهترین شکل انجام شده ولی نوآوری و موضوع جدیدی نداشتیم که به آن بپردازیم، گفت: ما نباید دچار خودسانسوری شویم.

فتحی با بیان این‌که سازمان ترافیک زیرمجموعه کمیسیون خدمات شهری است اما طی دو سالی که فعالیت‌ها انجام شده هنوز نتوانستیم یک پل عابر پیاده به پل‌های عابر پیاده شهر همدان اضافه کنیم، گفت: همین موضوع نشان می‌دهد که در حوزه ترافیک ضعیف عمل کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که در زمینه طرح‌های ترافیکی نیز اقدام قابل توجهی نداریم، گفت: بخش پسماند را که نگاه می‌کنیم عملکرد خوب است که آن هم نتیجه مدیریت آقای سیبی و اعتماد شهردار به وی است.

وی با بیان این‌که در فضا سبز حجم کار زیاد شده اما در برخی قسمت‌ها ضعف داشتیم و سیاست کلی این است که با توجه به کمبود آب چمن را حذف کنند، گفت: به عنوان رئیس کمیسیون خدمات شهری از این وضع موجود راضی نیستم هرچند دچار عقب گرد نشدیم ولی باید بیش از این پیشرفت می‌کردیم.

فتحی با بیان این‌که عملکرد شهردار همدان در زمینه پیاده‌روسازی صورت گرفته طی دو سال اخیر در همدان شاید با سابقه شهرداری در ۸۰ سال اخیر برابری کند، گفت: با این وجود در زمینه طرح‌های بزرگ مانند اجرای پل سردار همدانی پیشرفت نداشتیم و تعارفی هم در این زمینه نداریم.

وی با بیان این‌که در روند ساخت پارکینگ آقاجانی نیز پیشرفت نداریم، گفت: در زمینه پیاده‌روسازی های عمده از جمله میدان امام، خیابان اکباتان و بلوار ارم خوب بودیم اما در اجرا طرح‌های عمرانی ضعف داریم و متاسفانه از پیش‌بینی‌ها عقب هستیم.

فتحی با بیان این‌که در برخی زمینه‌ها نمره شهرداری از ۲۰ بیشتر بوده و در برخی موارد حتی نمره ۱۰ نیز کسب نکرده است، گفت: به طور کلی شهرداری فرازونشیب زیاد دارد اما در برخی موارد از جمله اجرا طرح‌های بزرگ نمی‌توانیم نمره خوبی به شهردار همدان بدهیم.وی با بیان این‌که شهردار همدان در پرداخت حقوق پرسنل خوب عمل کرده اما در ایجاد درآمدهای پایدار ضعیف بوده است، گفت: مردم برای ما مهم هستند و باید به این موضوع توجه شود.

وی با بیان این‌که در اجرا طرح‌ها چند اشتباه وجود دارد و در حالی‌که باید اولویت‌بندی می‌شد اما متاسفانه شهردار همدان این کار را انجام نداده است، گفت: ما نیز به آغاز عملیات اجرایی فاز دوم پل غدیر معترض بودیم چرا که هنوز پل سردار همدانی نهایی نشده و درگیری و گرفتاری این تصمیمات برای مردم است و حق هم دارند.

وی با بیان این‌که بعضی وقت‌ها باید نقاط ضعف را گفت، اظهار کرد: نباید اجرای فاز دوم پل غدیر را شروع می‌کردیم و کار اشتباهی بود.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان نیز با بیان این‌که سرمایه‌گذاری پروژه‌ای پیچیده است و چیزی نیست که خیلی زود به بار بنشیند، گفت: در کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای شهر کارها خیلی ضعیف شروع شد و طی سال اول شورا و شهرداری برای سرمایه‌گذاری کاری نکردند و به نظر می‌رسید هیچ همتی به دنبال موضوع نیست تا اتفاق مبارکی رخ دهد.

وی گفت: یک سال و چند ماه اخیر به سرانجام رساندن چند پروژه نیمه کار سرمایه‌گذاری در اولویت قرار گرفت چرا که اعتقاد داشتیم اول باید پروژه‌های نیمه کاره تعیین تکلیف شوند و بعد دنبال سرمایه‌گذاری جدید باشیم.

وی با بیان این‌که پروژه میدان جدید میوه و تره‌بار همدان یکی از پروژه‌های نیمه تمام بود که از شورای دوره چهارم استارت خورد، گفت: برای تعیین تکلیف این پروژه جلساتی برگزار و طرح به سرانجام رسید و خواسته‌های سرمایه گذار لحاظ و ساخت سایت آغاز شد اما روند اجرا کند است.

وی گفت: در هفته قبل نیز طی بازدید انجام شده پیگیر وضعیت بودیم اما مشاهده شد مشکلاتی وجود دارد.

وی با بیان این‌که عزم جدی دنبال کار نبود و همین موضوع باعث متوقف شدن اجرا پروژه میدان میوه و تره‌بار همدان شد، گفت: در حال حاضر به دنبال پیگیری و رفع مشکلات هستیم.وی با بیان این‌که پروژه بوستان ۱۰۰ هکتاری ولایت در منطقه حیدره مدنظر قرار گرفت و به دنبال آن بودیم که کار مطالعاتی خوبی انجام شود، گفت: سال اول شهرداری بدون مطالعه به این موضوع ورود پیدا کرد و نتیجه آن آسیب زدن به محیط زیست و اقدامات ناشایست در زمینه ایجاد جاده دسترسی بود که همین مباحث پیش آمده منجر به آن شد تا کار مطالعه صورت گیرد.

وی با بیان این‌که متاسفانه به جا این‌که کار مطالعه را به مرکز مطالعات شورای شهر و یا مرکز مطالعات معاونت شهرسازی شهرداری بسپارند خدمات شهری عهده دار این اقدام شد، گفت: متاسفانه از آن‌جا که این مقوله مربوط به خدمات شهری نمی‌شد تنها وقت و فرصت را گرفت و حدود ۸ ماه؛ کاری از پیش نرفت و در نهایت معاونت شهرسازی کار مطالعات را انجام داد و در حال حاضر طرحهای اولیه آماده شده است.

 قراباغی با بیان این‌که اگر این کار مطالعاتی اولیه روی طرح صورت می‌گرفت با از دست دادن فرصت ۸ ماهه روبه‌رو نمی‌شدیم، گفت: پروژه‌هایی همچون پل سردار همدانی در شهر همدان دارای موقعیت ویژه است و چشم همه مردم به دنبال آن است ولی متاسفانه قول و تعهدی که شهرداری ایجاد کرده بود عملی نشد.

وی با بیان این‌که شهردار همدان اعلام کرده بود بهره‌برداری از این پروژه شهریور ماه اتفاق خواهد افتاد اما این اقدام صورت نگرفت، گفت: پروژه پارکینگ آقاجانی بیگ همدان نیز در دوره چهارم شورای شهر استارت خورد و به دوره پنجم آمد ولی در دوره پنجم روند کندتری در اجرا آن شاهد بودیم هرچند اخیراً شنیده می‌شود کار سرعت گرفته است.

وی به وضعیت موزه میدان امام همدان نیز اشاره کرد و با بیان این‌که عملیات اجرایی این پروژه متوقف شده است، گفت: با توجه به قول و قراری که گذاشته شده بود کار انجام نمی‌شود و تقریبا متوقف است و قرار شده موضوع را در جلسه تخصصی بررسی و مشکلات آن را به شور بگذاریم.

 قراباغی در خصوص هتل ندیمی نیز با بیان این‌که طبق پیگیری‌های کمیسیون سرمایه‌گذاری و آخرین اخبار چنین مقرر شده که به مصوبات سال ۹۰ و تصمیمات کمیسیون ماده ۵ پرداخته شود، گفت: مقرر شده بر اساس آخرین اطلاعات آن موقع کار انجام شود ولی متاسفانه برای شروع کار نقشه‌هایی که مصوب شده بود گم شده است و به دنبال نقشه‌ها هستند.وی با تائید این موضوع که طی دو سال اخیر شهرداری همدان هیچ پروژه شاخصی برای ارائه نداشته است، گفت: طی دو سال اخیر حرفی برای گفتن نداشتیم و در این زمینه گله از اعضا شورای شهر هم وجود دارد چرا که اگر بخواهیم بی‌توجهی و کوتاهی داشته باشیم و برای اجرا طرح‌ها ایراد بنی اسرائیلی بگیریم دو سال باقی مانده از عمر شورای شهر هم تمام می‌شود و هیچ کار شاخصی در همدان انجام نخواهد شد.

وی با بیان این‌که اعتقاد دارم تا کنون کار شاخص صورت نگرفته و بیشتر بحث نگهداری شهر بوده است، گفت: طرح شاخصی که حرفی برای گفتن داشته باشد نداریم.

شهرداری از ریخت و پاش های خود کم کند

رئیس شورای شهر همدان نیز گفت: شهرداری باید از ریخت و پاش های خود کاسته و با صرفه‌جویی در هزینه‌ها منابع پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی را تامین کرده و آن را به اتمام برساند.

کامران گردان با انتقاد از کندی روند اجرا پروژه تقاطع غیرهمسطح شهید سردار همدانی افزود: شهرداری باید به عملیات اجرا پل سرعت دهد و هرچه سریع‌تر آن را به بهره‌برداری برساند چراکه این موضوع از مطالبات مردم بوده و ما باید پاسخگو باشیم.

با این تفاسیر می‌توان چنین عنوان کرد که مدیران در صورتی نزد مردم چهره‌ای موفق خواهند داشت که به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند کمااین‌که این موضوع در خصوص مدیریت شهری حساسیت بیشتری دارد و مردم عملکرد مدیران را در سطح شهر مشاهده می کنند.

از سوی دیگر در برهه‌ای از زمان قرار داریم که بیش از نیمی از عمر شورای شهر در دوره پنجم نیز سپری شده و اذهان عمومی نمود کارهای دوسال اخیر را جستجو می‌کنند و این درحالی است که خبری از حتی یک پروژه شاخص انجام شده هم نیست و جا این سئوال که چگونه با این وضعیت اعضا شورای شهر در نشست با مدیران کل استان تبدیل همدان به کارگاه بزرگ عمرانی را راس حرف‌های خود قرار می‌دهند همچنان باقی است.


 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.