گلستان در لبه پرتگاه یک تصمیم/یک نفر کشته و13نفر مبتلا در اثر آنفولانزا

دبیرشورای تامین استان: درباره صدور مجوز شکار با توجه به آنفولانزای پرندگان تصمیم گیری می شود

دبیرشورای تامین استان: درباره صدور مجوز شکار با توجه به آنفولانزای پرندگان تصمیم گیری می شود
ظهر پنجشنبه معاون دانشگاه علوم پزشکی گلستان اعلام کرد که مرگ یک گلستانی بر اثر آنفولانزا تایید و نتیجه کشت آنفولانزا برای 13 نفر مثبت بوده است. علاوه بر این او کمبود دارو را در استان تاییر کرد اما وعده داد که طی 48 ساعت تامین شود. در چنین شرایطی، زمزمه هایی درباره صدور مجوز شکار پرنده برای متقاضیان و شکارچیان دارای پروانه، به گوش می رسد که می تواند زنگ های خطر را برای شهروندان گلستانی به صدا دربیاورد؛ چرا که تلفیق آنفولانزای پرندگان با آنفولانزای انسانی، سوژه ای جدید پدید می آورد که بسیار خطرناک و مرگبار است.
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۰۰:۳۸
کد مطلب: ۲۳۸۳۱
Share
 اسکان نيوز: عبدالرضا چراغعلی، معاون سیاسی-امنیتی استانداری گلستان و رییس "کارگروه سلامت" گلستان در گفت وگو با اسکان گفت:« به عنوان دبیر شورای تامین و رییس "کارگروه سلامت استان" صد درصد با صدور پروانه شکار مخالف هستم؛ به ویژه اکنون که بحث آنفولانزای مرغی نیز عنوان شده است. پروانه شکار باید با تصمیم نهایی کارگروه سلامت صادر شود و در غیر این صورت ممنوع است. به تخلف های سال گذشته در این حوزه نیز رسیدگی خواهیم کرد.»

او افزود:« فردا جلسه کارگروه سلامت و قرارگاه حفاظت در مقابله با آنفولانزا را گذاشته ایم که در آن، تمام دستگاه ها در بالاترین رده حضور خواهند داشت. در این نشست آخرین آمارها عنوان و تصمیم نهایی درباره صدور یا عدم صدور پروانه شکار پرندگان گرفته خواهد شد.»
 
دبیر شورای تامین استان گلستان همچنین با تاکید بر اینکه بارها مخالفت خود را با شکار اعلام کرده است گفت:« بنده به عنوان دبیر شورای تامین و رییس "کارگروه سلامت استان" صد درصد با صدور پروانه شکار مخالف هستم و سال گذشته هم مخالفت خودم را اعلام کردم.»

او درباره دلایل مخالفت با صدور پروانه شکار برای پرندگان گفت:« نخست اینکه صدور پروانه شکار، هیچ مشکل معیشتی-اقتصادی را از کسی حل نخواهد کرد؛ زیرا بر اساس آماری که بنده دارم از مجوزهایی که در سال های گذشته برای شکار پرنده داده شده اکثر قریب به اتفاق، افرادی هستند که از نظر معیشتی وضعیت خوبی دارند و هیچ نیازی به آن شکار ندارند. در واقع اغلب کسانی که مجوز شکار می گیرند نیاز اقتصادی ندارند.»
 
چراغعلی در ادامه درباره دیگر دلایل مخالف خود با پروانه شکار افزود:« از نظر زیست محیطی هم مخالفم، چرا که این حیوان ها به ما پناه می آورند و هزاران سال است که زمستان ها به منطقه ما می آیند؛ ما باید میزبان های خوبی برای شان باشیم و آنها را کشتار نکنیم. الان متاسفانه شکار غیرمجاز هم بسیار زیاد است و خیلی از این پرندگان نیز نسل شان در حال انقراض است.» 
 
او همچنین گفت:« ضمن اینکه در اسلام شکاری که برای تفریح باشد حرام است که این موضوع، هم از استفتائات مقام معظم رهبری است و هم در حدود 15 نفر از دیگر آیات عظام و مراجع اسلام به آن حکم داده اند.»

چراغعلی با تاکید بر اینکه الان هم که بحث آنفولانزا پیش آمده به طور خاص، باید درباره شکار تصمیم گرفت گفت که « امسال نیز با همین نظر، موضوع صدور مجوزهای شکار را  پیگیری خواهیم کرد و درباره آن، تصمیم خواهیم گرفت.» 
 
دبیر شورای تامین استان در ادامه گفت:« به عنوان عالی ترین مقام امنیتی استان، پیگیر تمردهای کسانی که در سال گذشته از دستورات سرپیچی کرده و به رغم تصمیم های گرفته شده، پروانه شکار صادر کردند خواهم شد. اکنون لیست مقاماتی را که در این باره نقش داشتند به آقای استاندار خواهم داد تا ایشان به عنوان مقام عالی استان با آنها برخورد قانونی درخور و محکمی داشته باشند.»
  
چاغعلی افزود:« سال گذشته علیرغم اینکه در کارگروه مصوب کردیم بدون اجازه ما، دستگاه متولی اجازه صدور مجوز شکار را ندارد؛ اما عده ای با فشار برخی افراد مشخص، تمرد کرده و مجوز شکار پرنده را صادر کردند که قطعا و به زودی به تخلف آنها رسیدگی خواهد شد.»
 
ظهر پنجشنبه، سراج‎الدین عارف‎نیا معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان گلستان مرگ یک گلستانی بر اثر آنفولانزا را تایید و اعلام کرد.  اعلام کرد که براساس آخرین گزارش با تأیید کشت آنفولانزا، یک مورد فوتی در استان مشاهده شده که فردی حدوداً 50 ساله با سابقه دیابت بوده و علائم ریسک را داشته است. او گفت که علاه بر این، کشت آنفولانزا برای 13 بیمار گلستانی مثبت بوده و شناسایی 103 بیمار با تشخیص احتمالی آنفولانزا در گلستان در حال انجام است. در چنین شرایطی دارو هم به دلایل تحریم در دسترس همگان نیست که البته عارف نیا وعده داده که مشکل دارو طی 48 ساعت آینده حل خواهد شد.  

در این شرایط صدور مجوزهای شکار پرنده، به دلیل امکان سرایت و تلفیق آمفولانزای فوق حاد پرندگان با آنفولانزای انسانی و پدید آمدن سوژه جدید و بسیار کشنده، موضوعی است که حساسیت بسیاری از شهروندان و کنشگران حوزه های بهداشت، سلامت، حقوق شهروندی و محیط زیست را برانگیخته است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.