سخنگوی قوه قضاییه خبر داد:

4 تا 10 سال زندان احکام "بازداشتی های محیط زیستی"

4 تا 10 سال زندان احکام "بازداشتی های محیط زیستی"
با گذشت نزدیک به 2 سال از دستگیری بازداشتی های محیط زیست، حالا خبر از صدور و ابلاغ حکم آنها از سوی رییس دادگاه انقلاب می رسد.
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب: ۲۳۹۶۱
Share
به گزارش اسکان نيوز، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه از ابلاغ رأی "بازداشتی های محیط زیستی" و محکومیت آنان به حبس از 4 تا 10 سال خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی گفت:« پس از برگزاری ۳۶ جلسه از دادگاه متهمان مورد اشاره که با حضور آنها و وکلای مدافعشان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد، رییس دادگاه با توجه به استماع دفاعیات متهمان و وکلای مدافع آنها رای خود را صادر و ابلاغ کرد. بر اساس دادنامه صادرشده از سوی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، متهمان این پرونده به حبس از چهار تا ۱۰ سال محکوم شدند.»

او با اشاره به اینکه رای دادگاه بدوی قابل تجدیدنظرخواهی است افزود:« مطابق دادنامه صادرشده از سوی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، متهمان این پرونده به حبس از چهار تا ۱۰ سال محکوم شدند.»

گفته می شود این احکام در غیاب وکلای فعلان محیط زیستی با احضار متهمان به دادگاه به آنان ابلاغ شده است.بر اساس قوانین جاری در قوه قضایی، متهمان و وکلای مدافع آنها ۲۰ روز فرصت دارند تا نسبت به رأی صادرشده تجدید نظرخواهی کنند.

خبرهای رسیده حکایت از این دارند که بر اساس احکام ابلاغی، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز به ۱۰ سال، طاهر قدیریان و هومن جوکار به 8 سال و امیرحسین خالقی و سپیده کاشانی به 6 سال زندان محکوم شده‌اند. حکم سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه نیز هنوز ابلاغ نشده است.

فعالان محیط زیست، مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه نزدیک به 2 سال است که در بازداشت موقت به سر می‌برند. کاوس سید امامی هم یکی دیگر از بازداشتی‌های محیط زیستی بود که بهمن ماه سال گذشته خبر خودکشی او در زندان به خانواده‌اش اطلاع داده شد.

از مهم ترین مسائل حاشیه ای پرونده این بازداشتی ها، اختلاف نظر بر سر "جاسوس بودن" آنها بود. وزارت اطلاعات اعلام کرد که فعالان محیط زیستی بازداشت شده جاسوس نیستند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.