ابراز نگرانی فعالان میراثی برای برج کبود:

استان حرف تهران را نمی‌شنود/ عزمی برای ثبت جهانی گنبد کبود مراغه وجود ندارد

استان حرف تهران را نمی‌شنود/ عزمی برای ثبت جهانی گنبد کبود مراغه وجود ندارد
در حالی که ساخت مجتمع تجاری و مرمت غیراصولی هویت میراثی برج کبود مراغه را زیرسئوال برده، حالا بروز حوادث طبیعی از جمله زلزله و آب گرفتگی ایمنی این اثر تاریخی را هم به خطر انداخته است و ظاهرا عزمی برای حفاظت از این میراث تاریخی در استان آذربایجان شرقی وجود ندارد.
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: ۲۳۷۹۸
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: موضوع مرمت برج کبود مراغه، ساخت مجتمع تجاری و بروز تخالفات در این محدوده نزدیک به یک دهه است که مطرح بوده و هنوز هم ادامه دارد. در حالی که وجود تحلف در برج کبود مراغه توسط  کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی و شورای فنی سازمان میراث فرهنگی وقت کشور محرز شده، اما مسئولان استانی آذربایجان شرقی همچنان نسبت این مهم اقدام قانونی انجام نداده‌اند و باعث تا متخصصان و فعالان حوزه میراث فرهنگی نگرانی جدی نسبت به حیات برج کبود مراغه داشته باشند.

محمد مشتری، مدیرعامل انجمن تاریخ‌ پژوهان مراغه در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن بیان این‌که با گذشت 3 سال و بعد از اعلام نظر کمیسیون اصل 90 مجلس همچنان سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی نسبت به تخلفات انجام شده در برج کبود مراغه بی‌تفاوت است، گفت: سازمان میراث فرهنگی استان، شهرداری مراغه و شرکت عمران و بهسازی مراغه هر سه متخلف بوده و در حقیقت سازمان ذی‌ربط باید از شهرداری و شرکت مجری شکایت می‌کرد که تمامی این موارد در نامه‌ای به ریاست قوه قضاییه مطرح شده است.

بیشتر بخوانید: ساخت مجتمع تجاری در محدوده برج کبود مراغه/ کمیسیون اصل 90 تخلفات را بررسی می‌کند
 


مشتری با اشاره به زلزله‌های اخیر در شهر مراغه که حدود 5 ریشتر قدرت داشت، اظهار کرد: بر سر برج کبود به اسم مرمت حدود 26 تن بار( 20 تن بتن و 6 تن هم سازه فلزی) گذاشته‌‌اند و از طرف دیگر حدود 5 متر هم خاکبرداری شده، حال سئوال این است که آیا این بنا میراثی توان تحمل این ورن را دارد و ایمنی  آن  چگونه حفظ می‌شود؟به گفته مدیرعامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه، مسئولان مربوطه بعدا به این نتیجه رسیدند که این اقدام اشتباه و در نتیجه گفتند که این یک طرح آوانگارد بوده، در صوتی که این طرح غیرقابل اجرا است.

این فعال میراثی در ادامه به اسکان نيوز گفت: پس از این اعتراضات یک فایبرگلاس 500 کیلویی را در برج مدور مستقر کردند اما این راه‌حل هم نتیجه نداد و آب به داخل برج نفوذ کرد.

مشتری با انتقاد از این‌که فرماندار جدید مراغه به اسم حمایت از سرمایه‌گذار در تلاش بوده تا مسئولان استانی را به رد توقف طرح مرمت مجاب کند، تاکید کرد: از طرف دیگر با اعمال فشار زیاد و پرونده‌سازی برای فعالان میراث فرهنگی استان سعی دارند تا این طرح را به نتیجه برسانند.مدیرعامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه با طرح این سئوال که چرا با گذشت 3 سال و اثبات  جرم مدعی‌العموم، سازمان میراث فرهنگی استان و شورای شهر مراغه علیه متخلف شکایت نمی‌کنند؟ گفت:  از سوی دیگر می‌گویند براساس قانون ان‌جی‌اوها حق شکایت ندارند و فقط می‌توانند گزارش جرم را بدهند تا مدعی‌العموم شکایت و مورد را پیگیری کند. ناگفته نماند که سازمان‌های مردم نهاد گزارش و شکایت خود را ارائه داده‌اند.

حتی باید بر علیه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی هم شکایت شود، چراکه  این سکوت مسئولان استانی قابل پذیرش نیست.


مشتری  همچنین در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن تاکید بر این‌که شورای فنی میراث فرهنگی در تهران و مدیران کشور به بروز 5 تخلف در برج کبود اذعان دارند، گفت:  مدیران کشوری میراث فرهنگی دستور به رفع تخلفات داده‌اند اما با گذشت دوسال هنوز این تخلفات بررسی و مرتفع نشده است. ارائه طرح بازنگری، انجام عملیات دیوارکشی و تحویل محوطه به سازمان میراث فرهنگی از جمله تخلفات رخ داده، به‌شمار می‌روند که هیچکدامشان انجام نشده است.

به گفته مدیرعامل انجمن تاریخ پژوهان مراغه، مرکزی تجار ساخته و مغازه‌ها فروخته شده و پس از آن برخی از مسئولان مغازه‌دارای را تهییج کردند که به اعتراضات دوستداران میراث فرهنگی عکس‌العمل نشان دهند در حالی که برج کبود مراغه علاوه بر این‌که میراث ملی است، جز اوقاف هم بوده و در حقیقت این‌ها در املاک اوقافی تجاری‌سازی کرده‌اند.مشتری با ابزار گلایه از این‌که تمام سرمایه‌داران شهری عضو شرکت مجری هستند و تنها متخصص معمار هم، دیگر با این شرکت همکاری ندارد، گفت: در حقیقت نظر تخصصی در این شرکت وجود نداشه و استان حرف تهران را هم نمی‌شنود. باید توجه داشت که مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی از شهرداری آمده و دیدگاه شهری دارد. و این در حالیست که با توجه به سابقه میراثی این بنا که حتی قبل از بازار تبریز به ثبت ملی رسیده، در سند دوم توسعه صحبت از ثبت جهانی برج کبود مراغه بود اما ظاهرا این مهم مورد نظر برخی از مسئولان نبوده و تعمدا موضوع ثبت جهانی این اثر تاریخی را مسکوت گذاشته‌اند.
 
 
 
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.