فردا، روز پایان شهر فروشی؟! / شورای شهر تهران در آستانه آزمونی بزرگ

فردا، روز پایان شهر فروشی؟! / شورای شهر تهران در آستانه آزمونی بزرگ
پس از گذشت دو سال از روی کار آمدن اصلاح طلبان در مدیریت شهری پایتخت قرار است یکی از مهمترین وعده‌های آنان در حوزه معماری و شهرسازی جامه عمل بپوشد و شوراهای معماری مناطق ضابطه مند و شفاف شود.
شنبه ۲ آذر ۱۳۹۸
ساعت ۲۱:۴۶
کد مطلب: ۲۴۰۰۷
Share
‎به گزارش اسکان نيوز، در سال ۹۷ علی اعطا طرحی را به صحن علنی شورا برد که به موجب آن شهرداری ملزم به ارایه لایحه تعیین ماموریت‌ها و حدود اختیارات و مسئولیت‌های شوراهای معماری مناطق را به شورای شهر شود تا پس از سال‌ها این شوراهای معماری مناطق که در گذشته به محلی برای کسب درآمدهای نامتعارف و فروش شهر بدل شده بود به ریل درست خود بازگردد و احکام و مصوبات صادره از سوی این شورا با شعارها و سیاست‌های کلان مدیریت جدید شهری منطبق شود.

‎حالا و پس از گذشت بیش از یک سال، لایحه «تعیین ماموریت‌ها، حدود اختیارات و مسئولیت‌های شوراهای معماری مناطق» به شورای شهر ارسال شده و قرار است در دستور کار قرار گیرد.

‎ تعلل معاونت شهرسازی و معماری در ارسال لایحه با واکنش‌هایی از سوی علی اعطا، پیشنهاد دهنده طرح همراه بود. سرانجام با فشارهای کمیته معماری و‌ طرح های شهری این لایحه به شورا ارسال شد.

‎مطابق این لایحه قرار است زین پس ترکیب اعضا شورای معماری مناطق مشخص و شفاف شود، همچنین با تصویب این لایحه کلیه ساختارهای موازی با شورای معماری منحل و کلیه تصمیم گیری‌ها به این شورا محول می‌شود.

‎اما مهمترین ویژگی این لایحه را می‌توان در محدود و قاعده مند کردن اختیارات این شورا دانست تا آن‌جا که هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سطح اشغال، تراکم و طبقه و تغییر کاربری را برای این شورا ممنوع کرده است.

‎اگرچه شنیده‌ها حکایت از آن دارد که لابی‌ها و فشارها به شورای شهر برای عدم تصویب آن قوت گرفته و برخی با این بهانه که «این لایحه شهر را قفل می‌کند!» در تلاش هستند تا شورای معماری مناطق را در ریل سابق خود نگه دارند.

حال باید دید فردا شورای شهر تهران به پایان شهر فروشی سلام خواهد کرد یا تسلیم فشارها و لابی‌ها خواد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.