فرماندار آق قلا در گفت وگو با اسکان نیوز:

تعمیر دریچه های سد وشمگیر در کاهش آبگرفتگی امروز آق قلا نقش داشت

تعمیر دریچه های سد وشمگیر در کاهش آبگرفتگی امروز آق قلا نقش داشت
این بیست ویکمین سالی است که گلستان، میزبان سیلاب های خانمان برانداز است و با این همه نوروز 98 باز هم برای مسوولان مخصوصا مدیران آب منطقه ای گلستان غافلگیرکننده بود. از نخستین سیل در استان که در سال 1377 در بندرگز رخ داد و سیل دوم که در سال بعد در نوکنده شهر را خسارت زد و سیل بزرگ مرداد 1381 که خسارت های جانی ومالی چشمگیری را به استان وارد کرد و نزدیک به 500 نفر از شهروندان و نیز مسافران جاده تهران-مشهد را به کام مرگ کشید تا سیلاب بزرگ نوروز 98 که آق قلا را بلعید و تا مدت ها در بخش هایی از شهر ماندگار شد.
يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۰۴
کد مطلب: ۲۳۵۷۷
Share
به گزارش اسکان نيوز، باران شدید شب گذشته در بخش هایی از استان گلستان آبگرفتگی معابر و سیلاب هایی را ایجاد کرد. پلی را در نوکنده شکست و جاده گرگان-آق قلا را دچار آب گرفتگی شدید کرد تا آنجا که جاده را به دلیل حفظ امنیت رانندگان و مسافران بستند. اکنون اما جاده گرگان-آق قلا باز است؛ هر چند معلوم نیست وضعیت بارش های بالادست در ساعات آینده چگونه بوده و چه برنامه ای را برای مردم گلستان، به ویژه در آق قلا و دشت، دامن بزند.

امیرشیر توماج فرماندار آق قلا در گفت وگو با اسکان نيوز با تاکید بر اینکه باران مدیریت شد، گفت:« خوشبختانه امروز در آق قلا با مدیریت دریچه های سد وشمگیر سیل نداشتیم و تنها آبگرفتگی در بخش هایی از شهر بود که آنهم با توجه به 100 میلی متر بارندگی طبیعی است.»

او افزود:« از 20 روز گذشته، دریچه های اضطراری سد "وشمگیر" را باز گذاشتیم که آب جمع نشود. اکنون سد تقریبا خالی است و آب به راحتی از گرگانرود به راه خود می رود. همچنین با لایروبی گرگانرود که داخل محدوده شهر آق قلا واقع است، راه آب به خوبی باز شده و مشکلی برای خروج آب و ورودش به شهر و خانه ها وجود ندارد.»

فرماندار آق قلا درباره بسته شدن جاده گرگان-آق قلا نیز گفت:« جاده را برای رعایت احتیاط بستیم؛ چون نگران بودیم خودروهایی که از گرگان می آیند دچار آبگرفتگی و انحراف از جاده و دیگر مشکلات شوند و در تاریکی شب و آب زیاد، هنگام تردد حادثه ساز شود. اما اکنون محور گرگان-آق قلا باز شده و مشکل خاصی نداریم.»

توماج درباره ادامه بارندگی و احتمال وقوع سیل در آق قلا گفت:« درباره وضعیت بارندگی و باران حوضه زیارت، تا روزهای آینده نمی توانیم اطلاعات دقیقی بدهیم؛ اما فعلا وضعیت عادی است. شب گذشته در چند نقطه آق قلا منازل دچار مشکلاتی شده بودند که در محل حاضر شدیم و خوشبختانه فعلا حل و فصل شد و امیدواریم که به خیر بگذرد.»

او تاکید کرد:« دریچه های سد وشمگیر فعلا باز است و آب به راحتی عبور کرده از گرگان رود خارج می شود. در سیل نوروز 98 چون دریچه ها خراب بود آب پشت سد جمع می شد و سرریز می شد. در واقع، آنزمان، این آب بود که ما را مدیریت می کرد و ما نمی توانستیم آنرا مدیریت کنیم. اما اکنون ما تلاش می کنیم ظرفیت 37 میلیون مترمکعبی آب سد وشمگیر را مدیریت کنیم.»

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.